بازگشت جنازه سربازان آمریکایی برای ترامپ گران تمام می شود

احمد شیرزاد , سردار سلیمانی, شهادت سردار سلیمانی

فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید می کند: اگر جنازه تعدادی نظامی به آمریکا برگردد، برای ترامپ، جمهوری خواهان و حتی شهروندان این کشور گران تمام خواهد شد.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب درباره واکنش کشورمان به ترور قاسم سلیمانی گفت: هر چند عکس العمل ایران مشخص نیست و احتمالا تا قبل از انجام آن، کسی از چندوچونش مطلع نخواهد بود اما آمریکا به خاطر این اقدام نابخردانه سیلی سختی خواهد خورد .


به گزارش پیام نو، احمد شیرزاد در گفتگو با پیام نو تاکید کرد: در روزهای اخیر بارها فرماندهان نظامی گفتند که عکس العمل ایران نظامی خواهد بود و به هیچ وجه به سمت حمله به شهروندان آمریکا نخواهد رفت.


وی تصریح کرد: ما به توریست یا مهندس آمریکایی حمله نخواهیم کرد، بلکه هدف ما نظامیان آمریکایی هستند.بخصوص اینکه با مصوبه پارلمان عراقحضور آنها در این کشور دیگر مشروعیت ندارد و می توان به هر شکل ممکن با آنها برخورد کرد اقدام آمریکا در ترور آقای سلیمانی این مجوز را به ما داد.


این نماینده پیشین مجلس با اشاره به اینکه « در فضای فعلی کشور ، آمادگی نسبی برای پرداخت هزینه وجود دارد» افزود:ایران و آمریکا دچار درگیری های مقطعی می شوند و طبیعتا هزینه اش را هم باید بپردازیم، اما بعید می دانم اگر ایران دست به انتقام بزند ، آمریکا لشکرکشی بیشتری کند.


شیرزاد در ادامه خاطر نشان کرد : آستانه تحمل آمریکایی ها پائین است و آنها به شدت در مقابل از دست دادن نظامیانشان شکننده هستند. بنابراین با اینکه ممکن  آمریکا خسارت هایی  به ایران وارد کنند اما باید بدانیم که فضای ایران و آمریکا خیلی متفاوت است و این برتری ایران است که مردم در اینگونه مواقعبه شدت متحد شده و آمادگی  پرداختن هزینه را دارند.


این فعال اصلاح طلب با تاکید بر اینکه اگر جنازه تعدادی نظامی به آمریکا برگردد ، باید تشییع رسمی کنند، گفت:این اتفاق برای ترامپ، جمهوری خواهان و حتی شهروندانش گران تمام خواهد شد، چرا که صورت مسئله این است که کشوری که با شما معاهده امضا کرده و نمی گویم ترک تخاصم بلکه ترک منازعه داشتید ،  هیچ تعرضی به منافع شما نداشته و به تعهدات خودش پایبند بوده است.


شیرزاد در ادامه افزود :در این شرایط شما  به طور یکجانبه علیه ایران تحریم وضع کردید ، به کشورهای دیگر  فشار وارد کردید که با ایران بده بستان مالی نداشته باشند ، در طی این سال ها  مردم ایران را تحت فشار اقتصادی  قرار دادید و بعد هم مشاهده می کنید این تحریم اثر نکرد دست به جنایت مستقیم نظامی زدید.


این فعال سیاسی تصریح کرد: شهید سلیمانی و سپاه قدس دیروز و امروز به عراق نرفته و سالهای سال در آنجا حضور و نقش موثر داشتند.حضور آنها هم به دعوت دولت عراق بوده و در هیچ زمانی حضور ایرانیان در عراق غیر قانونی نبوده است. از طرف دیگر آمریکا و ایران در یک دوره زمانی شانه به شانه با تروریسم داعشی جنگیدند ، بنابراین رفتارهای سردار سلیمانی ، رفت و آمد ایشان در عراق پنهانی نبوده است اما یکدفعه بعد از سالها که حضور یکدیگر را تحمل کردند دست به چنین جنایتی زدن به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، آمریکا در هیچ محکمه ایی نمی تواند از این اقدام خودشان دفاع کند.


وی اذعان کرد : ترامپ حرفهایی خنده دار و سخیفی می زند که سردار سلیمانی برای انجام یک توطئه علیه آمریکا به عراق می رفته و این  فقط در حد حرف و ادعا است و قابل اثبات نیست.


احمد شیرزاد با بیان اینکه من بعید می دانم مجموعه مسائل به سمت درگیری تمام عیار نظامی برود ، مطرح کرد: ایران، عراق و افغانستان نیست؛ ایران از نظر وسعت سرزمینی و امکانات فوق العاده ای که در دست دارد  به هیچ وجه قابل مقایسه با دوره ای که آمریکا به عراق و افغانستان حمله کرد نیست. ضمن اینکه آمریکا دخالت های موفقی در این دو کشور  نداشته است.


این فعال اصلاح طلب تاکید کرد: اگر مسائل به سمت جنگ تمام عیار پیش برود ؛آتش چنین جنگی فقط دامن ایران را نخواهد کرد بلکه  این آتش در کشورهای منطقه هم شعله ور خواهد شد ؛ اگر کشورهای منطقه پایگاه نظامی در اختیار آمریکا قرار بدهند ؛ قطعا مورد حمله ایران قرار خواهند گرفت.


این نماینده پیشین مجلس در انتها یادآور شد: در عراق اتفاقات دیگری افتاده که موجب شده حضور نیروهای آمریکا دیگر به راحتی گذشته نباشد به عنوان مثال سیدحسن نصرالله به شدت آمریکا را تهدید کرد. همین امر نشان می دهد حتی اگر ایران اقدامی انجام ندهد، آب خوش از گلوی آمریکا پایین نمی رود.


گفتگو:گلاره کلانتری
کد N2315711