رونمایی از اولین نمایشگاه مجازی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری , علیرضا قلی نژاد پیربازاری, نمایشگاه مجازی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور, نمایشگاه مجازی

معاون فناوری و کاربرد سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه تنها استارت آپ ها ذاتا ایرانی توانایی رقابت جهانی را دارند گفت: باید دقت کرد که استارت آپ هایی که نمونه های مشابه خارجی دارند و از کشورهای دیگر کپی برداری شده اند توانایی ورود به بازار جهانی را نخواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علیرضا قلی نژاد پیربازاری دوشنبه اول دی ماه 1398 در نشست تشریح خدمات اولین نمایشگاه مجازی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با اشاره به اینکه ایرانی سازی برخی از محصولات فناوری خوب است اما نباید این ایرانی سازی عینا در کشور پیاده شود تصریح کرد: انتقال روند ها و فناوری از سایر کشورها به  داخل کشور بسیار نیکو است با این حال نباید این انتقال کپی برداری صرف باشد زیرا در این صورت توان رقابت با نمونه های مشابه خود در بازار جهانی را از دست می دهد.

وی افزود: استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف مخصوصا در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید با نوآوری و شخصی سازی برخی از خدمات با هم اندازه های خود در بازار جهانی رقابت داشته باشند و خدمت یا محصولی را به دنیا عرضه کنند که در کشورهای دیگر این خدمت یا محصول وجود ندارد.

قلی نژاد پیربازاری با اشاره به اینکه استارت آپ ها نیازمند برند سازی ایرانی برای خود هستند گفت: انحصار طلبی در برخی از حوزه ها هم با نوآوری و به روز رسانی محصولات و خدمات همیشه مزموم نیست زیرا باعث پیشرفت خواهد شد به طور مثال در موزه ملی ایران آثاری وجود دارد که محققان ایران باستان با وجود تحریم ها و مسائل سیاسی و اقتصادی به ایران می کشاند تا این آثار را از نزدیک مشاهده و مورد مطالعه قرار دهد.

معاون فناوری و کاربرد سازی ادامه داد: در حوزه استارت آپ ها نیز مساله مانند موزه ملی است و باید استارت آپ ها به سویی حرکت کنند تا ذاتا محصولی ایرانی را به بازار عرضه کنند اگر چنین شود مطمئنا هر فردی که خواهان محصولات ایرانی است باید به تولید کننده ایرانی آن مراجعه کند.

وی با تاکید بر اینکه لازم است تا از گذشته تعریفی نو به جامعه امروز ارائه دهیم اظهار داشت: به نظر می آید که در برخی از محصولات و خدمات نتوانسته ایم خود را  متناسب با جامعه امروزی پیش بریم و کماکان در حال تکرار گذشته هستیم اما اینک لازم است تا به سراغ محصولات و خدماتی بریم که در کشور ما دارای سابقه هستند و نیازمند آن هستیم تا قرائت جدید متناسب با قرن 21 ارئه دهیم.

قلی نژاد پیربازاری همچنین یادآور شد: در صورتی می توان موفق بود که محصولات و خدمات ریشه دار و برگرفته از فرهنگ و هنر کهن را برای امروزیان فراهم کنیم در غیر این صورت اگر جریانی در کشور ریشه چندانی نداشته باشد و غیر خودی محسوب شود مطمئنا در رقابت جهانی کشور مبدا از ما پیشگام تر خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از کارآفرینان افزود: تلاش ما در پژوهشگاه این است تا از جریان های نو و ریشه دار فن آورانه در بازار میراث فرهنگی و گردشگری کشور حمایت کنیم و با ارائه دستاوردهای پژوهشی به آن ها در ارتقا پلتفورم ها و خدمات این بخش نقش موثری را ایفا کنیم.

در ادامه علیرضا بهرامی نجات مدیر عامل هایپر اکسپو با تعریف کارکردهای اولین سامانه هوشمند برگزاری نمایشگاه ها در ایران گفت: نمایشگاه ها امروزه به دو صورت فیزیکی و مجازی تقسیم بندی می شوند که باید هر دو همگام با یکدیگر در جامعه کسب و کار به فعالیت بپردازند و هیچ کدام رقیب دیگری محسوب نمی شود.

وی افزود: در حوزه اقتصاد نمایشگاه نیز باید این نکته را مورد تایید قرار داد که طبق آمار به دست آمده هر شرکتی که در نمایشگاهی یک یورو خرج می کند تا انتهای نمایشگاه دو یورو به او بازمی گردد و بعد از مدت چند ماه تا 8 یورو به ازای آن یک یورو به او بازگشت می یابد.

در ادامه این نشست مهندس علیرضا بهرامی نجات مدیر عامل هایپر اکسپو که اخیرا به عنوان دبیر مرکز تخصصی نمایشگاه های مجازی ایران منصوب گردیده است با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته در ایران بیش از 100 عنوان نمایشگاهی با حضور بیش از 100 هزار شرکت برگزار شده است تصریح کرد: نمایشگاه مجازی آنلاین هایپر اکسپو ویترینی یکپارچه، 24 ساعته و یکساله برای شرکت های عضو هر اتحادیه، صنف و انجمن فراهم می کند تا غرفه خود را در معرض بازدید عموم و کاربران آنلاین قرار دهند.

وی در پایان اعلام کرد طبق توافقات صورت گرفته با پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تمامی فعالان این حوزه می توانند با تخفیفات و حمایت های ویژه در نمایشگاه مجازی این رویداد شرکت نمایند و از تمامی ایران قابل بازدید و در دسترس باشند. علاقه مندان به شرکت در این نمایشگاه مجازی می توانند با مراجعه به وبسایت www.hyperexpo.ir در این رویداد مجازی و دائمی ثبت نام کنند و یا با شماره 44852013 جهت راهنمایی های بیشتر تماس حاصل نمایند.
کد N2306176