آفتاب
نماینده روسیه در سازمان ملل:

تروئیکای اروپا اولین کسانی بودند که تعهدات‌شان را تحت فشار آمریکا کاهش دادند

تروئیکای اروپا اولین کسانی بودند که تعهدات‌شان را تحت فشار آمریکا کاهش دادند

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از تصمیم تروئیکای اروپا برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف علیه ایران، انتقاد کرد.

تروئیکای اروپا از اولین‌هایی بود که تعهداتش را تحت فشار آمریکا کاهش داد
میخائیل اولیانوف

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از تصمیم تروئیکای اروپا برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف علیه ایران، انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در پیامی توییتری درباره فعال شدن مکانیسم حل اختلاف از سوی تروئیکای اروپا[آلمان، فرانسه و انگلیس] نوشت: تروئیکای اروپا فعال کردن مکانیسم حل اختلاف را  با کاهش تعهدات ایران در برجام استدلال می‌کنند. آن‌ها فراموش کرده‌اند که تروئیکای اروپا  اولین کسانی بودند که تعهدات اقتصادی‌شان را تحت فشار آمریکا کاهش دادند. زمان مناسبی برای هر دو طرف است که درباره اقدامات متقابل برای کاهش نگرانی‌ها فکر کنند.

این اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می‌شود که فرانسه، انگلیس و آلمان چندی پیش در یک بیانیه مشترک مکانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به ماشه را به دلیل آنچه "نقض توافق از سوی ایران" خواندند، فعال کرده‌اند.

تروئیکای اروپا در ادامه بیانیه خود تاکید کردند که به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران نمی‌پیوندند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: باتوجه به اقدامات ایران ما هیچ انتخاب دیگری نداشتیم جز اینکه امروز نگرانی‌های خود را در رابطه با اینکه ایران دیگر به تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل نمی‌کند، نشان دهیم و طبق مکانیسم حل اختلاف، مطابق با بند ۳۶ در برجام این مسئله را به کمیسیون مشترک ارجاع دهیم.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر درباره تهدید اروپایی‌ها به فعال کردن مکانیسم ماشه گفته بود: مکانیسم ماشه در برجام برای مواقعی است که خطای اولیه رخ بدهد. ایران خطای اولیه را انجام نداده است. اقداماتی که ایران انجام داده است، اول از همه در پاسخ به تخطی آمریکا از برجام و عدم توان اروپایی‌ها برای پاسخ دادن انجام گرفته‌اند و این‌ها همه راهکار محسوب می‌شوند. هیچ کسی نمی‌تواند از یک راهکار در پاسخ به راهکاری دیگر استفاده کند.
کد N2323948

وبگردی

اخبار مرتبط