اعزام دانشجو به چک

اعزام دانشجو به چک, ویزای تحصیلی چک, ویزای کاری چک

اخذ پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی در کشورهای اروپایی شرایط متفاوتی داراست که ما در این نوشتار به موضوع اعزام دانشجو به چک پرداخته ایم.

این اقدامات شما مستلزم کسب دانش کامل از قوانین پذیرش دانشگاه های این کشور و همچنین دارا بودن شرایط مناسب برای دریافت ویزای تحصیلی است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های چک و دریافت ویزای تحصیلی چک چگونه است؟

شما به عنوان یک شهروند غیر اروپایی مستلزم رعایت شرایط متفاوتی در مقایسه با یک دانشجوی اروپایی برای تحصیل در این کشور خواهید بود، کشور چک در حوزه ی شنگن و اتحادیه اروپا واقع شده و مهاجرت به این کشور برای تحصیل با ویزای تحصیلی چک ممکن است. شرایط تحصیل و اعزام دانشجو در جمهوری چک حتی امکان این را به دانشجو می دهد تا پس از اتمام تحصیل در صورت بدست آوردن یک موقعیت شغلی برای ویزای کاری چک نیز اقدام نماید.

اعزام دانشجو به چک

زمانی که تحقیقات خود را در مورد تحصیل در کشورهای اروپایی شروع نمودید متوجه خواهید شد که شما به عنوان یک دانشجوی خارجی برای اخذ اقامت قانونی و ادامه تحصیل در آن کشور نیاز به یک مجوز یا اصطلاحا همان ویزای تحصیلی دارید. قبل از این اقدام ابتدا بایستی بنا به مقطع تحصیلی مورد نظرتان در یک مرجع آموزشی کالج یا دانشگاه ثبت نام نموده و پذیرش دریافت نمائید. شما بایستی بدانید که کالج یا دانشگاه مورد نظر چه مدارکی را از شما طلب می کند، همچنین شرایط ورود به رشته ها و دانشگاه های مختلف نیز می تواند خاص باشد و ثبت نام و پذیرش در هر مقطع یا رشته تحصیلی نیازمندیهای خاص خود را بطلبد. از این رو شما می توانید برای اطمینان از این اقدامات با مشاورین و وکلای متحصص در این زمینه مشورت نموده تا با اطمینان خاطر جهت اعزام دانشجو به چک اقدام نمائید.

تحصیل در چک برای دانشجویان ایرانی

کشور چک در برخی برنامه های تحصیلی به مراتب درخواست بیشتری از سوی دانشجویان ایرانی دارد و آن هم تحصیل در رشته های پزشکی و یا هنر است. شما می توانید برای تحصیل در اکثر رشته ها در این کشور اقدام نمائید، تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبانهای چکی و یا انگلیسی ممکن است و از آنجاییکه یادگیری زبان چکی در ایران بسیار دشوار است اکثر دانشجویان به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های چک هستند. البته اگر شما تن به این موضوع دهید که زبان چکی را یاد بگیرید همانند سایر کشورهای اروپایی شهریه تحصیلی شما کاهش می یابد، اما شاید برای تحصیل که نیاز به دانش بالایی در سطح آکادمیک باشد حداقل 1 تا 2 سال برای یادگیری زبان رسمی این کشور باید زمان بگذارید. تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه چارلز که یکی از بهترینهاست به زبان انگلیسی نیز ممکن است.

ویزای تحصیلی چک

همانطور که در پاراگراف های بالا هم اشاره شد شما بایستی دو مرحله را برای تحصیل در چک طی نمائید، ابتدا اخذ پذیرش و سپس دریافت ویزای تحصیلی چک، البته برخی افراد قبل از مشورت در مورد شرایط کلی خود و بدون آگاهی اقدام می نمایند که این باعث ریجکت شدن ویزای آنها می گردد زیرا قبل از اخذ پذیرش نیاز خواهیم داشت تا شانس دریافت ویزای خود را تخمین بزنیم. برای درک بهتر، فرض کنید شما دانشجویی هستید که از آخرین مقطع تحصیلی که فارغ التحصیل شده اید زمان زیادی بگذرد و یا قبلا اقدامی در کشورهای اروپایی برای اخذ ویزا داشته اید که ناموفق بوده است و یا از یک دانشگاه یا کالج پذیرش گرفته اید که مورد تائید اداره مهاجرت آن کشور نیست و یا بسیاری دلایل دیگر که عدم آگاهی شما از این مسائل می تواند سبب عدم موفقیت شما در اخذ ویزای تحصیلی چک گردد.

شرایط اخذ ویزای کاری چک

یکی از طرق مهاجرت به کشور چک این است که شما با داشتن یک پیشنهاد کاری از این کشور و فراهم نمودن شرایط و مدارک لازم جهت کار در چک اقدام نمائید. منتهی به جهت اینکه شما به عنوان یک تبعه خارج از اتحادیه اروپا شناخته می شوید، برای دریافت این پیشنهاد کاری پروسه آسانی پیش رو نخواهید داشت. زیرا زمانی کارفرمای چکی می تواند شما را از ایران برای کار در چک دعوت نماید که مراحلی که اداره کار و اداره مهاجرت برای استخدام یک نیروی کار خارجی پیش بینی نموده اند را طی نماید. در اصل آن کارفرما باید از نیروی کار داخلی حمایت نماید، بدین صورت که باید اثبات گردد برای این موقعیت کاری هیچ نیروی متخصصی در کشور چک و اتحادیه اروپا وجود نداشته و آن موقع نوبت به شمایی که در ایران حضور دارید خواهد رسید.

کار بعد از تحصیل در چک

از آنجاییکه خیلی از افراد نمی توانند پروسه اخذ ویزای کاری چک را از ایران اقدام نمایند رو به راه های میانبر می آورند. البته اگر شما در لیست مشاغل مورد نیاز آن کشور قرار داشته باشید پروسه اخذ ویزای کاری آسانتر میگردد اما همچنان به دلیل عدم حضور فیزیکی، شما ملزم به این خواهید بود از طریق مکاتبه و مجازی خودتان را به کارفرما اثبات نمائید. در این مواقع افراد این راه را انتخاب نموده که با استفاده از ویزای تحصیلی پای خود را به این کشور باز نموده و از حضور در محیط نهایت استفاده را ببرند و پیشنهاد کاری را خیلی راحتتر بدست آورند. اگر شما در کشورهای اروپایی تحصیل نمائید فرصت این را خواهید داشت در اکثر کشورهای این اتحادیه به دنبال یک موقعیت کاری باشید. درباره شرایط اخذ ویزاهای تحصیلی و کاری با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.
کد N2292771