آفتاب

درگذشت ملیحه محمدی در سکوت خبری

درگذشت ملیحه محمدی در سکوت خبری

ایسنا نوشت: ملیحه (ملکه) محمدی، مترجم کتاب‌های داستانی چون «تریلوژی خفاش‌ها»، «برگشت نیست»، «آن روی حقیقت»، «دزد لعنتی» و «راسموس و مرد آواره»، ۱۹ روز پیش در سکوت خبری درگذشته است.

بنا بر اعلام شورای کتاب کودک، ملیحه (ملکه) محمدی، در چهارم‌ دی‌ ۹۸، در سن ۹۷ سالگی درگذشته و تا امروز (دوشبنه ۲۳ دی) درگذشت او اعلام نشده بوده است.

ملیحه محمدی در سال ۱۳۰۱ در تهران چشم به جهان گشود. حقوق قضایی را در دانشگاه تهران دنبال کرد و پس ‌از آن به دریافت دکتری اقتصاد نایل شد. او در مدت سه دهه پایانی عمرش، ده‌ها کتاب به ویژه در عرصه ادبیات نوجوانان را به فارسی ترجمه کرد.

در مجموعه‌ «تریلوژی خفاش‌ها» با درونمایه فلسفی _هستی‌شناسی زندگی ‌خفاشی را می‌خوانیم که می‌اندیشد و برای ادامه‌ی زندگی مبارزه می‌کند. این مجموعه، جایزه‌های کتاب سال، پروین اعتصامی و  کتاب برتر انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک را دریافت کرد. در دو کتاب «برگشت نیست» و «آن روی حقیقت»، هم فجایع دوران آپارتاید و تاثیر آن بر زندگی کودکان روایت می‌شود. در کتاب «دزد لعنتی» مخاطب با کودک کار آسیب دیده از جنگ و نسل کشی همدل می‌شود. در کتاب «راسموس و مرد آواره» کودکی از پرورشگاه در آرزوی خانه ای فرار می‌کند و از تلاش‌ برای دستیابی به زندگی سزاوار دست برنمی‌دارد. این کتاب‌ها جایزه شورای کتاب کودک را دریافت کرده‌اند.
کد N2319651

وبگردی

اخبار مرتبط