آفتاب

پمپئو: در تلاشیم اروپا را در قبال برجام، متحد خود کنیم

پمپئو: در تلاشیم اروپا را در قبال برجام، متحد خود کنیم

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی، مواضع ضد ایرانی دولت آمریکا را درباره ایران تکرار کرد.به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه مترو، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی اسرائیل هایوم، گفت که جدا از تحریم‌ها، کارزار مداوم دولت ترامپ برای متوقف کردن آن‌چه خصومت ایران خوانده شده است، هم سیاسی و هم دیپلماتیک و در راستای ترغیب کشورهای سراسر جهان برای تلقی ایران به عنوان بزرگ‌ترین کشور حامی تروریسم بوده است.

پمپئو همچنین مدعی شد: همین هفته  گذشته، ایرانی‌ها یک کارزار ترور در استانبول و علیه یک ایرانی مخالف به راه انداختند. این کار کشورهای عادی نیست. ما در تلاشیم تا جهان، از جمله اروپایی‌ها را که رویکردی بسیار متفاوت درباره برجام اتخاذ کرده‌اند، در کنار خود متحد کنیم و رئیس جمهور ترامپ هم در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که جمهوری اسلامی ایران بداند، نمی‌توانند کارهایی مانند آن‌چه [تا کنون] انجام داده‌اند را انجام بدهند و هزینه‌ای[برایشان] نداشته باشد.

این ادعای پمپئو در حالی مطرح می‌شود که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری اخیرش در پاسخ به این سوال که به تازگی ویدیویی در رسانه‌های ترکیه منتشر شده که گفته می‌شود در این ویدیو نشان می‌دهد که فردی ایرانی در ترکیه به قتل رسیده است و برخی از ادعاها بیانگر این موضوع است که این فرد مدیر یکی از کانال‌های تلگرامی است. آیا سرکنسولگری ایران در مورد صحت این ویدیو و مسائل منتشر شده در آن پیگیری‌هایی انجام داده است، گفت: طبیعتا پیگیری وضعیت این فرد به عنوان یک فرد ایرانی مورد توجه وزارت خارجه و نمایندگی‌ ایران در ترکیه است. ما منتظر گزارش رسمی مقامات قضایی و امنیتی ترکیه در این زمینه هستیم و آماده هستیم که کمک‌های کنسولی نیز در این ارتباط ارائه دهیم و همانطور که گفتم برای مشخص شدن جزئیات این موضوع و علت آن منتظر دریافت گزارش‌های رسمی از سوی مقامات ترکیه هستیم.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به فعالیت‌های مداخله‌جویانه کشورش در خاورمیانه، گفت: شما شاهد افزایش توان مقابله‌ای ما از طریق فعالیت‌مان در تنگه هرمز و پیش‌برد اقدام امنیت دریایی بوده‌اید. سه هفته پیش، آمریکا افزایش نیروهای نظامی آمریکا و توان مضاعف[ش] در عربستان سعودی را اعلام کرد، من فروش تسلیحات به منطقه برای کمک به عربستان سعودی و امارات را اعلام کردم.

وی افزود که امیدواریم تلفیقی از این چیزها موجب احیای مقابله در سطحی رضایت‌بخش شده و حکومت[ایران] درک کند که آن‌چه آن را فعالیت بدخواهانه‌ ایران  در هر جا که اتفاق بیفتد، می‌خواند، هزینه‌ای دارد.
کد N2292435

وبگردی