آفتاب

واکنش میرلوحی به اظهارات قالیباف | آنها به اعداد و ارقام اشراف ندارند

واکنش میرلوحی به اظهارات قالیباف | آنها به اعداد و ارقام اشراف ندارند

محمود میرلوحی - رئیس کمیته اقتصادی شورای اسلامی شهر تهران: اگر صحبت‌های آقای قالیباف در برنامه‌های بدون توقف و دستخط و همچنین صحبت‌های معاون مالی وی، آقای گودرزی را کنار هم قرار دهیم، مشخص می‌شود که این دوستان هیچ اشرافی به اعداد و ارقام ندارند.

دلیل آن هم روشن است؛ چرا که در گذشته این آقایان به‌جای اینکه در زمان اجرای عملیات مالی، حسابرس انتخاب و حسابرسی کنند، بعد از موعد انتخاب می‌کردند. ضمن اینکه ظاهرا بعد از حسابرسی هم قصدی برای بررسی و توجه به‌نظرات حسابرس نداشتند. این در حالی است که ما الان هم حسابرس‌ها را  بموقع انتخاب می‌کنیم و هم با صرف وقت به گزارش‌هایی که حسابرس‌ها به ما می‌دهند توجه می‌کنیم. الان داریم حساب‌های سال‌های ۹۳و ۹۴، یعنی حساب‌های ۴سال قبل از شورای پنجم را بررسی می‌کنیم.


اعداد و ارقامی که در گزارشی که خودشان به شورای چهارم دادند، برایشان تعجب‌برانگیز است. آقای قالیباف در برنامه بدون توقف که سال قبل از سیمای ملی پخش شد، به راحتی می‌گوید که رقم‌های بدهی دروغ است. اما الان می‌گوید که ۲۳هزار میلیارد تومان را قبول دارم. مردم ما آگاهند؛ می‌توانند ببینند و خودشان قضاوت کنند.


یکی از موضوعاتی که بیان آن می‌تواند ذهن مردم را روشن کند این است که شورای پنجم بیش از ۱۸۰۰میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری را به پیمانکاران پرداخت کرده و هنوز هم ۶هزار و ۲۰۰میلیارد تومان دیگر به آنان بدهکار است. طلب ۸ هزار میلیارد تومانی به پیمانکاران یکی از بدهی‌های شهرداری است. موضوع دیگر، بدهی به بیمه است. بیمه از شهریور ۹۶تاکنون حساب‌ها را بسته است و اعلام می‌کند که ۳هزار و ۵۰۰میلیارد تومان از شهرداری طلب دارد. مگر می‌شود اینها را نادیده گرفت و یا انکار کرد؟ جالب‌تر اینکه اقتصاد و دارایی هم اعلام کرده که از شهرداری طلبکار است. در دوره مدیریت شهری آقای قالیباف مالیات‌های تکلیفی بعد از کسر از حقوق کارکنان به این اداره پرداخت نشده و این مبالغ در قالب بدهی انباشته شده است. این موضوعات را در کنار احکام قضایی که در این زمینه‌ها صادر شده نمی‌توان انکار کرد.


به هر حال در خوش‌بینانه‌ترین حالت معتقدم که این آقایان به عدد، رقم‌ها و حساب‌های مالی خودشان اشراف ندارند. حالا که شورا و شهرداری‌های دوره پنجم حساب و کتاب‌ها را استخراج می‌کنند و برای آن وقت می‌گذارند، به جای پذیرفتن اینکه وظایف خود را به مدیران بعدی موکول کرده‌اند، انکار را پیش گرفته‌اند که کار غیراخلاقی و بسیار نادرستی است. ضمن اینکه من به‌عنوان رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر پنجم خواستار ورود بازرسی کل کشور به این موضوعات شده‌ام. البته اگر دوستان چندماه دیگر صبر کنند در بودجه‌های ۹۹عدد و رقم‌ها و بدهی‌ها به‌طور کامل و دقیق استخراج شده و کاملا روشن است. جالب است این را بگویم که اگر شورای پنجم و شهرداران این دوره ۸هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دوره ۱۲ساله مدیریت شهری اسبق را پرداخت نمی‌کرد، الان به‌جای ۶۹هزار میلیارد تومان، بدهی‌ها ۷۷هزار میلیارد تومان بود.


بارها در مورد اعدادو ارقام بدهی شهرداری تهران که از دوره گذشته به جا مانده صحبت شده‌است. در ابتدا مدیران پیشین سخن از نبود بدهی‌ها به میان می‌آوردند. اما با توجه به مستندات، در حال حاضر آنها برخی از مستندات را پذیرفته‌اند. پیروز حناچی، شهردار تهران، در نامه‌ای به رئیس جمهور، اخیرا رقم بدهی شهرداری تهران را اعلام کرد. با توجه به حجم سنگین بدهی ها و سود ۲۰ درصد سالانه بر آن، قطعا ارقام بدهی در حال افزایش است. بر اساس نامه شهردار تهران به رئیس جمهور و بر اساس آخرین محاسبه، رقم بدهی شهرداری تهران به ۶۹ هزار و ۹۴۵ میلیارد تومان رسیده است که این میراث مدیریت آقای قالیباف و همکارانشان است.  
کد N2279824

وبگردی