مراسم اختتامیه دوازهمین جشنواره موسیقی نواحی برگزار شد

اختتامیه دوازدهمین موسیقی نواحی ایران ,موسیقی نواحی ایران

آیین اختتامیه دوازدهمین موسیقی نواحی ایران شامگاه دیروز با حضور مسئولان و هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایلنا، مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره  جشنواره موسیقی نواحی ایران عصر روز یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه در آمفی‌تئاتر دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی شهر کرمان برگزار شد و تعدادی از مسئولان و جمعی از هنرمندان با همراهی اهالی رسانه در آن حضور داشتند.

پس از تلاوت آیاتی از قران مجید و پخش سرود ملی ایران تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان مناطق مختلف ایران با حضور روی صحنه به اجرای آثار مقامی پرداختند.

عاشیق قدرت میرزاپور، استاد فاروق درپور، استاد نیهات اوزان، استاد شاپور کمالی، استاد حداد کارگر، استاد خداداد شکل‌زهی و استاد طاهری اساتیدی بودند که روی صحنه حاضر شدند.

در ادامه محمدرضا علیزاده(مدیر اداره ارشاد کرمان) روی صحنه رفت و با حاضران سخن گفت.

علیزاده ابتدای سخنانش گفت: به مدت ٤ روز فرصتی داشتیم تا میزبان هنرمندان عزیز از سراسر ایران از شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشور باشیم. اینک گسترده‌ترین رویداد هنری کشور در حوزه موسیقی نواحی ایران به ایستگاه پایانی خود رسید.

علیزاده در ادامه گفت: کرمان به‌عنوان بزرگترین مهمانخانه ایران تلاش کرد که میزبان شایسته‌ای از آواها و نواهای هنرمندان با اصالت اقوام ایران زمین باشد. زیباتر اینکه این سرور، توام با هفته وحدت شد. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برای ما در حیطه اجرا تفاوت آشکاری با سال‌های قبل داشت که می‌توان از جمله به تشکیل شورای سیاست‌گذاری با همراهی استانداری کرمان و حضور و مشارکت شهردار این استان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صداو‌سیمای استان و همچنین معاون امور هنری وزارت‌ارشاد، مدیرکل دفتر موسیقی و اساتید بزرگ موسیقی و انجمن موسیقی ایران موجب شد با فراغ بال بیشتری به تدارکات جشنواره‌ای با این عظمت مشعوف شویم. در این دوره با توجه به گردشگری هنری، ١٧ تور گردشگری میهمان دیار کریمان شدند و حضور میهمانان در کویر شهداد نقطه اوج آن بود. همچنین برپایی نمایشگاه عکس به نام «عکس آوا» برگ جدید دیگری از ظرفیت های این جشنواره بود

مدیر ارشاد استان کرمان در پایان سخنانش گفت: حضور گرم دانشجویان موسیقی و هنرمندانی از کشورهای ترکیه، افغانستان و عراق زمینه‌ای شد تا سال‌های آینده به جشنواره‌ای بهتر نزدیک تر باشیم. حضور ٢٠ خبرنگار و عکاس از شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی باعث شد رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی در سراسر ایران و جهان منعکس شود.

در ادامه، بخش دیگر مراسم به  تجلیل از مادر محسن زبردست یکی از شهدای عشایر کرمان اختصاص داشت.

طی این اتفاق محمد الهیاری(مدیر کل دفتر موسیقی)، محمدرضا علیزاده(مدیرکل ارشاد استان کرمان)، زهرا موسی پور(مدیرکل امور اجتماعی استاندار کرمان) و احمد صدری (دبیر جشنواره) به روی صحنه رفتند و از محمد جان بزرگیان(کهگیلویه و بویراحمد)، علیرضا شهبازی(فارس)، خالو قنبر راستگو (هرمزگان)، رحیم خضری(آذربایجان غربی)، هادی قره‌خانی(خراسان‌شمالی)، خسرو کارگر(خراسان‌شمالی)، عبدالله امینی(خراسان‌رضوی)، عبدل احد درپور(تربت‌جام)، خداداد شکل زهی (سیستان و بلوچستان) و عاشیق قدرت میرزاپور (آذربایجان‌شرقی) با تقدیم لوح تقدیر و تجلیل کردند.

گروه هنری استان کردستان متشکل از حسین امینی(نوازنده نرمه نای)، اسماعیل پورکریمی(نوازنده ساز کوبه‌ای)، رحیم خضری و عمر فرجی(خواننده) در ادامه مراسم روی صحنه رفتند و به‌اجرای آثار خود پرداختند.

در ادامه مراسم خالو قنبر راستگو و گروه کیدی از استان هرمزگان اجرای برنامه پرداختند. پس از آنها نیز گروه موسیقی مازرون و دیوسالار قطعاتی از موسیقی مازندران را روی صحنه بردند. سپس زهرا موسی پورمدیرکل امور اجتماعی استان کرمان به نمایندگی از استاندار این شهر به ایراد سخنرانی پرداخت.

زهرا موسی‌پور گفت: رییس‌جمهور فردا عازم کرمان هستند و استاندار در حال برنامه‌ریزی برای این برنامه‌اند.

او در ادامه گفت: امسال نیز در جشنواره موسیقی نواحی میزبان هنرمندان مناطق مختلف کشور بودیم و بابت این موضوع بسیار خوشحالیم زیرا جشنواره‌ها می‌توانند کارکردهای متعدد و متفاوتی داشته باشد.

موسی‌پور ادامه داد: از آثار و برکات این جشنواره انسجام ملی و وحدت است زیرا ایران متعلق به همه ماست و همگان کشورمان را دوست داریم.

وی در پایان گفت: جشنواره جشنواره موسیقی نواحی تاثیر بسیاری در شادابی و نشاط مردم دارد همه ما مطمئن هستیم که این رویداد نتیجه با ارزش می‌انجامد و ما نیز باید این میراث را پاس بداریم

پس از صحبت‌های مدیرکل امور اجتماعی استان کرمان گروه موسیقی «میسان» از استان خوزستان روی صحنه رفت و به اجرای رقص آنی شمشیر پرداخت.

سپس گروه گلزار و گل‌محمد بلوچ از سیستان و بلوچستان آثار خود را برای مخاطبان اجرا کردند.

اجرای  گروه چوب بازان اسپوتین از آذربایجان شرقی نیز بخش دیگری از برنامه بود.

در ادامه مراسم احمد صدری روی صحنه رفت و رو به حاضران گفت: جشنواره به این بزرگی قطعا کمبودها و نقص‌هایی دارد که امیدوارم شما به بزرگی خودتان ببخشید.

صدری افزود: لازمه برگزاری یک جشنواره باکیفیت در دوره‌های بعدی وجود زیرساخت‌های لازم است. عدم وجود سالن مناسب کنسرت در شهر یکی از مشکلات ماست. موضوع دیگر هم نبودن نیروهای کارکشته و زبده است که بتوانند این موسیقی های خوب را به بهترین نحو به گوش شنونده برسانند.

احمد صدری در پایان گفت: متاسفانه این مدت سیستم مناسبی نداشتیم و حتی تا دو ساعت قبل از آیین اختتامیه نیز سیستم صوتی مناسب در اختیار ما نبود. امیدوارم در دوره‌های بعدی این جشنواره در سالن‌های بزرگ‌تر و در بازه زمانی طولانی‌تری برگزار شود چون این ظرفیت وجود دارد.

در پایان مراسم نیز هنرمندان منطقه ترکمن صحرا به اجرای آثارشان پرداختند. سپس مراسم دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به پایان رسید.
کد N2279826