مهاجرت به اسلواکی

مهاجرت به اسلواکی, اقامت اسلواکی, هزینه زندگی در اسلواکی, موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت

از زمانی که کشور اسلواکی به عضویت شنگن درآمد میل مهاجرت به این کشور در میان اتباع غیر اروپایی نیز افزایش یافته است و آنهایی که علاقه به اقامت در اتحادیه اروپا دارند، با انتخاب اسلواکی می توانند به این مهم دست یابند.

در میان کشورهای اروپایی معمولا میل مهاجرت به کشورهای حوزه ی شنگن نزد متقاضیان بیشتر است که در این نوشتار به بررسی موضوع مهاجرت به اسلواکی پرداخته ایم. از زمانی که هر کدام از کشورهای عضو جماهیر شوروی استقلال پیدا کردند، میل مهاجرت به این کشورها افزایش یافت، ناگفته نماند که جمعیت عمده ای از ساکنین اسلواکی را مهاجرین مجاری تشکیل می دهند.

• شرایط مهاجرت به اسلواکی برای شهروندان ایرانی تحت چه ویزا و راه هایی ممکن است؟

از زمانی که کشور اسلواکی به عضویت شنگن درآمد میل مهاجرت به این کشور در میان اتباع غیر اروپایی نیز افزایش یافته است و آنهایی که علاقه به اقامت در اتحادیه اروپا دارند، با انتخاب اسلواکی می توانند به این مهم دست یابند. همانند سایر کشورهای اروپایی راه های متفاوتی برای مهاجرت به اسلواکی از سوی اداره مهاجرت این کشور پیش بینی شده است.

شرایط مهاجرت به اسلواکی

طرق اصلی مهاجرت را می توان به گزینه هایی از قبیل کار در اسلواکی، تحصیل در اسلواکی، ازدواج با یک تبعه اسلواکیایی، ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در اسلواکی معرفی نمود. البته راه های کاربردی که در این سالها شهروندان ایرانی برای مهاجرت به اسلواکی اتخاذ نموده اند بیشتر به راه هایی از قبیل مهاجرت تحصیلی، ثبت شرکت و یا سرمایه گذاری در اسلواکی ختم می گردد. البته طی نمودن هر کدام از این مسیرها برای فردی که تازه به فکر مهاجرت به این کشور افتاده است، مستلزم دارا بودن ابزار و شرایط آن مسیر مهاجرتی است. برای درک بهتر می توان چنین نوشت، مثلا دانشجویانی که برای تحصیل در این کشور درخواست می نمایند ابتدا باید از شرایط سنی، مالی و دارا بودن مدارک تحصیلی اطمینان حاصل نمایند و همچنین برای ثبت شرکت داشتن یک ایده و شناخت از بازار آن کشور از اصول اولیه به شمار می روند.

انواع اقامت در اسلواکی

اقامت در کشوری دیگر حق استفاده از حقوق اولیه مانند شهروند آن کشور را به شما می دهد، شما به عنوان یک شهروند خارجی در اسلواکی می توانید به طرق متفاوتی اقامت یابید. اخذ اقامت دائم نیز در این کشور مستلزم رعایت شرایط حضور، پرداخت مالیات و انجام تعهدات مهاجرتی بنا به نوع اقامت موقت شماست. اگر شما بخواهید برای یک کدام از انواع اقامت های موقت در اسلواکی اقدام نمائید این می تواند به طرق متفاوتی صورت پذیرد. یکی از بهترین انواع اقامت اسلواکی اقامت کاری در این کشور است حال شاید به طرق متفاوتی همین اقامت کاری را دریافت نمود، مثلا زیر نظر یک کارفرما در آن کشور کار کرد و یا به صورت خود اشتغال برای خود کار کنید و یا بخواهید در آن کشور با ایجاد یک بیزینس کارآفرینی نموده و حتی برای اتباع آن کشور ایجاد شغل نمائید.

شرایط اخذ اقامت اسلواکی

برای تعریف بهتر مبحث اقامت موقت و اقامت دائم می توان بدین گونه این موضوعات را تشریح نمود، در ابتدا می توان برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و یا الحاق به خانواده با یک اقامت 1 تا 5 ساله موقت با این اهداف به اسلواکی مهاجرت نمود و بعد از حداقل 3 تا 5 سال باز هم بنا به نوع اقامت جهت اقامت دائم درخواست نمود. در برخی موارد از جمله راه های سرمایه گذاری و ویزای کاری یا بلوکارت شما می توانید سریعتر به اقامت دائم دسترسی پیدا کنید. حقوقی که یک فردی که اقامت دائم در اسلواکی دارد با کسی که شهروند آن کشور هستند به مراتب یکسان می باشد و فقط شخصی که تابعیت (پاسپورت) اسلواکی را ندارد، حق شرکت در انتخابات و یا عضو کابینه دولتی شدن را ندارد، البته که این مسائل برای افراد آنچنان حائز اهمیت نمی باشد.

هزینه های مهاجرت به اسلواکی

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در مهاجرت به اسلواکی برنامه ریزی در مورد مباحث مالی است، در بخش بندی هزینه ها شما بایستی هزینه هایی را بابت مهاجرت به آن کشور در نظر بگیرید که شامل تمکن مالی، هزینه های وکیل، سفارت و تهیه مدارک می گردد. در بخشی دیگر نیز بایستی هزینه هایی را برای زندگی در آن کشور در نظر داشت، که در اینجا به بررسی این موضوع پرداخته ایم. هزینه زندگی در اسلواکی با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و همچنین واقع شدن در حوزه ی شنگن در میان کشورهای ارزان حوزه ی شنگن معرفی می گردد. البته میزان درآمد در این کشور در مقایسه با کشور همسایه اش اتریش متفاوت است. البته غافل نشویم که بنا به نوع اقامت هزینه های شما در آن کشور تغییرات زیادی دارد و می توان با توجه به نوع اقامت برآورد درستی از هزینه های زندگی در آن کشور داشت.

هزینه زندگی در اسلواکی

برای مثال از آنجاییکه گفته شد نوع اقامتهای تحصیلی و ثبت شرکت در این سالها در اسلواکی به مراتب نقاضای بیشتری داشته اند اگر فردی با این نوع اقامت ها در اسلواکی باشد هزینه های او به چند بخش تقسیم می گردد. دانشجو بغیر از هزینه تحصیل بایستی هزینه های رفت و آمد، تهیه مسکن، انرژی، خورد و خوراک و کتب و بیمه را در نظر بگیرد اما فردی که در آن کشور با اقامت سرمایه گذاری حضور دارد فارغ از هزینه ها و سرمایه مورد نیاز ثبت شرکت بایستی هزینه های اجاره شرکت، مالیات شرکت، مالیات بر درآمد، هزینه حسابدار و بیمه را هم در نظر بگیرد که این خود به اضافه هزینه های زندگی او در این کشور می شود. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود، زندگی در اسلواکی و پایتخت آن براتیسلاوا نهایتا ماهیانه 700 الی 800€ (یورو) هزینه خواهد داشت.کد N2292770