به وسعت ۴۰ هکتار ؛

راه اندازی پایگاه فضایی در سلماس کلید خورد

پایگاه فضایی در سلماس, پایگاه فضایی

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی از تحویل موقت زمین پایگاه فضایی ثابت سلماس خبر داد و گفت: راه اندازی ایستگاه فضایی ثابت در سلماس با تحویل زمین به وسعت ۴۰ هکتار کلید خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، قاسم جلیلی نژاد با اشاره به اینکه ایستگاه زمینی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه اصلی کشور وظیفه کنترل و بهره‌برداری از ماهواره‌های ساخته شده در کشور، دریافت تصاویر ماهواره‌ای جدید و ارائه آن به کاربران و سازمان‌های بهره‌بردار از جمله جهاد کشاورزی، مدیریت بحران و همچنین استارتاپ‌های فضایی برای توسعه کسب و کارهای فضاپایه را عهده دار است، گفت: این ایستگاه در سطح ملی و منطقه‌ای خدمات‌رسانی کرده و مناقصه احداث آن هم‌اکنون در جریان است.

محسن قندی مدیر بخش عمرانی و دستیار ویژه سازمان فضایی کشور نیز در مراسم تحویل زمین این ایستگاه گفت: توسعه زیرساخت‌های فضایی یکی از نیازمندی‌های اصلی برای توسعه دانش و شکل‌گیری زنجیره صنعت فضایی در کشور به شمار می‌رود و امروزه استفاده از داده های فضایی و همچنین توسعه اشتغال در حوزه صنعت فضاپایه در کشور جایگاه خود را پیدا کرده است و باید برای ارتقای آن در این استان نیز تلاش کرد.

وی افزود: تسهیل امور راه‌اندازی ایستگاه فضایی در سلماس، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه پژوهشی، کاربردی، توسعه‌ای و فناوری علوم فضایی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مطالعات آزمایشگاهی، همکاری در خصوص پایش زمین‌های کشاورزی و استفاده از داده‌های فضای جدید می‌تواند قدمی برای توسعه فضاپایه در آذربایجان‌غربی و شهرستان سلماس باشد.

دستیار ویژه سازمان فضایی کشور گفت: سازمان فضایی ایران در حال حاضر توسعه ٢ ایستگاه ‌و احداث ۲ ایستگاه جدید دیگر را در دستور کار دارد.
کد N2328369