آفتاب

رحیمی‌جهان‌آبادی: موضع ایران برای گفت‌وگو با عربستان، عقلانی و مبتنی بر منافع منطقه است

رحیمی‌جهان‌آبادی: موضع ایران برای گفت‌وگو با عربستان، عقلانی و مبتنی بر منافع منطقه است

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که موضع ایران در خصوص گفت و گو با عربستان همیشه موضعی عقلانی و مبتنی بر منافع منطقه بوده است، گفت: زمینه گفت و گو میان ایران و عربستان در حال فراهم شدن است.

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اعلام آمادگی‌ وزیر خارجه جهت سفر به عربستان با هدف کاهش تنش ها در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران ظرف این سال‌ها و در این ۴۰ سال همیشه به دنبال گفت‌وگو و رفع مشکلات میان خود با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای همسایه عربی بوده است.

وی افزود: اگر به مواضع ایران در خلال حوادثی مانند حمله آمریکا به عراق و اشغال کویت توسط صدام نگاه کنیم شاهد هستیم که این موضع گیری‌ها همه عادلانه و مبتنی بر منافع منطقه بوده است. دولت جدید عربستان سعودی بعد از فوت ملک عبدالله یک سیاستی را در قبال ایران و تحولات منطقه پیش گرفته تا موجب ایجاد تنش در روابط و کاهش روابط با ایران شود. اگر هیئت حاکمه عربستان رفتار معقولانه‌تری از خود نشان دهد و برای حل مشکلات منطقه آمادگی داشته باشد دولت ایران هم مانند همیشه دارای موضع گیری عقلانی و منطقی خواهد بود. همیشه این آمادگی از سوی ایران بوده که مشکلات میان دو کشور بزرگ اسلامی برطرف شود.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: در پی حوادث اخیر منطقه مشخص شد که دل بستن برخی کشورهای منطقه به آمریکا و حمایت‌های آن کار درستی نیست و این حمایت‌ها هیچ جایگاهی برای تامین امنیت منطقه ندارد و کشورهای منطقه باید از طریق گفت و گو و تفاهم با هم مشکلات را حل کنند تا امنیت در منطقه برقرار شود. این زمینه گفت‌وگو میان ایران و عربستان در حال فراهم شدن است. موضع گیری‌های وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه موضع گیری‌های منطقی و مبتنی بر منافع کشورهای منطقه بوده است.

رحیمی جهان آبادی در پایان اضافه کرد: طرح موضوع ابتکار صلح هرمز از سوی رئیس جمهور که موضوعاتی همچون تنش زدایی با عربستان و کشورهای منطقه را در برمی‌گیرد می‌تواند در این حوزه تاثیر گذار باشد.
کد N2268798

وبگردی