آفتاب

آشنایی با عایق الاستومری،لوله‌ فکلسیبل و اسپیرال

آشنایی با عایق الاستومری،لوله‌ فکلسیبل و اسپیرال

عایق الاستومری لوله ای ساده، محافظ بسیار مناسبی در برابر کندانس، کپک و قارچ و هدر رفت انرژی در پروژه های صنعتی، مسکونی و تجاری محسوب گردیده و جهت عایقکاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با عایق الاستومری،لوله‌ فکلسیبل و اسپیرال


عایق الاستومری لوله ای ساده :

عایق الاستومری لوله ای ساده، محافظ بسیار مناسبی در برابر کندانس، کپک و قارچ و هدر رفت انرژی در پروژه های صنعتی، مسکونی و تجاری محسوب گردیده و جهت عایقکاری لوله کشی سرد و گرم و اتصالات آنها در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

عایق الاستومری لوله ای ساده از سایز ۴/۱ اینچ تا ۴ اینچ و در ضخامت های ۶، ۹، ۱۳، ۱۹و ۲۵ میلیمتر در دسترس بوده و برای انواع لوله های فولادی، مسی و چند لایه قابل استفاده می باشد.


اطلاعات نصب عایق الاستومری لوله ای ساده :

جهت نصب عایق الاستومری لوله ای ساده، عایق را از دو لبه برش داده و پس از قرارگیری بر روی قطعات و اتصالات ، در طول بوسیله چسب مخصوص عایق الاستومری متصل می گردد.

مزایای عایق الاستومری لوله ای ساده :

عایق الاستومری لوله ای ساده سبک و انعطاف پذیر بوده  و ضریب انتقال حرارت پایینی دارند.استفاده از این عایق ها موجب صرفه جویی درهزینه های انرژی شده وعملیات نصب آن براحتی صورت می گیرد. عایق الاستومری لوله ای ساده مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت و بخار، خوردگی، رشد قارچ و کپک ، آتش، روغن و مواد شیمیایی داشته و بدون HCFC, HFC, CFC و گرد و غبار و الیاف می باشد.ضمنا هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی برای کاربر یا نصاب ایجاد نمی کند.نگهداری و نظافت آسان از دیگر مزایای این دسته از عایق های الاستومری به شمار می رود.

عایق الاستومری رولی پشت چسبدار

عایق های چسبدار در 2 مدل :

الف )  ساده

عایق های الاستومری سبک و انعطاف پذیر بوده و ضریب انتقال حرارت پایینی دارند . استفاده از این عایق ها موجب صرفه جویی درهزینه های انرژی شده وعملیات نصب آن براحتی صورت می گیرد . عایق الاستومری مقاومت بالایی در برابر نفوذ رطوبت و بخار ، خوردگی ، رشد قارچ و کپک ، آتش، روغن و مواد شیمیایی داشته و بدون گرد و غبار و الیاف می باشد . ضمنا هیچ گونه حساسیت پوستی و تنفسی برای کاربر یا نصاب ایجاد نمی کند.

جهت سرعت بخشیدن به عملیات نصب در پروژه های صنعتی و ساختمانی ، از عایق الاستومری رولی پشت چسبدار نخدار استفاده می گردد . از آنجا که اجرا و نصب سایر عایق های قدیمی همانند پشم شیشه ، زمانبر بوده عوارض پوستی و تنفسی عمده ایی برای نصابان ایجاد می کند .

ب ) مشبک

عایق الاستومری رولی پشت چسبدار نخدار ، در قسمت پشتی عایق ، دارای یک لایه چسب مسلح نخدار می باشند که در هنگام استفاده ، می بایست لایه کاغذی چسب را جدا نموده تا بتوان عایق را به سطح یا مکان موردنظر چسباند . لازم به ذکر است قبل از چسباندن عایق ، می بایست سطح موردنظر بطور کامل تمییز گردد .

استفاده از عایق الاستومری رولی ساده پشت چسبدار نخدار ، که علاوه بر سادگی نصب ، موجب صرفه جویی در زمان ، هزینه و نیروی انسانی می شود توصیه می گردد .

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آشنایی با لوله‌های اسپیرال و کاربرد آن‌ها

برای ساخت و تولید لوله‌های فولادی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این روش‌ها روش ساخت لوله به روش اسپیرال می‌باشد. در این روش لوله‌های فولادی را به شکل مارپیچ در ضخامت‌های مختلف تولید می‌کنند.

لوله‌های اسپیرال در سایزهای 5 تا 120 اینج به‌صورت رول شده در بازار موجود می‌باشد که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این لوله‌ها به دلیل داشتن انعطاف‌پذیری بالا، یکنواخت بودن ابعاد ساخت، خواص مکانیکی مناسب در صنایع گاز و نفت بیش‌ازپیش مورداستفاده قرارگرفته‌اند.

اولین لوله  اسپیرال در سال 1960 میلادی باکیفیتی قابل‌قبول در جهان تولید شد و در صنایع مربوطه  بکار گرفته شد. در بازه زمانی قبل از 1960 باوجوداینکه لوله اسپیرال  در بازار موجود بود اما به دلیل داشتن کیفیتی پائین تر از لوله درزدار از اقبال عمومی زیادی برخوردار نشد و در صنایع بیشتر از لوله‌های درزدار به‌جای لوله‌های اسپیرال استفاده می‌شد.

هرچند امروزه تولیدات لوله‌های اسپیرال همچنان سهم کوچکی از بخش تولید را به خود اختصاص داده است اما روز به روز تولیدات آن در حال گسترش می‌باشد.


لوله اسپیرال

هم‌اکنون برای انتقال نفت و گاز در بسیاری از مناطق جهان از لوله اسپیرال که به‌صورت درز جوش مارپیچی می‌باشند استفاده می‌شود. با طی کردن فرآیند تکاملی و روبه‌جلو در تولید این لوله می‌توان گفت که لوله اسپیرال به رقیب اصلی لوله‌های درز جوش مستقیم تبدیل‌شده است که در بیشتر استانداردهای بین‌المللی به موارد کنترل کیفی این نوع لوله فولادی در کنار لوله‌های درز جوش مستقیم اشاره‌شده است.

مزایای لوله اسپیرال

برخوردار بودن از ساختی یکنواخت

دارا بودن لوله‌های اسپیرال از خواص بالای مکانیکی

ازنظر جریان روان در این لوله فولادی، لوله‌های اسپیرال خلوص قابل قبولی را از خود نشان داده‌اند

با توجه به انعطاف‌پذیری لوله اسپیرال در زمان‌هایی که نیاز به خم‌کاری باشد استفاده از این لوله مناسب‌تر است.

با داشتن قیمتی مقرون‌به‌صرفه استفاده از لوله‌های فولادی اسپیرال هزینه کمتری را نسبت به دیگر لوله‌ها به کارفرما اعمال می‌کند.

روش‌های ساخت این نوع لوله فولادی

برای ساخت این نوع لوله در حالت کلی 5 روش وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

روش اول: روش موسوم به O&U: در این روش ابتدا لوله را به شکل U درآورده و سپس به شکل O تبدیلش می‌کنند.

روش دوم: خم کردن غلتکی یا نورد هرمی: در این روش با قرار گرفتن صفحه فولادی در بین چند غلتک انحنای موردنظر را به دست می‌آورد و سپس درز موجود با جوش پر می‌شود.

روش سوم: روش 2C: در این روش دو صفحه که به شکل C درآمده‌اند را به هم با جوش دادن متصل می‌کنند.

روش چهارم: C&O: این روش که شباهت زیادی به روش  U&Oدارد در مرحله اول میزان فشار بکار رفته برای خم شدن صفحه بیشتر می‌باشد.

روش پنجم: شکل‌دهی مارپیچی: در این روش ورق همچون رزوه‌ای که در اطراف یک پیچ قرارگرفته است به‌صورت یک لوله درمی‌آید و درنهایت درز موجود بین لبه‌های ورق با استفاده از جوش پر می‌شود.

برای ساخت لوله‌های درز جوش مستقیم ورق فلزی را در جهت خروج لوله وارد ماشین موردنظر می‌کنند این در حالی است که برای ساخت لوله‌های فولادی مارپیچ محورهای نوار  ولوله زاویه‌ای را به نام زاویه ورودی یا شکل‌دهی نام دارد خواهند ساخت.

نحوه جوشکاری این لوله‌ها

برای جوشکاری لوله‌های فولادی مارپیچ از روش قوسی زیر پودری بهره برده می‌شود. این نوع جوشکاری که برای اولین بار در سال 1892 توسط اسلاویانوف مورداستفاده قرار گرفت در سال 1927 به‌عنوان اختراعی در خصوص روشی برای جوشکاری قوسی مواد گدازآور دانه‌ای و همچنین دستگاه جوشکاری قوسی زیر پودری به ثبت رسید.

در این نوع جوشکاری قوس در زیرپوششی از فلاکس یا پودر مخصوص پنهان می‌شود تا در معرض برخورد با اکسیژن قرار نگیرد و از اکسید شدن آن جلوگیری به عمل آید زیرا این منطقه یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در این نوع لوله‌های می‌باشد.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

انواع کانال های لوله فلکسیبل (لوله فلکسیبل خرطومی) عبارتند از:

 

1) کانال های لوله فلکسیبل بدون عایق  :


• کانال لوله فلکسیبل آلومینیومی ساده (Aluminium) :

جهت استفاده در مسیرهای برگشت و انشعاب ها، تخلیه و انتقال هوای سرویس های بهداشتی، هودها، اگزاست فن ها و … از کانال لوله خرطومی یا لوله فلکسی آلومینیومی استفاده می نمایند.

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه آلومینیوم تقویت شده مقاوم

ساختار لایه داخلی: 3 لایه آلومینیوم و 2 لایه پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 100 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 150+ تا 30- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 10 مترطول در هر بسته

• کانال لوله فلکسیبل کومبی با روکش PVC مشکی (Combi) :

جهت انتقال هوا، مسیرهای برگشت، انشعاب ها، اگزاست فن ها و قابلیت استفاده در سیستم های تهویه مطبوع و مکان هایی که در معرض دید مستقیم بوده و احتمال آسیب با توجه به نوع فعالیت انجام گرفته وجود دارد،این نوع کانال لوله فلکسیبل خرطومی کومبی یا لوله فلکسی کومبی (کانال خرطومی کومبی یا لوله کومبی) استفاده می گردد.

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه آلومینیوم + 1 لایه روکش PVC

ساختار لایه داخلی: 3 لایه آلومینیوم و 2 لایه پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 100 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 150+ تا 30- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 10 مترطول در هر بسته

• کانال لوله فلکسیبل برزنتی مسلح نخ دار (Canvas) :

قابلیت استفاده در سیستم های تخلیه (اگزاست) و انتقال هوای گرم و گاز و به دلیل مقاومت بالایی که دارند در محیط های خشن مانند؛ کارخانه ها، کارگاه ها، سوله ها و … از این نوع کانال های فلکسی خرطومی برزنتی استفاده می گردد. (لوله های فلکسی بل برزنتی، مستحکم در برابر مواد خورنده و اسیدها). لوله خرطومی برزنتی بسیار محکم و مقاوم بوده و در برابر ضربه استحکام بسیار زیادی از خود نشان می دهد.

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه برزنت مسلح نخ دار بسیار مقاوم

ساختار لایه داخلی:  PVC و الیاف پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 250 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 80+ تا 20- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 10 مترطول در هر بسته

• کانال لوله فلکسیبل pvc شفاف :

مورد استفاده داکت لوله فلکسیبل PVC به عنوان رابط انعطاف پذیر برای انتقال هوا، پودر و ذرات طراحی شده و قابل استفاده در کارخانه های چوب، مکنده های نجاری، کارخانه های سرامیک و سنگ، کارخانه های نساجی، اتاق های تمیز، آزمایشگاهها، معادن، ساختمانها و کارخانه های صنعتی می باشد.

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: از یک رشته فیلم PVC و یک مفتول فولادی که بین نوارهای PVC قرار می گیرد

دامنه عملکرد دمایی: در بازه دمایی 20- الی 80+ درجه سانتیگراد

متراژ و نوع بسته بندی: 6 مترطول در هر بسته

• کانال لوله فلکسیبل معدنی برزنتی :

موارد استفاده در صنایع هوایی , معادن ,خودروسازی و برای خنک کردن دستگاه های خاص

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از : ساختار این لوله از یک رشته PVC بسیار سبک و مقاوم در برابر پارگی و یک مفتول فولادی که بین نوارهای PVC قرار میگیرد ساخته شده است.

دامنه عملکرد دمایی: در بازه دمای 20- الی 80+ درجه سانتیگراد

متراژ و نوع بسته بندی: 10 مترطول در هر بسته

2) لوله فلکسیبل عایق دار  :

کانال خرطومی و لوله فلکسی عایق دار در 5 مدل؛ لوله فلکسی الاستومری از جنس NBR ، پلی استر فشرده یا IFD  ،  پشم شیشه  ،  لوله فلکسی پلی استر  و پلی اتیلن موجود بوده و بهترین پیشنهاد، راهکار و جایگزین بسیار مناسبی برای کانال های قدیمی و سنتی گالوانیزه جهت انتقال هوا، مورد استفاده برای سیستم های تهویه مطبوع، انواع دستگاه های داکت اسپیلت، تخلیه و انتقال هوا (اگزاست فن ها) و … می باشند.

• کانال لوله فلکسیبل با عایق الاستومری :

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه آلومینیوم + 1 لایه عایق الاستومریک (6 میلیمتر) + 1 لایه آلومینیوم

ساختار لایه داخلی: 3 لایه آلومینیوم و 2 لایه پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 100 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 120+ تا 40- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 6 مترطول در هر بسته

• کانال لوله فلکسیبل با عایق پلی استر فشرده (IFD):

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه آلومینیوم + 1 لایه عایق پلی استر فشرده (4 میلیمتر) + 1 لایه روکش PVC مقاوم

ساختار لایه داخلی: 3 لایه آلومینیوم و 2 لایه پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 100 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 100+ تا 20- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 6 مترطول در هر بسته

• کانال فلکسیبل با عایق پلی استر فشرده (IFD):

سایز: “4 تا “24

تشکیل شده از: 1 لایه آلومینیوم + 1 لایه عایق پلی استر فشرده (4 میلیمتر) + 1 لایه روکش PVC مقاوم

ساختار لایه داخلی: 3 لایه آلومینیوم و 2 لایه پلی استر

ضخامت لایه داخلی: 100 میکرون

دامنه عملکرد دمایی: 100+ تا 20- درجه سانتی گراد

متراژ و نوع بسته بندی: 6 مترطول در هر بسته


کد N2267522

وبگردی