آفتاب

دفاع از منافع ملی با سیاست موازنه منفی

دفاع از منافع ملی با سیاست موازنه منفی

سیاست موازنه منفی و توازن سازی بین قدرت های جهانی در منطقه سیاست سنتی ایران بوده و با استفاده از برگ برنده قدرت های دیگر از فزون خواهی روس ها جلوگیری کرده اند.

مانور نظامی مشترک ایران و روسیه و چین شاید اولین مانور مشترک دریایی ایران و قدرت های جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.


تا کنون ایران در منطقه مانورهای زیادی برگزار نموده ولی این مانور با شرکت دو قدرت جهانی در نوع خود بسیار بدیع و قوی و معنا دار و خوفناک برای قدرت های سنتی خلیج فارس است.


اعراب منطقه نیز که سالیان سال نان ایران هراسی را می خوردند و حاشیه امن در منطقه درست کرده بودند دیگر وقت آن رسیده که با ایران رفتار دوستانه در پیش گیرند.


از نظر نظامی برگزاری این مانور دستاوردهای زیر را دارد:


۱.نیروی دریایی ایران امکانات و تجهیزات قدرت های چین و روسیه را از نزدیک رصد می نماید و به نقاط قوت و ضعف خودش پی می برد.


۲.حضور چین و روسیه در مانور مشترک با ایران نشانگر توان ذاتی نیروی دریایی ایران است که این قدرت های جهانی حاضر به برگزاری مانور مشترک با #ایران شدند.


۳. در این مانور یگان های نظامی ایران برای اولین بار در موضع یک مانور بین المللی قرار می گیرند و به خودباوری و اعتماد به نفس بیشتری می رسند.


۴.اقدام عملی چین و روسیه در مانور مشترک نشانگر حسن نیت هرچند ناچیزشان در تعامل و اتحاد منطقه ای با ایران است.


۵.تجهیزات نظامی ایران با این مانور قابلیت بهینه سازی و تلفیق بیشتر با جنگ افزارهای چین و روسیه یافته و اثرات تحریم های آمریکا در عرصه نظامی کمتر می شود.


این مانور آیا نقطه ی پایان بر برتری نظامی آمریکا در خلیج فارس است؟


بنظر می رسد که چین و روسیه  بارها امتحان خودشان را پس دادند و متحد وفاداری برای ایران نبودند.آنها از سرسختی و عدم انعطاف ایران علیه آمریکا  آگاهند ودر فرصت مقتضی از ایران به عنوان برگ برنده در معاملات خود با امریکا و اعراب و اسرائیل استفاده می کنند.


ایران باید مواظب باشد که باز هم وجه المصالحه بازی قدرت های جهانی نگردد و این بار حداقل همین یک بار عقلانیت و درایت بخرج بدهد و قبل از اینکه بازی بخورد ؛ کنش گری  قدرت های جهانی را رصد نماید و از فرصت ها بخوبی استفاده نماید .دوست امروز ممکن است دشمن خونی فردا باشد.


سیاست نباید تابع ایدئولوژی  خصمانه و متعصبانه باشد .انعطاف در سیاست خارجی و تعامل با همه قدرت ها و کشورها بدون محدودیت های  نامعقول شرط لازم دفاع از منافع ملی است.


سیاست موازنه منفی  و توازن سازی بین قدرت های جهانی در منطقه  سیاست سنتی ایران بوده و با استفاده از برگ برنده قدرت های دیگر از فزون خواهی روس ها جلوگیری کرده اند.


سیاست موازنه منفی از زمان محمد مصدق علیه الرحمه برای تقویت استقلال ایران در مقابل قدرت های جهانی مطرح بود.طبق این راهکار ایران نباید برای وابستگی به یک قدرت جهانی رابطه خود را با قدرت های دیگر بین المللی قطع نماید. در موازنه همه قدرت ها در کنار هم نگریسته می شوند و نه مقابل هم.


خداوند متعال نیز  در قرآن کریم به سیاست موازنه منفی تصریح فرموده اند.


وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ لَّهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا ۗ وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ 40 /بقرهمحمدطاهر کنعانی

حقوقدان و وکیل دادگستری
کد N2310919

وبگردی