مزایده تابلو نقاشی ژان میشل باسکیت

تابلو نقاشی ژان میشل باسکیت

یکی از تابلوهای نقاشی «ژان میشل باسکیت» ـ هنرمند مشهور معاصر ـ با قیمت پایه ۱۰ میلیون دلار به مزایده گذاشته می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نت، تابلو نقاشی‌ «رینگ بوکس» (۱۹۸۱)‌ اثر «ژان میشل باسکیت» با قیمت حدودی ۱۰ الی ۱۵ میلیون دلار در حراجی «فیلیپس» ‌ واقع در نیویورک به فروش گذاشته می‌شود.


در این تابلو نقاشی یک بوکسور در حالی که نیزه‌ای به دست دارد به تصویر کشده شده است. شباهت این تابلو با خودنگاره‌ای که «باکسیت» ‌ در همان سال از خود خلق کرده است سبب شده کارشناسان فکر کنند بوکسر این تابلو نقاشی در حقیقت خود «ژان میشل باسکیت» است.


این اولین باری نیست که تابلو نقاشی «رینگ بوکس» اثر «باسکیت» در حراجی‌ها به مزایده گذاشته می‌شود. این اثر در سال ۱۹۹۹ در حراجی کریستیز واقع در لس آنجلس به قیمت ۴۴۲,۵۰۰ دلار فروخته شد؛ این در حالی است که در آن زمان قیمت تخمینی تعیین شده برای این اثر ۱۸۰ هزار دلار الی ۲۵۰ هزار دلار بود. تابلو «رینگ بوکس» همچنین در سال ۲۰۱۲ در حالی در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت ۷.۶ میلیون دلار فروحته شد که قیمت تخمینی این اثر بین ۴ الی ۶ میلیون دلار تعیین شده بود.


دو سال گذشته نیز «باسکیت» به جمع هنرمندانی پیوست که اثرشان در یک حراجی بیش از  ۱۰۰ میلیون دلار فروش رفته است. سال ۲۰۱۷ تنها دو دقیقه طول کشید تا تابلو نقاشی بدون عنوان این هنرمند در حراجی ساتبیز نیویورک با قیمت  ۱۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار توسط یک میلیونر ژاپنی خریداری شود. فروش این تابلو در آن زمان رکورد گران‌ترین تابلو نقاشی فروخته شده در حراجی ساتبیز نیویورک را شکست.


«ژان میشل باسکیت» هنرمند آمریکایی ـ هاییتی، سال ۱۹۶۰ در نیویورک ‌به دنیا آمد. او ابتدا به‌عنوان یک هنرمند گرافیتی در نیویورک و بعد در دهه ۱۹۸۰ به‌عنوان یک هنرمند سبک نئواکسپرسیونیسم مشهور شد. این هنرمند در ۱۲ اوت ۱۹۸۸ و در سن ۲۷ سالگی به‌ دلیل مصرف بیش از اندازه مواد مخدر درگذشت.


نقاشی‌های باقی‌مانده از این نقاش، الهام‌بخش هنرمندان نوگرای معاصر بوده است و به قیمت‌های بالایی خرید و فروش می‌شوند.
کد N2272600