آفتاب

مقایسه و بررسی انواع کفپوش ساختمانی

مقایسه و بررسی انواع کفپوش ساختمانی

این سوال مهم در زمان بازسازی و یا در زمان ساخت هر ساختمانی ایجاد می شود که از چه کفپوشی در ساختمان استفاده کنیم؟

بدون شک به فراخور نوع استفاده از محل و سلیقه یکی از کفپوش ها انتخاب خواهد شد ولی برای انتخاب یکی از میان بقیه بیشتر افراد دچار تردید شده و در این بازار پر از تبلیغات سر در گم می شوند که کدامیک مناسب تر است.
در این مقاله ما با بررسی و ارزیابی مزایا و معایب انواع کفپوش های رایج ساختمانی نظیر کفپوش های پی وی سی،‌ پارکت چوبی ، پارکت لمینت ، سنگ، سرامیک و موکت در تلاش هستیم تا شما را در انتخاب بهتر و راحت تر یاری رسانیم.

انواع کفپوش


برای پوشش کف تمامی بناها از کفپوش های متنوعی می توان استفاده کرد که مهمترین آنها به قرار زیر می باشند:
- سنگ
- سرامیک
- موکت
- کفپوش های پی وی سی
- پارکت چوبی
- پارکت لمینت
تمامی موارد هر کدام از تنوع زیادی برخوردارند و بسته به کیفیت و زیبایی قیمت های مختلفی دارند، ولی در محاسن و معایب تقریبا در یک سطح قرار دارند.حال به شرح یکایک موارد می پردازیم:

کفپوش پی وی سی


این نوع کفپوش عمری طولانی داشته و کاملا قابل شستشو خواهد بود و از تنوع بسیار زیادی نیز برخوردار است.

مزایای پی وی سی:


- عمر طولانی: با استفاده از این نوع کفپوش شما برای حدود بیست سال و یا بیشتر از تعمیر و تعویض کفپوش آسوده خواهید بود.
- شستشوی آسان: پی وی سی به دلیل ضد آب بودن شما هیچ نگرانی بابت شستشوی کفپوش خود نخواهید داشت.
- ضد خش: این کفپوش ضد خش بوده و بخصوص در صورت نگهداری حیوانات خانگی نگران ناخن کشیدن حیوان خانگی خود روی کفپوش نخواهید بود.
- تنوع: کفپوش های پی وی سی از تنوع بسیار زیادی برخوردار بوده و شما مطابق سلیقه خود می توانید یکی را انتخاب نمایید.

معایب پی وی سی:


- انعطاف پذیری:پی وی سی انعطاف پذیر بوده به طوری که اگر میز را روی آن قرار دهید پس از چند روز در صورت جابجایی محل پایه ها کاملا مشهود خواهد بود و احتمالا از جابجایی منصرف خواهید شد.
- غیر طبیعی: ای ن کفپوش از مواد نفتی تولید گردیده است و به همین دلیل خیلی از مصرف کنندگان از مصرف یک کفپوش آلوده کننده محیط زیست اجتناب خواهند نمود.
- ظاهر معمولی:با اینکه تنوع زیادی در پی وی سی وجود دارد ولی تمامی آنها ظاهری کاملا ساده دارند و از ایجاد یک فضای شاد و دلپذیر عاجز است.
- حساس به نور: کفپوش های پی وی سی نسبت به نور خورشید حساس بوده و پس از مدتی در مجاورت نور خورشید رنگ خود را از دست می دهند.

پارکت چوبی


یکی از دل انگیز ترین فضاهای طبیعی را می توانید با پارکت چوبی ایجاد کنید.فضایی کاملا طبیعی ، طرح و رنگ طبیعی فرآیندی خواهد ساخت که وارد شونده در این فضا خود را در دل طبیعت خواهد دید. اما در زمان استفاده از کفپوش چوبی بامبو شما در یک فضای مدرن قرار خواهید گرفت.ولی توجه داشته باشید که چوب نگهداری مخصوص به خود را دارد.نباید از تنوع پارکت های چوبی غافل شوید، انتخاب پارکت از جنس چوب درختان مختلف دنیاهای متفاوتی را ایجاد خواهد نمود.

مزایای پارکت چوب:


- مقاوم بودن: اکثرا پارکت های چوبی به غیر از چوب کاج همه مقاوم بوده و دچار فرورفتگی نمی شوند.
- طبیعی بودن

معایب پارکت چوبی:


- به تغییرات آب و هوایی حساس هستند
- چوب در مقابل بید ضعیف و حساس است.

پارکت لمینت


مزایای پارکت لمینت:


- عدم استفاده از چسب یا هر نوع مصالح ساختمانی در نصب.
- عایق حرارتی و برودتی و صوتی بودن.
- مقاومت نسبی در مقابل آب
- مقاومت نسبی در مقابل خراشیدگی
- سرعت در اجرا و نصب
- قابل تعمیر و ترمیم
- مقرون به صرفه بودن


معایب پارکت لمینت:


- حساس بودن در مقابل تغییرات آب و هوایی
- در مکان کفپوش لمینت شده استفاده از گرمایش از کف توصیه نمی شود
- نیاز به واکسن جهت جلوگیری از تجمع باکتری ها در زمان مجاورت با رطوبت

سنگ:


سنگ ها انواع زیادی دارند ولی برخی از آنها در ساختمان پر مصرف هستند که می توان از سنگ تراورتن ، سنگ مرمر، سنگ گرانیتی و….. نام برد.

مزایای سنگ


- عمر بالا: سنگ از سختی بالایی بهره میبرد و به همین دلیل عمر زیادی داشته و ماندگاری آن به نسبت تمامی کفپوش ها بیشتر است.
- خاصیت سرد: اگر فضای خنک را می پسندید،سنگ به شما برای خنک تر بودن کمک خواهد نمود و برای مناطق گرمسیری سنگ بهترین گزینه است.
- انتقال حرارت: سنگ در انتقال حرارت نیز بهتر از باقی کفپوش ها عمل کرد و گرما را از کف به خوبی به فضای اتاق انتقال می دهد. برای ساختمان هایی که سیستم گرمایشی آن در کف است، استفاده از کفپوش سنگ بهترین عملکرد را دارد.
- سرعت در نظافت: سنگ هیچ منفذی ندارد و به همین دلیل گرد و خاک را در خود جای نمی دهد متعاقبا برای نظافت آن با ساده ترین روش ها و با سرعت زیادی می توان مبادرت به نظافت سنگ نمود.
- زیبایی: سنگ زیباترین و لوکس ترین کفپوش است اگر شما یک خانه یا ساختمان مجلل دارید برای کفپوش آن فقط از سنگ استفاده نمایید. هیچ گزینه ای یارای مقابله با زیبایی سنگ را ندارد.

معایب سنگ


- گران بودن: سنگ گران ترین نوع کفپوش است.غالبا در ساختمان های مجلل و پنت هاوس ها از سنگ استفاده می شود.
- سخت بودن سنگ: به دلیل سخت بودن سنگ در صورت برخورد با آن و یا افتادن کودکان امکان آسیب دیدگی وجود دارد.
- لغزنده بودن: سنگ سطح لیز و لغزنده ای دارد و راه رفتن روی آن برای برخی افراد دشوار و آسیب زا خواهد بود.
- تولید صدا: در زمان جابجایی وسایل بر روی سنگ برای طبقه ی پایین ایجاد صدای زیادی را خواهد داشت.
- سنگینی: سنگ به دلیل وزن زیاد و جرم حجمی بالای آن در زمان نصب نیاز به افراد متخصص در این کار را دارد.

سرامیک


سرامیک ها شباهت زیادی به سنگ دارند به مزایا و معایب آنها توجه فرمایید:

مزایای سرامیک


- تنوع:سرامیک از تنوع رنگ و طرح های بسیاری برخوردار بوده و طیف بیشماری از سلایق را در بر میگیرد.
- زیبایی: سرامیک ها شفاف بوده با رنگها و طرح های متنوع خود زیبایی های فراوانی دارند.
- سبکی: سرامیک از سنگ سبک بوده و حمل و نصب آن از سنگ ساده تر است.
- قیمت ارزان: سرامیک با توجه به شباهت های ظاهری با سنگ از قیمت پایین تری برخوردار است.
- نظافت ساده: سرامیک و سنگ  در نظافت مشابه هم هستند. سرامیک با ساده ترین راه تمیز شده و گرد  وخاک به خود نمی گیرد.
- مقاوم در برابر رطوبت: این خاصیت سرامیک سبب گردیده که سرامیک ها در حمام ها و سرویس ها یبداشتی همواره مورد استفاده قرار گیرند.

معایب سرامیک


- شکننده بودن: سرامیک ها بسیار شکننده هستند و در زمان نصب نیز برخی از آنها خواهد شکست.پس از نصب نیز با ضربه و یا برخپرد هر شیء محکمی احتمالا خواهد شکست.
- لغزندگی: سرامیک همچون سنگ لغزنده بوده و احتمال سر خوردن و آسیب دیدن کودکان و سالمندان بر روی آن بالا است.
- تولید صدا: سرامیک نیز مثل سنگ در زمان جابجایی وسایل صدا را به طبقه ی پایین تر انتقال می دهد و اندکی از سنگ کمتر خواهد بود.

موکت


موکت از تنوع خوبی برخوردار است.تنوع در ضخامت،تنوع در رنگ، تنوع در طرح و تنوع در نوع جنس. موکت یکی از پرطرفدار ترین کفپوش ها به حساب می آیند.حال به مزایا و معایب آن می پردازیم:

مزایای موکت:


- تنوع: موکت تنوع بسیاری داشته و می توان آنها را بر اساس نوع جنس ، ضخامت، طرح، رنگ دسته بندی نمود. برخی از جنس های موکت از شفافیت و زیبایی بسیار بالایی برخوردار هستند و بیننده را مجذوب خود خواهند نمود.
- عایق حرارتی: موکت یک عایق حرارتی بوده و در سرما و گرما شما را برای رسیدن و ماندن در حرارت مطلوب یاری می رساند.
- عایق صوتی: موکت از انتقال صدا به طرف مقابل خود تا حد مطلوبی جلوگیری کرده و در زمان جابجایی وسایل بر سطح موکت شده شما دیگر نگران انتقال صدا نخواهید بود.
- لغزنده نبودن: به دلیل پرز داشتن موکت چه کم چه زیاد سطح اصطکاک بالا خواهد بود و این امر از سر خوردن جلوگیری خواهد نمود.

معایب موکت:


مقاومت پایین در برابر موارد زیر سبب از دست دادن حالت و رنگ موکت می شود:
- حرارت
- رطوبت
- نور
- جذب گرد و غبار:پرزهای موکت جایگاه خوبی برای ورود گرد و غبار بوده و اگر در نظافت آن به موقع وارد عمل نشوید دردسر زیادی را متحمل خواهید شد.
آن چه به استحضار رسید برای ایجاد آگاهی بیشتر شما عزیزان با مزایا و معایب انواع کفپوش بوده است تا در انتخاب خود بهترین و مناسب ترین گزینه را برگزیده و با بیشترین بهره وری برای خود به آرامش و آسایش برسید. این مقاله توسط کارشناسان مجموعه آذرخش دکور صرفا جهت بررسی و مقایسه بین متریال ها در تهیه و تدارک دیده شده است. مجموعه آذرخش دکور فعالیت خود را از دهه ی هشتاد بر طراحی داخلی و بازسازی منازل مسکونی ،‌ ساختمان های اداری و تجاری آغاز کرده است و نماینده فروش برترین تولید کننده متریال های ساختمانی می باشد.

خدمات آذرخش دکور


با توجه به اهمیت نصب پارکت لمینت ، شرکت آذرخش دکور خدمات نصب را برای مشتریان خود در تهران به صورت رایگان انجام داده و ۱۰ سال گارانتی نصب برای این محصولات در نظر گرفته است. برای مشاوره ، خرید حضوری یا آنلاین می توانید به وب سایت آذرخش دکور به آدرس Azarakhshdecor.com مراجعه کرده و با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.
کد N2295872

وبگردی