مردم گفتگو می‌خواهند نه انقلاب

سهمیه بندی بنزین, تجمعات اعتراضی,اعتراضات مردمی به گرانی قیمت بنزین,اغتشاش,حمیدرضا جلائی پور

در حالی که در خیزش عمومی پاییز امسال، تعداد زیادی جان باختند. باز بیش از 70 درصد مردم، راه حل مسائل را گفتگو با حاکمیت می‌دانند.

یک جامعه شناس اصلاح طلب معتقد است: بیش از ۷۰ درصد مردم ایران راه حل مسائل را گفتگو با حاکمیت میدانند.


حمیدرضا جلائی پور در گفتگو با «پیام نو» خاطرنشان کرد: در حالی که در خیزش عمومی پاییز امسال، تعداد زیادی جان باختند. باز بیش از 70درصد مردم، راه حل مسائل را گفتگو با حاکمیت می‌‍ دانند.


این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه «جامعه بدنبال انقلاب نیست» تصریح کرد: سیاست اصلاح‌طلبان در سپهر سیاست ایران، ایستادگی بر راه انتخابات و صندوق رای در کنار ایستایی مدنی بوده است.


عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت اضافه کرد: مردم در بزنگاههای حساس در نقش، کنشگری پخته و سنجیده پا به میدان گذاشته‌اند. و همین مهم، نشان از پختگی ذهن عمومی و البته، مجروح جامعه دارد.


وی در عین حال به مقاومت حاکمیت در برابر تلاش های اصلاح طلبانه اشاره کرده و یادآور شد: حاکمیت ایران در طول دو دهه اخیر، مطالبات مردم را بی‌پاسخ گذاشته و به نوعی، مطالبات انتخاباتی عمومی را با بی‌اعتنایی مواجه ساخته است.


جلایی پور با بیان اینکه «حاکمیت در برابر مطالبات مردم انعطاف نشان نمی‌دهد و تداوم این روند، بدون تردید، نگران کننده خواهد بود.» افزود: در این بین، دولت موازی یا پنهان نیز، همان نیرویی است که با دنبال کردن توهمات خود در برابر اصلاح امور کشور، مقاومت کرده و می‌کند. بر این مبنا، نقش نهادهای انتصابی در حاکمیت نیز به عنوان حامیان دولت موازی،  قابل بحث و دارای اهمیت است.


عضو انجمن جامعه شناسی ایران همچنین تاکید کرد: حاکمیت در حالی، رویاهای خود را دنبال و به ندای اصلاح‌طلبان برای اصلاح امور در چارچوب سیاست داخلی و خارجی پاسخی نداده که چنین روندی را شاید بتوان با سبقه‌ای 20 ساله به تحلیل نشست.


این استاد دانشگاه تهران در ادامه گفت: در حالی که کشورمان، اکنون در معرض کنش خصمانه گروه «بی» قرار گرفته و وضعیت خطیری را تجربه می‌کند، حاکمیت، همچنان مطالبات انتخاباتی مردم را با بی‌توجهی روبرو ساخته است. امری که به نوعی، مردم را از سیاست انتخاباتی و مبتنی بر صندوق رای، ناامید کرده و به سیاست اعتراض در خیابان، متوسل کرده است.


وی خاطرنشان کرد: حاکمیت کشور، متاسفانه مشوق امر مهمی، چون انتخابات آزاد نیست و در همین انتخابات پیش‌رو نیز، رفتاری از همین جنس را از سوی مقامات، شاهد هستیم.


این چهره اصلاح طلب در انتها در بیان راه حل نیز گفت: با تمامی این تفاسیر، راه برون‌رفت از وضع کنونی در کشور، توسل به اصلاح عاجل کژروی‌ها در عرصه خارجی و داخلی خواهد بود. امری که به نظر می‌رسد، بستر لازم برای آن در سال گذشته، نسبت به شرایط کنونی، فراهم‌تر بوده و با توجه به رخدادهای اخیر و رویه‌های موجود، شاید نتوانیم، افق روشنی را پیش‌ روی جامعه ایران در چنین شرایطی بدانیم.
کد N2310899