آفتاب

آشنایی با انواع عایق الاستومری

آشنایی با انواع عایق الاستومری

عایق های حرارتی الاستومری لوله ای به صورت شاخه های 2 متری از سایز 6mmالی 114mm درضخامتهای ،9،13،19،25 تولید می شوند این عایق ها به دلیل ضریب هدایت گرمایی پایینی که دارند جهت عایقکاری لوله ها در سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فضاهای بسته استفاده می شود.

انواع عایق‌های رولی یا ورقه‌ای

این عایق در ضخامت‌های مختلف و با در نظ‌ر‌گرفتن مکان و شرایط آب و هوایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عایق به دلیل نصب آسان، قابلیت استفاده در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان را دارد و به دلیل ویژگی‌های خاص و منحصر‌به‌ فردی که دارد در مقایسه با عایق‌های قدیمی مانند پشم شیشه، در موارد بیشتری قابل استفاده می با‌شد.


این عایق در انواع مختلفی مانند: عایق الاستومری رولی ساده، عایق الاستومری رولی پشت چسبدار، عایق الاستومری رولی با روکش آلومینیوم، عایق الاستومری رولی شانه تخم‌مرغی و عایق الاستومری پروتکت بلک در بازار تولید و عرضه می‌گردد.

عایق الاستومری  لوله ای

عایق های حرارتی الاستومری   لوله ای  به صورت شاخه های 2 متری از سایز 6mmالی 114mm درضخامتهای ،9،13،19،25  تولید می شوند این عایق ها به دلیل ضریب هدایت گرمایی پایینی که دارند جهت عایقکاری لوله ها در سیستم های سرمایشی و گرمایشی در فضاهای بسته استفاده می شود.عایق های لوله ای مطابق با استانداردهای محیط زیست می باشد و از زنگ زدگی لوله های فلزی جلوگیری میکند.

عایق حرارتی الاستومری رولی با روکش آلومینیومی

در محیط های باز به دلیل مقاومت در برابر اشعه U.V  عایق های حرارتی الاستومری رولی  توسط آلومینیوم های ساده و یا مسلح شده با نخ فایبرگلاس با ضخامت های 90 میکرون الی 400 میکرون متناسب با نیاز مشتری روکش می شوند.نخ فایبرگلاس باعث استحکام بیش تر عایق الاستومری می شود و از پارگی جلوگیری می کند.

عایق‌ الاستومری بدون روکش را، تنها می‌توان در محیط‌های داخلی ساختمان استفاده کرد. اما برای فضاهای خارجی توصیه می‌شود حتما ار عایق‌های رولی روکشدار استفاده شود. عایق رولی با روکش آلومینیوم، در برابر ضربه و شرایط جوی مقاوم است. از این عایق در ایزوله‌سازی مخازن، لوله‌های گرم و سرد، سیستم‌های گرمایشی و تبرید استفاده می‌شود.

عایق‌ الاستومری به دو صورت ساده و پشت چسبدار در عرض‌های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰میلی‌متر و ضخامت‌های ۶-۹-۱۳-۱۹-۲۵-۳۲ و۵۰ عرضه می‌گردد.

عایق های حرارتی الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم

در محیط های باز به دلیل مقاومت در برابر اشعه U.V  عایق های حرارتی الاستومری لوله ای توسط روکش های آلومینیوم به صورت ساده یا مسلح شده با نخ فایبرگلاس با ضخامت های 130 میکرون الی 400 میکرون متناسب با نیاز مشتری روکش می شوند وجود نخ فایبرگلاس باعث استحکام بیشتر می شود وازپارگی جلوگیری  می کند.

عایق الاستومری چسبدار


این عایق در دو نوع ساده و مشبک تولید میشود:

ساده: نوع ساده‌ی آن عایقی سبک است که از نظر انتقال حرارت ضریب پایینی دارد. این عایق الاستومری در مقابل جذب رطوبت و نفوذ هوا بسیار مقاوم بوده و باعث ایجاد هیچ‌گونه حساسیتی نمی‌شود. این عایق به دلیل چسبی که در پشت آن وجود دارد، باعث سرعت بخشیدن در کارها شده و در مقایسه با عایق‌های قدیمی، به زمان کمتری برای نصب نیاز دارد.

مشبک: در پروژه‌های صنعتی و ساختمانی، به منظور سرعت بخشیدن به عملیات نصب، از عایق الاستومری رولی پشت چسبدار نخدار استفاده می‌کنند. در قسمت پشت این عایق لایه ای از چسب مشبک نخدار وجود دارد که پس از جدا کردن این لایه، عایق را به قست مورد نظر می‌چسبانیم. استفاده از این عایق علاوه بر سادگی در نصب، با صرفه‌جویی در هزینه، زمان و نیروی انسانی گزینه‌ی مطلوبی به نظر می‌رسد.

چسب مایع

نصب عایق الاستومری  به وسیله ی چسب مخصوصی که با فرمول خاص و صرفا جهت این عایق ها ساخته شده است انجام می شود و در برابر تنش های حرارتی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و به دلیل مقاومتی که در برابر نفوذ رطوبت وبخار آب از خود نشان می دهد به عنوان یک چسبنده قوی در دما های بالا و در محیط های باز(زیر برف وباران) مورد استفاده قرار می گیرد و در قوطی های 3/2Kg،1Kg و14Kg عرضه می گردد.

درزگیر عایقی و نوار درزگیر  آلومینیومی

این نوع درزگیر از جنس خود عایق می باشد و جهت پوشش محل اتصال عایق الاستومری ، با توجه به نیاز مشتری در ضخامت ها و عرض های مختلف قابل عرضه می باشد این نوارها سطوح کاملا ضد نشت ایجاد می کنند و باعث استحکام بخشیدن به عایق الاستومری می شود

نوار درزگیر آلومینیمی در دو نوع ساده ومسلح قابل عرضه می باشد که نوع مسلح آن ازجنس فایبرگلاس بوده ودارای استحکام بالاتری است و برای درزگیری کانال ها و عایق های با روکش آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد.


عایق الاستومری رولی


عایق الاستومری رولی در اندازه‌ها و سایزهای مختلفی وجود دارند که بسته به کاربرد آن‌ها، استفاده می‌شود. سایزهای عایق‌های رولی عبارت‌اند از:6-10-13-16-19-25 میلی‌متر.

عایق الاستومری رولی شامل مدل روکش‌دار آلومینیومی در سه ضخامت است که هرکدام کاربرد جداگانه دارند:

• ضخامت 130 میکرون: کاربرد این مدل با این ضخامت در فضاهای سرپوشیده است.

• ضخامت مسلح نخ دار 170 میکرون: کاربرد این مدل هم در فضاهای سرباز و هم در فضاهای سرپوشیده است که به دلیل داشتن الیاف پلی‌استر استفاده‌شده در آلومینیوم در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی و همین‌طور اشعه ماوراءبنفش خورشید مقاوم است.

• ضخامت 230 میکرون: کاربرد این مدل هم این است که در فضاهای سرپوشیده از آن استفاده می‌شود.

ناگفته نماند که این نوع از عایق الاستومری رولی برای عایق‌کاری لوله‌هایی با اندازه‌ی 3 به بالا نیز کاربرد دارد. به‌طور مثال: مخازن، کانال‌های هوا، دیوارهای ساختمانی، کلکتورهای سرمایشی و گرمایشی و... . کاربرد ویژه‌ی آن، کانال‌های تصفیه هوا است. برای اینکه کارتان راحت‌تر پیش برود از عایق الاستومری رولی پشت  چسب‌دار استفاده کنید. عرض این عایق‌ها 1 متر و طول آن‌ها با توجه به ضخامت از 8 تا 30 متر وجود دارد.


انواع عایق الاستومری رولی


عایق‌های رولی ساده:

ضخامت این نوع از عایق الاستومری رولی در اندازه‌های 6، 10، 13، 16، 19 و25 میملیمتر است. و از آن در عایق‌کاری فضاهای سرپوشیده استفاده می‌کنند.


عایق‌های رولی پشت چسب‌دار ساده:

این نوع عایق الاستومری رولی فقط در فضاهای سرپوشیده کاربرد دارند و برای عایق‌کاری کانال‌های هوا و دیوارهای ساختمانی به کار گرفته می‌شوند.


عایق‌های رولی پشت چسب‌دار نخ دار:

این نوع از عایق الاستومری رولی برای بارهای دینامیکی که در حال حرکت هستند کاربرد دارند. زیرا در این موارد بایستی مقاومت کششی بالایی داشته باشند و در چسب آن از الیاف مسلح استفاده شود. برخی از مهندسین نیز این نوع عایق‌ها را بهتر از عایق الاستومری رولی پشت چسب‌دار ساده برای کانال‌های گالوانیزه، می‌دانند.


عایق روکش‌دار 130 میکرون:

این نوع از عایق‌های رولی جزو ساده‌ترین نوع‌های روکش‌دار آلمی نومی محسوب می‌شوند. کاربرد این مدل این است که از خطرات احتمالی موجود در فضاهای سرپوشیده جلوگیری می‌کند و در فضاهای سرباز کاربردی ندارد و استفاده نمی‌شود.

عایق روکش‌دار مسلح نخ دار 170 میکرون:

این نوع از عایق الاستومری های رولی جزو با کیفیت ترین مدل های عایق رولی محسوب می شوند. این مدل در فضاهای سرپوشیده و سر باز به دلیل الیاف استفاده شده در ساختار آلومینیم موجود در آن کاربرد دارد. پیشنهاد می شود در فضاهای سرباز حتماً از این مدل استفاده کنید.

عایق روکشدار 230 میکرون:

این مدل از عایق الاستومری های رولی در مقابل ضربات مکانیکی مقاوم بوده و به خاطر داشتن ظاهری زیبا در فضا های بسته کاربرد دارند. توجه داشته باشید که در فضاهای سرباز از این مدل استفاده نکنید.

ضخامت ها و اندازه های عایق الاستومری رولی یا ورقه ای به صورت ذیل است:

ضخامت فوم الاستومری و عایق الاستومری یا عایق فوم الاستومری عبارت‌اند از:3-6-10-13-16-19-25-32-40-50 میلی‌متر است.

هر کدام از این سایز ها مربوط به نوع خاصی هستند. مثلاً: ساده، پشت چسبدار با روکش آلومینیومی و... .

ضخامت عایق الاستومری یا فوم الاستومری از 50 میلی‌متر به بالا ساخته می شود که مطابق با سفارش مشتریان هر اندازه ای تولید می شود.

مزایای عایق های الاستومری رولی:

• نسوز و ضد حریق

• شامل ساختار سلولی بسته

• ضد آب

• عایق صوتی

• متناسب با هر آب و هوایی

• دارای عمر مفید زیاد

• ضریب انتقال حرارت بسیار کم

• نگهداری در مقابل خوردگی بین عایق و لوله (فلز)

• سرعت زیاد در نصب و اجرا

• طرفدار محیط زیست

• عایق خود چسب و فوم چسب دار

• مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش

• شامل گواهینامه های معتبر داخلی و خارجی

• توانایی رنگ پذیری
کد N2267488

وبگردی