آفتاب

وزارت خارجه: هر خطای جدید انگلیس با واکنش متناسب ایران مواجه می‌شود

وزارت خارجه: هر خطای جدید انگلیس با واکنش متناسب ایران مواجه می‌شود

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه با صدور بیانیه ای تأکید کرد: هر خطای جدید انگلیس با واکنش شدید و متناسب ایران مواجه خواهد شد و مسؤولیت تمامی عواقب آن بر عهده دولت آن کشور است.

ایرنا: وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه ضمن محکوم کردن اقدام غیرقانونی و غیرحرفه‌ای سفیر انگلیس در تهران و حضور مشکوک او در یک تجمع داخلی و اظهارات نابجای دیگر مقامات انگلیسی، یک بار دیگر اظهارات غیرقابل قبول نخست وزیر و وزیران امور خارجه و دفاع رژیم انگلیس در رابطه با اقدام تروریستی دونالد ترامپ در به شهادت رساندن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همرزمان ایشان، که به مثابه همراهی و مشارکت رژیم انگلیس در اقدام تروریستی آمریکا است را بشدت محکوم و تأکید کرده است که حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی را مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک می داند که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند.


در این بیانیه همچنین با اشاره به تهدیدات امروز وزیر امور خارجه انگلیس به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران آمده است: واضح است که رژیم انگلیس بر اساس یک اشتباه محاسبه خطرناک کماکان توهمات ضد ایرانی را در سر می پروراند و به دنبال افزایش تنش در منطقه و در روابط خود با ایران است. سردمداران انگلیس باید بدانند که اتهامات علیه ایران نمی تواند تبعیت کورکورانه آن رژیم از آمریکا و ناتوانی مفتضحانه انگلیس در انجام تعهداتش در برجام و حتی خودداری از اجرای حکم دادگاه انگلیس در بازپرداخت صدها میلیون پوند بدهی به مردم ایران به دلیل ترس از آمریکا را بپوشاند. هر خطای جدید انگلیس با واکنش شدید و متناسب ایران مواجه خواهد شد و مسؤولیت تمامی عواقب آن بر عهده دولت انگلیس است.


وزارت امور خارجه ایران با یادآوری سابقه استعماری انگلیس در خاورمیانه، اضافه کرده است که زمان دخالت سفرای انگلیس در امور داخلی دیگر کشورها و ایجاد تفرقه و دامن زدن به منازعات داخلی مدت‌هاست به سر رسیده و انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بدانند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی کرد دهه ها گذشته است. مردم هوشیار ایران با تمامی تفاوت سلیقه ها و دیدگاه ها، مداخله خارجی ها و به ویژه دولت هایی با سابقه استعمار و حمایت از دیکتاتورها را نمی پذیرند و فراموش نمی کنند که همین دولت انگلیس، حامی اصلی و تسلیح‌کننده قصابان جمال خاشقچی و کودک‌کشان یمن است.  


دستگاه دیپلماسی خارجی کشورمان در پایان این بیانیه خواستار خاتمه فوری هر گونه اقدام مداخله‌جویانه و تحریک‌کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران شده و هشدار داد؛ در صورت ادامه چنین رفتارهایی، وزارت امور خارجه دیگر تنها به احضار سفیر بسنده نخواهد کرد.
کد N2319714

وبگردی