آفتاب

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی

بیانیه پایانی دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی

شرکت کنندگان در دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی در تهران با صدور بیانیه‌ای بر حمایت از موفقیت‌های جبهه مقاومت، وحدت میان مسلمانان و موضوع فلسطین به عنوان اولویت نخست جهان اسلام و محکومیت اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا در کشور‌های اسلامی منطقه تاکید کردند.

به گزارش ایلنا، متن بیانیه دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی به این شرح است:

بسمه تعالی

«الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی سیدنا و نبینا محمد المصطفی

و علی اهل بیته الطاهرین و اصحابه المنتجبین»

با استعانت از پیشگاه خداوند متعال و همزمان با ایام نورانی ماه ربیع الاول و میلاد بزرگ منجی عالم بشریت، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و هفته وحدت، دوازدهمین نشست شورای عالی مجمع بیداری اسلامی با حضور بیش از ۶۰ نفر از علما، فقها، اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام بنا به دعوت مجمع جهانی بیداری اسلامی، در روز شنبه ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸ هجری شمسی و مصادف با ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی و ۱۸ ربیع‌الاول ۱۴۴۱ هجری قمری در هتل آزادی تهران برگزار گردید.

اندیشمندان و فرهیختگان حاضر در این نشست ضمن ابراز خرسندی از توفیقات جبهه مقاومت منطقه‌ای با توجه به موقعیت زمانی و مسایل خطیر و سرنوشت‌ساز پیش‌روی جهان اسلام بر نکات ذیل تأکید نمودند:

۱. از جمله موضوعات مهم و دارای اولویّت راهبردی در جهان اسلام؛ وحدت مسلمین است. دشمنان اسلام و در رأس آن‌ها آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تسلط بر جان، ناموس و اموال مسلمین و ایجاد امنیت پایدار برای رژیم نامشروع اسرائیل تلاش می‌نماید و با به یغما بردن ثروت‌های مادی و معنوی و به استهلاک کشاندن ظرفیت‌ها و منابع و مشغول نمودن کشور‌های جهان اسلام به امور غیر اولویت‌دار درصدد نشاندن بذر تفرقه، توطئه و جدایی امت اسلامی هستند تا "انما المومنون اخوه" را تبدیل به اختلافات مذهبی، قومی و قبیله‌ای نمایند تا بتوانند اهداف خود را پیاده کنند. شرکت کنندگان در دوازدهمین نشست شورای‌عالی مجمع بیداری اسلامی" وحدت جهان اسلام" و حاکم نمودن روح اخوت و برادری را تنها گزینه پیش‌رو برای موفقیت مسلمانان و شکست طرح‌ها، توطئه‌ها و نقشه‌های پلید و شوم استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل می‌دانند و به همه مسلمانان تمسک و عمل به قرآن و توصیه به سنت پیامبر عظیم الشان نبی مکرم اسلام به عنوان بهترین راه حل، تأکید می‌ورزند.

۲. همان‌گونه که بار‌ها تأکید شده است مهم‌ترین و اولین مساله جهان اسلام موضوع فلسطین است. متأسفانه مشاهده می‌شود آمریکای جهانخوار با هماهنگی و فشار صهیونیسم بین الملل و همکاری برخی شیوخ عرب بدنبال اجرای طرح خائنانه معامله قرن است. ترور فرماندهان جهادی، به رسمیت شناختن انتقال پایتخت از تل آویو به اورشلیم، پذیرش بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از خاک رژیم صهیونیستی توسط آمریکا، برگزاری همایش‌های بین المللی در بحرین و اروپا و ده‌ها اقدام دیگر برای اجرای طرح معامله قرن است. دوازدهمین مجمع شورای عالی مجمع بیداری اسلامی ضمن محکوم کردن طرح معامله قرن و ترور فرماندهان جهادی خصوصاً برادر بهاء ابوالعطاء، از تمامی مردم، گروه ها، احزاب و جریان‌ها و دولت‌های اسلامی می‌خواهد با حمایت‌های همه جانبه از آرمان فلسطین تا تحقق پیروزی کامل بر محو رژیم غاصب، ظالم، کودک کش صهیونیستی به کمک برادران ایمانی خود بشتابند.

۳. در طی ۷۰ سال اشغال فلسطین، جنبش‌های فلسطینی با اتخاذ رویکرد‌های مذاکره و مقاومت برای احقاق حقوق حقه خویش و تعیین سرنوشت و استقلال فلسطین، تلاش‌های زیادی را بعمل آورده‌اند. در رویکرد مذاکرات طولانی به غیر از بد عهدی، امتیازگیری، فرصت‌سوزی و توسعه شهرک سازی و حمایت همه جانبه استکبار جهانی از رژیم اشغالگر قدس هیچ دستاوردی ملموسی نصیب ملت مظلوم فلسطین نشده است. اما در دهه‌های أخیر و در رویکرد مقاومت با تکیه بر احکام نورانی قرآن و با تمسک به آیه "فاستقم کما امرت و من تاب معک" تحولات عمیق را در صحنه سیاسی، امنیتی و نظامی به ارمغان آورد و ملت مظلوم فلسطین در مقابل ظلم و ستم، آوارگی، کوچ اجباری، تخریب منازل، ویرانی، کشتار و ... چاره‌ای جز مبارزه معقول و منطقی برایش باقی نمانده است. متأسفانه نظام حاکم بر روابط بین¬الملل، نظام زور و تزویر است و استکبار جهانی به رهبری آمریکا با حمایت بی، چون و چرا و همه جانبه از رژیم صهیونیستی حق ملت سرفراز و بپا خاسته فلسطین را پایمال می‌کند. تنها راه حل برابر تجارب حاصله، مقاومت و پاسخگویی به قلدر مآبی‌های رژیم صهیونیستی است تا با تکیه بر استقامت، تحقق وعده الهی و امداد‌های غیبی، فلسطین هرچه زودتر به صاحبان اصلی اش بازگشته و شاهد محو کامل رژیم ددمنش و ظالم اشغالگر قدس باشیم.

۴. آمریکا پس از شکست‌های پی در پی در منطقه با تغییر رویکرد سخت و اتخاذ رویکرد نرم هر روز با تؤطئه‌ها و طرح‌های جدید دست به اقدامات مداخله‌جویانه در کشور‌های منطقه می‌زند. پس از شکست راهبرد خاورمیانه جدید و سیاست جنگ نیابتی در منطقه و برخورد دوگانه در برابر گروه‌های تکفیری خصوصاً داعش و تخریب زیرساخت‌ها، ویرانی اماکن و منازل مردم، کشتار هزاران انسان بی‌گناه، آوارگی، شر، فساد، جنگ داخلی، نا امنی و برادرکشی ارمغان دیگری نداشته است. اخیرا با تظاهر به اقدامات مدنی حقوق بشر و دموکراسی نسبت به دخالت در امور داخلی کشور‌های منطقه مانند عراق، لبنان و سوریه اقدام نموده است تا بتواند اهداف چپاولگرایانه خود را اجراء نماید و از همین رو نشست عالی مجمع بیداری اسلامی ضمن محکوم کردن سیاست‌ها و اقدامات مداخله‌جویانه آمریکا از همه ملت‌ها و دولت‌های اسلامی می‌خواهد که همچون سیاست‌های گذشته شیطان بزرگ آمریکا در نفاق‌افکنی، هوشیاری خود را حفظ نموده و استکبار جهانی را در دسترسی به اهداف و توطئه‌هایش ناکام گذارد.

۵. امروز استکبار جهانی به رهبری آمریکا و صهیونیزم بین‌الملل برای تسلط بر سرنوشت مسلمانان و شریان‌های اصلی و منابع حیاتی و اقتصادی، راهبرد‌های زیادی را طراحی و به مرحله اجرا گذارده اند. از مهم‌ترین طرح‌های سلطه گران می‌توان به ترویج اسلام آمریکایی به منظور معرفی چهره زشت و خشن از اسلام اشاره نمود. راه‌اندازی جنگ‌های فرقه‌ای، مذهبی، قومی و قبیله ای، آتش‌افروزی جنگ‌های داخلی، برادرکشی، تخریب زیرساخت‌های جهان اسلام و تضعیف هرچه بیشتر دنیای اسلام برای تأمین امنیت رژیم صهیونیستی از جمله موارد آن است. همچنین نشان دادن چراغ سبز و کمک به دیکتاتور‌های مستبد برای تخریب و بمباران مردم بی‌گناه یمن، غزه، سوریه و فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی به دولت‌های وابسته و خروج اقتصاد آمریکا و اروپا از بن‌بست، از جمله راهبرد‌های دیگر نظام سلطه است. ایمان قلبی به معنای واقعی، تمرکز بر منافع حیاتی جهان اسلام، شناخت بصیرت به عمق اهداف دشمنان اسلام، تقریب عملی بین مذاهب اسلامی، اتحاد واقعی در مقابل دشمنان، مشارکت، توسعه همکاری، هم افزایی در ابعاد همه‌جانبه از دیگر راهبرد‌های دیگر برون رفت جهان اسلام و خنثی کردن توطئه‌های جهان‌خواران از وضع کنونی و مسیر تعالی به سیر تمدن نوین اسلامی است.

۶. با شکست طرح جنگ نیابتی استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی، ارتجاع عرب و نابودی داعش در منطقه، آمریکا راهبرد جدید خود را که ناسیونالیسم افراطی و قرار دادن مردم برابر حکومت و دولت‌های قانونی و رسمی کشور‌های منطقه است به صورت آشکار و پنهان با بهره گیری از امپراتوری رسانه‌ای و سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی خود با تحریک و تشویش اذهان عمومی مردم مسلمان عراق دنبال می‌نماید، تا کام تازه شیرین شده مردم مسلمان عراق را که از جنگ و مبارزه خون‌بار فارغ گردیده اند تلخ سازد. اینک بر مردم هوشیار و مسلمان عراق واجب است تا با آگاهی و بصیرت پیرو خط مرجعیت از این محیط متلاطم و پرآشوب گذر نمایند و با پیگیری حقوق خود از مسیر قانونی، همچون آزمون مبارزه با داعش و تکفیر سربلند و سرافراز بیرون آیند و همچنین دولت مردمی عراق نیز با توجه به خواسته‌های مردم رنج کشیده با تدبیر و عزم نسبت به حل مشکلات و مسائل اقتصادی و معیشتی کشور خود اقدام ورزند و بار دیگر دشمنان عراق را ناکام گذارند.

۷. لبنان که خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی و سرآغاز شکست نقشه‌های دشمنان در منطقه طی دهه‌های اخیر است، طی چند ماه گذشته دستخوش نا آرامی داخلی در اثر سوء تدبیر در اداره کشور از طرف برخی از مسئولین گردیده است، دشمن در انتظار آشوب و هرج و مرج در این جغرافیای مهم و تأثیرگذار در منطقه است تا زخم شکست چندین باره خود را در خروج از جنوب این کشور، جنگ ۳۳ روزه و شکست‌های پیاپی أخیر را التیام بخشد؛ لذا دولت و مسئولین و رهبران گروه‌های سیاسی فعال در لبنان باید با پذیرش مسئولیت سنگین خود در قبال مسائل و مشکلات مردم هر چه سریع‌تر با اتحاد، دولتی را بر سرکار آورند که در مقابل دخالت‌های خارج و زیاده‌خواهی¬های منطقه‌ای رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب و پشتیبانی از خط مقاومت و حل مشکلات مردم گام‌های اساسی و استواری را بردارد.

۸. دولتی که خود را خادم حرم امن الهی می‌داند نزدیک به ۵ سال است که سخت‌ترین و خونبارترین جنایات و نسل¬کشی را در کشور همسایه، برادر و مسلمان خود، یمن مقاوم مرتکب می‌گردد، حال که ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی، جنایات زیادی را در جغرافیای وسیع یمن مرتکب شده است، انصارالله و مقاومت یمن نیز ضربات سهمگین و معجزه گونه‌ای را بر دشمن وابسته به آمریکا وارد ساخته اند، بر همه مسلمانان علی الخصوص رهبران، اندیشمندان و آزادی‌خواهان جهان است که با تمامی ابزار سیاسی، اجتماعی و مادی خود به کمک مردم مظلوم و مصیبت زده یمن بشتابند و رژیم سعودی را که بدیهی‌ترین اصول انسانی را در کشتار مردم بی‌دفاع و کودکان و زنان یمنی پایمال می‌سازد مجبور به عقب نشینی و پایان جنگ ظالمانه نمایند تا ان‌شاءالله بخشی از آلام و زخم‌های این ملت مقاوم تسکین یابد.

۹. حال‌که کشور‌های غرب آسیا سخت‌ترین جنگ‌ها و خونبارترین روز‌های تاریخ خود را سپری نموده‌اند، منطقه در مرحله جدیدی قرار گرفته است‌که نیازمند آن است که آحاد مسلمان و مردم و مسئولین با اتحاد، همدلی، آگاهی و دشمن‌شناسی طرح‌های دشمن شکست خورده را ناکام سازند و با تلاش برای برقراری صلح و آرامش و حفظ کرامت انسانی آینده‌ای روشن و آباد و آزاد را برای خود و نسل آینده بوجود آورند.

شرکت کنندگان در اجلاس از میزبانی صمیمانه و پذیرایی گرم جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاری نموده و با تجلیل از اندیشه‌های والا، ژرف و حمایت‌های حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در وحدت مسلمانان و استمرار خط استکبارستیزی و پشتیبانی از مستضعفین جهان، از تلاش‌های دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی، مراجع، نخبگان، اندیشمندان و فرهیختگان بیداری اسلامی تقدیر و تشکر می‌نماید.
کد N2283059

وبگردی