بانک داری ربوی در غالب اسلامی | بانکها غلط می کنند بنگاه داری کنند

بانک داری ربوی , بانک داری

سال هاست که بانک های کشور به صورت غده سرطانی در اقتصاد ایران به فعالیت می پردازند تا جایی که مراجع عظام تقلبد بارها با تاکید بر ربا خواری آنها اعتراض خود را بیان داشته و خواستار تغییر در سیستم بانکی ایران شده اند.

آفتاب: خداوند به صراحت در قران کریم ربا را مورد نکوهش قرار داده و آن را جنگ با خود می داند حال چرا مسئولان کشور به فکر اصلاح ساختار بانکها نیستند و همچنان دست بانک ها را برای خیلی از امور غیر مربوط باز گذاشته اند.
از سویی دیگر نیز اقتصاددانان به انتقاد از عملکرد بانک ها پرداخته  اما همچنان فعالیت آنها به صورت کنونی ادامه دارد که ضربات مهلکی را به اقتصاد ایران و مردم می زند.
بانک های ایران به جای تسهیل و کمک به تولید کنندگان عملا وارد چرخه سوداگری شده و با بنگاه داری و وارد شدن به بازار های دیگر موجب تغییر در روند اقتصاد می گردند.
این بنگاه ها یک روز با خرید ملک و زمین و روز دیگر با وارد شدن در خرید و فروش ارز و سکه موجب تقاضای کاذب شده و از این طریق باعث متضرر شدن عامه مردم و سود جویی به نفع خود می گردند تا جایی که مقام معظم رهبری با دیدن یک مجموعه بزرگ در بالای شهر که متعلق به یکی از بانکها بود واکنش نشان داد و فرمودند: «نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها موجب می‌شود بانک‌ها به این وضع نرسند. وقتی هم که به این وضع رسید بالاخره باید برخورد کرد. چرا بانک‌ها مشکل نقدینگی پیدا می‌کنند برای اینکه شعبه زیاد می‌کنند. برای اینکه آسایشگاه برای افراد خودشان می‌سازند. بنده یک وقتی در تهران از جایی عبور می‌کردم، دیواری طولانی بود که هرچی می‌رفتیم ادامه داشت! پرسیدم این تشکیلات عظیم برای کیست؟ گفتند مال فلان بانک است، بانک غلط می‌کند که چنین کاری کند. حالا اینکه تشکیلاتی است که لابد برای تفریح و این حرف‌ها است. بانک‌ها بنگاه‌داری می‌کنند. جلوی بنگاه‌داری بانک‌ها را بگیرید. بانک برای بنگاه‌داری نیست.»
بانک ها از عوامل مهم تورم در کشور محسوب می شوند به طوری که میزان نقدینگی در همین دولت به شش برابر بالغ بر 2200 میلیارد رسیده که فقط 29 درصد عاملش چاپ اسکناس بوده و بقیه به خاطر پرداخت سود بانکی به سپرده ها است.
با توجه به تورم صعودی این چند ماه گذشته به دلیل پرداخت بالای سود بانکی که موجب خلق پول و افزایش نقدینگی در کشور شده، قیمت ارز نیز با تاثیر پذیری از این پدیده، روند افزایشی به خود گرفته است.
متاسفانه بانک ها با دریافت سرمایه از مردم به مدیران و کارمندان خود وام های کلان و با بهره کم پرداخت می کنند و در مقطعی از زمان هم که بحث حقوق های نجومی به میان آمد مدیر عاملان بانک ها در صدر این لیست قرار داشتند.
سپرده هایی که قرار بود به بنگاههای تولیدی و کارفرمایان وام داده شود تا مشکلات نقدینگی کارآفرینان را برطرف کند به سمت خرید ملک در کشور و یا سرمایه گذاری در کشور های دیگر نظیر امارات ، اوکراین و... سوق داده شد و باعث رقابت ناسالم در کشور گردید.
بانک ها پس از اتمام جنگ تحمیلی با روی کار آمدن دولت هاشمی رفسنجانی با شعار سازندگی شروع به فعالیت های بنگاهداری کرده که متاسفانه در نظام اقتصادی اخلال ایجاد کردند
با رشد قارچ گونه بانک های خصوصی نیز این روند به وخامت گرایید و با عدم کنترل و مدیرت درست بانک مرکزی بیشتر سرمایه پایه آنها به خرید سهام و سایر موارد پرداخته شد و عملا بانک ها را رو در روی بنگاه های اقتصادی و رغیب آنها قرارداد. تولید کنندگانی که توانایی قدرت پولی بانک ها را نداشته و محکوم به ورشکستگی شدند.
نقدینگی کشور در دولت روحانی به 2400 میلیارد تومان رسید که این رقم اگر در هر حوزه ای سرریز شود باعث نابودی آنجا می گردد. زمانی این پول به بازار مسکن می رود و قیمت ان را بالا می برد و زمانی نیز به بازار سکه و ارز وارد شده که باعث افزایش چند برابری قیمت آن می گردد حال آنکه اگر درصد کمی از این حجم  نقدینگی به سمت تولید برود باعث شکوفایی اقتصادی کشور شده به طوری که دیگر نیازی نیست دولت برای دریافت چند میلیارد دلار از غرب، کشور را چند سال معطل نگه دارد.
در چند سال اخیر بیش از 1200 میلیارد دلار سرمایه از فروش نفت، معادن ، خدمات و... وارد خزانه ایران شد که می توانست ایران را در سطح اول اقتصاد های دنیا قرار دهد رقمی که چین جهت جهش اقتصادی خود استفاده کرد حدود 20 درصد این مبلغ بوده اما این چه سیاه چاله هایی در ایران هست که نمی گذارد وضع مردم بهتر شود یا حداقل روز به روز فقیرتر نشویم.
پس از برکناری ولی الله سیف در جریان بی ثباتی ارزی و کاهش ارزش پول ملی و روی کار آمدن عبدالناصر همتی به عنوان رییس بانک مرکزی همچنان برنامه جامع و قاطعی از این نهاد تصمیم گیر دیده نمی شود و بانک ها نه تنها اموال و سهام های خود را واگذار نمی کنند بلکه بر ادامه فعالیت های ضد اقتصادی خود ادامه می دهند.
به طوری که با خلق پول و افزایش نقدینگی توسط بانکها در این دوران همچنان تورم دامنگیر کشور است و مردم از عدم ثبات پولی و ارزی گلایمندند و خواستار برخورد انقلابی با این امور می باشند.
کد N2329079