آفتاب

۹ میلیون ایرانی کارت هوشمند نگرفته‌اند | پایان اعتبار کارت ملی قدیمی

۹ میلیون ایرانی کارت هوشمند نگرفته‌اند | پایان اعتبار کارت ملی قدیمی

رئیس سازمان ثبت احوال گفت: ۹ میلیون ایرانی واجد شرایط تا کنون برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، حمید درخشان‌نیا رئیس سازمان ثبت احوال کشور با بیان این مطلب، اظهار کرد: عملیات صدور کارت ملی هوشمند مراحل نهایی خود را سپری می‌کند بطوریکه تا کنون ۸۵ درصد مردم ایران کارت ملی هوشمند دریافت کرده و با کارت آنها در مرحله صدور است.


وی خاطرنشان کرد: ۴۸ میلیون ایرانی کارت ملی دریافت کرده و بیش از ۵ میلیون کارت نیز در مرحله نهایی صدور است که با رفع مشکلات به وجود آمده امیدواریم به زودی تحویل این کارت‌ها را انجام دهیم.


رئیس سازمان ثبت احوال کشور، علت تاخیر در صدور کارت ملی هوشمند را مشکل به وجود آمده در تولید کاغذهای مخصوص و فعالیت چاپخانه اعلام کرد و افزود: با هماهنگی‌های انجام شده ظرف روزهای آینده مشکل به وجود آمده رفع و عملیات چاپ و صدور کارت ملی سرعت می‌گیرد.


درخشان‌نیا بیان کرد: کل واجدین شرایط کشور برای دریافت کارت ملی هوشمند ۶۲ میلیون نفر است که از این تعداد تا کنون ۵۳ میلیون ایرانی کارت ملی خود را دریافت و یا در مرحله صدور دارند و ۹ میلیون ایرانی هنوز اقدامی برای دریافت کارت ملی خود نکرده‌اند.


   اعتبار کارت ملی سابق تمام شده است


معاون وزیر کشور در مورد پایان مهلت قانونی اعتبار کارت‌های ملی سابق، تصریح کرد: دیگر کارت‌های ملی سابق معتبر نیستند و ادارات تنها با دریافت شناسنامه می‌توانند به این افراد خدمات ارائه کنند و باید هر چه سریع‌تر این افراد اطلاعات خود را در سامانه جمعیتی وارد کرده و نسبت به دریافت کارت اقدام کنند.


درخشان‌نیا به در پیش بودن انتخابات نیز به عنوان یک عرصه مهم و حساس اشاره کرد و گفت: هویت تمامی افراد واجد شرایط به صورت برخط و از طریق پایگاه جمعیتی کشور در اختیار مسئولان امر قرار می‌گیرد تا با صحت و دقت کامل انتخابات به انجام برسد.


وی ادامه داد: افرادی که کارت ملی خود را گم کرده‌اند و یا فاقد کارت ملی هوشمند هستند با مراجعه به دفاتر پیشخوان در کوتاه‌ترین زمان و با اولویت کارت آنها صادر و در اختیارشان قرار می‌گیرد تا مشکلی از بابت حضور در انتخابات نداشته باشند.


رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: یکی از پروژه‌های مهم کشور تحقق دولت الکترونیک است که در این زمینه تمامی دستگاه‌ها باید در احراز هویت افراد از کارت ملی هوشمند استفاده کنند و امیدواریم به صورت حقیقی و واقعی بتوانیم در احراز هویت افراد نقش ایفا کنیم.


   ثبت ۹۷ درصدی وفات در کشور


درخشان‌نیا در مورد ثبت وقایع حیاتی به صورت مستمر و دقیق، اظهار کرد: ما در حال حاضر در ثبت ولادت تا ۹۹ درصد و ثبت وفات نیز تا ۹۷ درصد موفق عمل می‌کنیم و از این جهت سعی‌مان بر ثبت ۱۰۰ درصدی وقایع حیاتی به موقع است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال تلاش می‌کند تا در همه استان‌ها پوشش ثبتی وقایع حیاتی با سرعت و امنیت خاطر انجام شده و نقصی در این فرآیند به وجود نیاید.
کد N2268623

وبگردی

اخبار مرتبط