آفتاب

راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند

راداری که آتش زیر خاکستر را می بیند

در چندهفته اخیر تداوم آتش سوزی در جنگل های کالیفرنیا باعث مشکلات فراوان شده و حالا گروهی از دانشمندان با استفاده از یک رادار ویژه به دنبال ریشه یابی این مشکل هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، در شرایطی که دود و آتش جنگل های کالیفرنیا هزاران نفر را از این منطقه فراری داده، محققان دانشگاه سن خوزه قصد دارند از این شرایط هولناک برای آزمایش کارآیی یک رادار داپلر جدید استفاده کنند.

این رادار با ارسال علائم مایکروویو به سمت هدف مورد نظر و دریافت انعکاس آن، سرعت و شرایط اجسام را در فواصل دور مشخص می کند. از این رادار در صنعت هواشناسی برای بررسی روند بارش ها نیز استفاده می شود. رادار جدید می تواند با بررسی ستون های دود با جزئیاتی بی سابقه، آتش زیر خاکستر را شناسایی کند و کانون های بالقوه آتش سوزی که هنوز پاکسازی نشده اند را بیابد.

محققان امیدوارند از طریق اطلاعاتی که با استفاده از این رادار جمع آوری می کنند روشهای شکل گیری و گسترش آتش سوزی در جنگل ها را بهتر درک کنند. داده های این سیستم به آتش نشان ها نیز برای مقابله با آتش و پیش بینی بهتر روند گسترش آتش سوزی کمک خواهد کرد.

رادار جدید می تواند با تنظیم فرکانس های ارسالی خود در حد چند میلیمتر به طور دقیق، دود متصاعدشده از ذرات خاکستر را بیابد و در این مورد اطلاع رسانی کند. رادار یادشده بر روی وسایل نقلیه مانند کامیون ها قابل نصب است و لذا می توان آن را به سرعت به محل وقوع حادثه منتقل کرد.
کد N2276389

وبگردی