قوی تر شدن در گرو بهبود وضعیت اقتصادی است

خروج آمریکا از برجام , فعال شدن مکانیسم ماشه ,برجام, وضعیت اقتصادی

بعد از خروج آمریکا از برجام و فعال شدن مکانیسم ماشه توسط اروپاییان دیگر امید چندانی به طرف های غربی نمی توان بست زیرا آنان به راحتی تحت تاثیر تهدیدات آمریکا قرار گرفته و به صراحت اعلام کردند اگر با ایران همکاری کنند با تحریم خودرویی آمریکا مواجه خواهند شد.

با توجه به صحبت های رئیس جمهور در مجمع بانک مرکزی که بیان کرد: «من بلد نیستم کاری به دنیا نداشته باشم و برای حل مشکلات، فقط به داخل نگاه کنم. اگر اقتصاددانی بلد است که تمام روابط خارجی خراب باشد، اما اقتصاد مملکت هیچ دست نخورد به ما هم بگوید. ما می‌دانستیم که یک بخش اقتصاد ما به سیاست و سیاست خارجی وصل است. اگر کسی بگوید که من به سیاست خارجی کار ندارم، به دنیا کار ندارم، کاملاً درون گرا هستم، داخل دروازه‌هایم فکر می‌کنم و همه مشکلات اقتصاد را هم حل می‌کنم؛ من بلد نیستم. البته اقتصاددان هم نیستم ولی بلد هم نیستم. اگر اقتصاددانی بلد است، بیاید به ما بگوید.»

اما به نظر می رسد که این موضوع فرار رو به جلو باشد چرا که هیچ کس نه تنها نفی کامل روابط با خارج را ندارد بلکه معتقد به افزایش مناسبات با توجه به روابط با دیگر کشور ها است که این کشور ها خلاصه به غرب و آمریکا نمی شوند.

حال با توجه به شرایط فعلی کشور و همچنین تحریم های سخت آمریکا باید به فکر اقتصاد درون محور بوده تا بتوانیم با تکیه به  نیروی انسانی خود و سرمایه کشور مشکلات اقتصادی ایران را برطرف و از رکود اقتصادی خارج شویم لازمه این سیاست تکیه بر توان داخلی و مزیت های اقتصادی ایران جهت تولید ،اشتغال و صادرات است ایران نیروی کار متخصص و سوخت ارزان دارد که می تواند قیمت تمام شده کالاها را پایین آورد.

مزیت جمعیت 8۰ میلیونی کشور و همچنین 600 میلیون نفری کشور های اطراف ایران می‌تواند بازار مناسبی برای محصولات ایرانی باشد به طور مثال پاکستان با دارا بودن 212 میلیون و افغانستان با 36 میلیون نفر جمعیت در شرق کشور می تواند بازار بزرگی از محصولات انبوه محور را برای صادرات فراهم کند.

همچنین کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس که عمدتا با جمعیت پایین ولی پرخرج ایجاد کننده بازار فروش محصولات لوکس و قیمتی ایران است.

کشورهای عراق ترکیه اذربایجان نیز با جمعیتی حدود 120 میلیون از بازار های خیلی خوبی برخوردارند.

با توجه به جنگ های کشورهای منطقه و روایط خوب آنها با ایران دستگاه دیپلماسی باید فعال تر عمل کند تا بتواند باعث ورود تجار و گرفتن پروژه های مختلف شوند که از این طریق هم مناسبات منطقه ای ایران فزونی یابد و هم سبب نفوذ خود و کاهش قدرت های فرا منطقه ای که نا امنی به وجود اورده اند، شوند.

میزان تبادلات کشورهای همسایه در حدود 1000 میلیارد دلار است که سهم ایران از این بازار بزرگ بسیار ناچیز و کمتر از 2 درصد قرار دارد.حال اگر ما زمینه رشد اقتصادی کشو را فراهم می کردیم و با حذف قوانین دست و پا گیر موجب رونق تولید کشور و حمایت از تولیدکنندگان می شدیم الان دشمنان ایران چگونه می توانستند به این راحتی کشور را تحریم کنند.

در بحبوحه ارزی کشور در حدود 18 میلیارد دلار پول کشور با سیاست های مالی غلط بر باد رفت در صورتی که ستاره خلیج فارس که بزرگترین پالایشگاه و تولید کننده بنزین یورو 5 است با سرمایه حدود 3 میلیارد دلار ساخته شد. حال اگر این پول هایی که باعث ازبین رفتن منابع ارزی کشور شد را وارد چرخه تولید می کردیم نه به کمک های خارجی ها نیاز داشتیم و نه نفتمان را به صورت خام می فروختیم و با ایجاد فراورده های نفتی درامد کشور را به چندین برابر رسانده و غرب دیگر نمی توانست ایران را تحریم نفتی کند.

کشور ایران با دارا بودن مساحت وسیع و اقلیم آب و هوایی متنوع می تواند زمینه ساز تولید محصولات کشاورزی زیادی شود. کشور روسیه به دلیل سرما در نیمه دوم سال نیازمند سیفیجات و میوه است و با توجه به روابط مناسبش با ایران باید با ورود به این بازار زمینه ساز دور زدن تحریم ها شد.

اگر پا را فراتر از همسایه هایمان بگذاریم هند و چین در مسیر راه ابریشم قرار دارند که با وجود جمعیت بالای خود و نیاز شدید به انرژی و دارو می تواند فراهم کننده فعالیت های مزبور شود.

تکیه بر شرکت های دانش بنیان و ساخت شهرک های صنعتی و ارتباط آنها با هم ساختار علمی و صنعتی محکمی را ایجاد می کند که با تولید محصول نهایی ، گره های زیادی را از مردم حل کرده و از وابستگی کشور به خارج می کاهند.

اما باید یاداوری کرد که نباید حمایت باعث انحصار شود در آن صورت اعتماد مردم ازبین رفته و باعث فرار نخبگان می شود به عنوان مثال در صنعت خودروسازی با حمایت های یک جانبه و ویژه فقط موجب پسرفت در این صنعت مادر شدیم حال آنکه تعدادی از بهترین طراح های خودرو ساز های معتبر جهان، ایرانی هستند و حاضرند در صورت شفاف شدن بازار و امکانات اولیه به ایران برگردند و در کشور خود به خدمت بپردازند.

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره قوی تر شدن که فرمودند: «ما بحمدالله دارای قدرتیم و به توفیق الهی قوی‌تر هم خواهیم شد. البتّه قدرت فقط قدرت نظامی نیست؛ قدرت، قدرت نظامی نیست؛ اقتصاد کشور باید قوی شود، وابستگی به نفت بایستی تمام بشود، نجات پیدا کنیم از وابستگی اقتصادمان به نفت؛ جهش علمی و فنّاوری باید ادامه پیدا کند؛ پشتوانه‌ی همه‌ی اینها هم حضور مردم عزیزمان در صحنه است. باید ملّت ایران و مسئولین کشور تلاششان برای قوی شدن کشور و قوی شدن ملّت باشد، با اتّحاد، با حضور، با صبر و استقامت و با کار سخت و پرهیز از تنبلی».

یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران ورود پول نفت به بازار است این پول در ازای تولید و خدمات ایجاد نشده و بانک مرکزی مبلغ آن را از دلار به ریال تبدیل و در اختیار دولت قرار می دهد تا بودجه جاری خود را ببندد که هر ساله باعث تورم درکشور می شود.

اگر ساختار بودجه جاری کشور تصحیح شود و وابستگی به پول نفت قطع شود دولت مجبور است که برای کسری بودجه خود به تکاپو افتاده و فعالیت های زیادی را ازجمله بستن راه های فرار مالیاتی و ایجاد زمینه تولید برای گرفتن مالیات را فراهم می کند که این امر باعث تغییر در شرایط کسب وکار و شفاف شدن بازار می شود.

قوه قضائیه باید با قدرت و اقتدار به جنگ با مفاسد اقتصادی رود هر آنجایی که زمینه ساز فساد است ورود کرده و بدون مماشات و سفارش شدن از نهاد های مختلف رای دهد تا بساط فساد برچیده شود. با دادن لایحه به مجلس و تغییر قوانین فساد زا جلوی آن را گرفته و بستر فعالیت سالم اقتصادی را فراهم کند.

امید است که مسئولان برای تغییر شرایط اقتصادی مردم هر چه سریع تر دیدگاه های خود را تغییر داده و به جوانان مملکت اعتماد کنند تا از این پیچ تاریخی گدر کنیم

حسام لواسانی
کد N2323933