آفتاب

شناخت هواپیمای خود قبل از سفر

شناخت هواپیمای خود قبل از سفر

یکی از مهم‌ترین مسائل قبل از سفر، شناخت دقیق و کامل وسیله‌ی نقلیه‌ای است که قصد داریم با آن به مسافرت برویم.

این امر به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران در سفرهای زمینی و هوایی تبدیل شده است. زیرا ایمنی سفر موضوعی است که نمی‌توان به سادگی از کنارش گذشت. در اینجا قصد داریم با تحلیل و بررسی ناوگان هوایی ایران اطلاعاتی در مورد انواع هواپیما و شیوه‌ی شناخت آن‌ها در اختیارتان قرار دهیم.


اکثر مسافران قبل از خرید بلیط هواپیما داخلی تمایل به دانستن این موضوع  دارند که این پرواز داخلی با چه نوع هواپیمایی انجام می‌شود. اگر اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید بعد از مطمئن شدن از نوع هواپیمای خود می‌توانید بلیط داخلی مورد نظر را تهیه کرده و با خیالی آسوده با پرواز داخلی خود به مقصد برسید.

افرادی که در حوزه‌ی هواپیمایی تخصص دارند به خوبی از تفاوت بین هواپیماها آگاه هستند و براحتی می‌توانند انواع مختلف هواپیماها را از هم تشخیص بدهند برای مثال شاید مسافران عادی نتوانند ایرباس و توپولوف را از هم تشخیص بدهند اما اهل فن قرار گرفتن این دو اسم را کنار هم عجیب می‌دانند. ممکن است در بین افراد عادی که بیشتر از بلیط داخلی استفاده می‌کنند و با هواپیماهای ناوگان هواپیمایی ایران پرواز داخلی انجام می‌دهند اینگونه جا افتاده باشد که هر هواپیمایی که موتور آن زیر باله‌ نصب شده باشد ایرباس است و تمام هواپیماهایی که موتورشان روی دم و در انتهای هواپیما نصب شده است توپولوف هستند، اما باید بگوییم که لزوما اینگونه نیست. پس از خواندن ادامه‌ی این مطلب قادر خواهید بود هنگام خرید بلیط هواپیما داخلی به منظور پرواز داخلی به هر نقطه از ایران، تصور و شناخت دقیقی از هواپیمای خود داشته باشید.


هواپیمای دم صلیبی

دم برخی از هواپیماها به شکل T و یا دم صلیبی است. این هواپیما به دلیل آنکه موتورش در قسمت انتهایی و دم آن قرار دارد به این صورت طراحی شده است. قرار گرفتن موتور در این قسمت باعث اعمال تغییراتی در مکان جایگیری سکان افقی و جا به جایی آن به طرف بالا شده است. اگر تا کنون پرواز داخلی را با این مدل از هواپیما تجربه کرده‌اید باید بگوییم که در این نوع طراحی، امکان انفجار موتور در محلی که فرمان‌های کنترلی هواپیما قرار دارند بسیار زیاد بوده و به دلیل احتمال وقوع همین خطرات و مشکلات فنی، استفاده از این طرح در مدل‌های جدید هواپیما منسوخ شده است.


توپولوف ۱۵۴

یکی از مشهورترین هواپیماها با این طراحی توپولوف ۱۵۴ بوده است که سه موتور قدرتمند آن در عقب هواپیما نصب شده و با تولید نیرویی زیاد یکی از پرچمداران عظیم دم صلیبی به حساب می‌آید، که  مطمئنا بسیاری از مسافران تجربه‌ی خرید بلیط داخلی برای این هواپیما را دارند.


هواپیمای ام دی

هیچ کدام از ما نمی‌توانیم خاطرات غم‌انگیز مربوط به سقوط‌های پشت سر هم توپولوف‌های روسی را فراموش کنیم که در چند پرواز داخلی جان بسیاری از هموطنان ما به خطر افتاد. پس از این اتفاقات مسافران زیادی برای خرید بلیط هواپیما داخلی یا خارجی دچار تردید شدند در نتیجه راه برای ورود، هواپیماهای ام دی باز شد. این جایگزین آمریکایی، دمی صلیبی شکل دارد که با نیروی دو موتوری که در انتهای آن تعبیه شده‌ است، پرواز می‌کند.


فوکر ۱۰۰

از دیگر هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی ایران می‌توان به فوکر ۱۰۰ اشاره کرد. این مدل بیشترین شباهت را از نظر ظاهری با هواپیمای ام دی دارد. اگر بلیط داخلی خریده‌اید و به دنبال راهی برای تشخیص این دو هواپیما از هم هستید، یکی از بهترین روش‌ها برای تفکیک این دو از هم مقایسه‌ی اندازه‌ی بدنه و موتور آن‌ها هنگامی که در حالت پارک قرار دارند، است. در واقع بدنه‌ی ام دی در مقابل فوکر ۱۰۰ کشیده‌تر بوده و موتورهایش نیز بزرگتر است.

 

مهارت‌های یک مهماندار چه باید باشد؟

اگرچه مهمانداری شغلی بسیار جذاب و هیجا‌ن‌انگیز به نظر می‌رسد اما برای یک مهماندار موفق بودن، باید مهارت‌های زیادی را کسب کرد. یک مهماندار در هنگام کار، مسافرت هم می‌کند که همین موضوع این شغل را از یکنواختی و روزمرگی درمی‌آورد. برای آشنا شدن با مهارت‌های یک مهماندار در پرواز خارجی و داخلی با ما همراه باشید.


مهارت مشتری‌ مداری

اگر بخواهیم مهمانداری را معنا کنیم، جلب رضایت و خوشنودی مسافر معنی مناسبی است. از ویژگی‌های یک مهماندار خوب می‌توان به مهمان‌نوازی و مشتری مداری او اشاره کرد. در طول پرواز خارجی و داخلی مهماندار باید برای جلب رضایت مشتری تلاش نموده و سفری امن و فراموش نشدنی را برای مسافر به یادگار بگذارد. خدمه‌ی خوب میتواند حس رضایت از خرید بلیط هواپیمای داخلی و یا خارجی را در مسافر ایجاد کند.


کار گروهی

خدمه‌ی پرواز با یک کار گروهی موفق می‌توانند سفری بی‌نقص و شاد را برای مسافران به ارمغان بیاورند. مهماندارهای هواپیما در طول روز با همکاران متفاوتی مشغول به کار هستند، در نتیجه رفتار آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که بتوانند با تمام اعضای کابین و خدمه‌های دیگر به خوبی سازش کرده و هماهنگ باشند.


مهارت‌های ارتباطی

مهماندارهای هواپیما باید از روابط عمومی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند بسیار ماهرانه با مسافران در طول پرواز خارجی و داخلی ارتباط برقرار کنند. خدمه‌ی هواپیما باید در کوتاه‌ترین زمان نیاز مسافران را برطرف کرده و در مواقع ضروری باید به گونه‌ای موثر با همکاران خود و مسافرانی که بلیط داخلی و یا خارجی خریده‌اند ارتباط برقرار کنند تا عملیات به بهترین شکل انجام شود.


صمیمی و مثبت بودن

ممکن است مهماندار به دلیل پروازهای طولانی مدت خسته و کم‌ حوصله شود، اما در هنگام برخورد با مسافر باید صمیمیت خود را حفظ کرده و با ذهنی مثبت به کار خود ادامه دهد. مطمعنا مسافر از خستگی مهماندار اطلاعی ندارد و وقتی برای خرید بلیط هواپیما داخلی و بخصوص خارجی خود هزینه می‌کند انتظار بهترین سطح از خدمات را از جانب مهماندار دارد.


مراقبت و درک مسافران

در پرواز خارجی و داخلی نیازهای مسافران متفاوت است در اینجورمواقع مهماندار باید با احترام نشان دهد که نیاز آن‌ها را درک کرده و تا جایی که بتواند برای برطرف کردن نیازشان تلاش می‌کند. داشتن صبر بالا در این شرایط باعث می‌شود که مهماندار با دلسوزی و مهربانی با مشکلات سخت و حساس روبرو شود تا مسافر ترجیح دهد بار دیگر نیز خرید بلیط هواپیما داخلی و خارجی خود را از طریق این شرکت هواپیمایی انجام دهد.


مسئولیت‌پذیری

یک مهماندار حرفه‌ای باید به گونه‌ای وظایف خود را انجام دهد که ایمنی مسافران به طور کامل حفظ شود. مسافری که برای سفر خود با هواپیما بلیط داخلی و یا خارجی تهیه می‌کند باید از نظر داشتن پروازی سالم و بی‌خطر اطمینان خاطر پیدا کند.


قابل اطمینان و مستقل بودن

مهماندار باید توانایی این را داشته باشد که در طول پرواز خارجی و داخلی کلیه‌ی مسئولیت‌های خود را مستقلانه و بدون نیاز به کوچکترین نظارتی انجام دهد. وقتی یک مهماندار به وظایف و تعهداتش خوب عمل کند نشان‌‌دهنده‌ی قابل اطمینان بودن آن مهماندار است.


مهربانی وهمدلی با مسافران

در شرایط خاص مهماندار باید به نیازهای مسافران توجه کند و نسبت به احساسات آن‌ها حساس بوده و اهمیت قائل شود. مهربانی و همدلی خدمه حس خوبی را در مسافران پرواز خارجی و داخلی ایجاد می‌کند.


انعطاف‌پذیری و سازگاری

گاهی اوقات ممکن است برنامه‌ی مهماندار در دقایق آخر، بدون اطلاع قبلی عوض شود. مهماندار حتی اگر مریض هم باشد باید در مدت کوتاهی برای سفر آماده شود، در نتیجه روحیه خدمه باید نسبت به تغییرات ناگهانی در محیط کار منعطف باشد.


داشتن آگاهی فرهنگی

مهماندار با افراد مختلف و با فرهنگ‌های متفاوتی برخورد دارد، کسانی که از مکان‌های مختلف بلیط داخلی و یا خارجی تهیه کرده‌اند. اینکه یک مهماندار قابلیت برخورد با انواع مسافران را داشته باشد و بدون آنکه ملیت، فرهنگ، نژاد و رنگ پوست آنها را در نظر بگیرد، نیازهایشان را برطرف سازد، کار بسیار مهمی است.


زیبایی و تناسب فیزیکی

مهماندار از نظر فیزیکی باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشد تا بتواند در طول پرواز خارجی و داخلی و مخصوصا پروازهای طولانی خارجی بیشتراز ۸ ساعت بر روی پاهایش بایستد. از طرفی دیگر مهمانداران نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی هستند که خرید بلیط هواپیما داخلی یا خارجی از طریق آن‌ها صورت گرفته، در نتیجه زیبایی ظاهری و آرایش متناسب صورت و موها بسیار مهم است. همچنین طرز ایستادن و رفتار مهماندار در مقابل کسانی که بلیط داخلی و یا خارجی خریده‌اند باید بی‌عیب و نقص باشد.
کد N2274192

وبگردی