آفتاب

از تجهیزات صنعتی آشپزخانه (لگن بنماری،فر پیتزا و دستگاه گریل) بدانید

از تجهیزات صنعتی آشپزخانه (لگن بنماری،فر پیتزا و دستگاه گریل) بدانید

هم اکنون در جامعه ای هستیم که به کیفیت غذا بیش از هر چیزی اهمیت داده میشود. مشتریان فرصتی بیش از یک بار را به رستوران ها، کافی شاپ ها و ... نمیدهند. کافیست پس از یکبار تست کیفیت غذا برای آنها راضی کننده نباشد تا دیگر هیچوقت به آن مرکز نیایند.

لگن بن ماری چیست
هم اکنون در جامعه ای هستیم که به کیفیت غذا بیش از هر چیزی اهمیت داده میشود. مشتریان فرصتی بیش از یک بار را به رستوران ها، کافی شاپ ها و ... نمیدهند. کافیست پس از یکبار تست کیفیت غذا برای آنها راضی کننده نباشد تا دیگر هیچوقت به آن مرکز نیایند.

حساسیت مشتری باعث شده تا رقابت بین آشپزخانه های مرکزی، رستوران ها، کافی شاپ ها و ... زیاد شود. از این رو آنها تلاش میکنند تا  با بالا بردن کیفیت در این میدان به رقابت بپردازند و مشتری بیشتری جذب کنند و نام نیکی در بین همگان برای خود به جای بگذارند. چراکه رضایت مشتریان نه تنها موجب بازگذشت مجدد آن مشتریان میشود، بلکه باعث میشود تا مشتریان جدیدی هم به مجموعه معرفی میشوند.
یکی از موارد بسیار مهم در پخت و نگهداری غذا، استفاده از ظروف مناسب است. این درحالیست که اگر از ظروف نامناسب استفاده شود ممکن است طعم، رنگ و بو غذا تغییر کند. ظروف مورد استفاده در اشپزخانه در انواع طرح ها و جنس ها در بازار به فروش میرسند.
اما موضوع مهم این است که کدام یک از این ظروف دارای کیفیت بهتری است. ما در این مقاله به توضیح کامل لگن بن ماری میپردازیم. لگن بن ماری دارای کیفیت شگفت انگیزی است. پس برای اطلاع از مزایای این لگن با ما همراه باشید.


لگن بن ماری دارای تنوع زیادی است. هرکدام از این لنگن ها متناسب با کاربرد خود دارای ویژگی های شگفت انگیزی هستند. از لگن های بن ماری برای نگهداری از مواد خام نیز استفاده میشود. از دیگر کاربرد های لگن بن ماری نگه داشتن ماده غذایی در یک دمای خاص است.
جنس لگن بن ماری
لگن بن ماری در جنس های مختلفی در بازار به فروش میرسد. به عنوان مثال این لگن ها در جنس های فولاد ضد زنگ، استنلس استیل، پلی کربنات و ... تولید و عرضه میشوند.
مزایای استفاده از لگن بن ماری
1. یکی از دلایل محبوبیت لگن بن ماری ضد زنگ بودن این لگن است. بر روی بدنه این لگن هیچ درزی وجود ندارد. این ویژگی سبب شده تا علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی  این ظروف زنگ هم نزنند. این عوامل باعث شده تا لگن بن ماری از طول عمر زیادی برخوردار باشد.
2. یکی دیگر از ویژگی های لگن بن ماری شستشو آسان آن است. کثیفی ها و لکه ها به راحتی از روی این ظروف پاک میشوند. در نتیجه برای شستشو آن نیازی به صرف زمان و انرژی زیادی نیست. حتما به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان از سیم برای شستشو لگن بن ماری استفاده نکنید. بهتر است از ابر برای شستشو آن استفاده شود. رعایت این موضوع باعث افزایش طول عمر لگن میشود. همچنین توصیه میشود به هنگام شستشو از آب گرم استفاده شود.
پس از شستشو برای جلوگیری از باقی ماندن لکه های آب باید با یک دستمال تمیز و خشک روی بدنه ظروف را دستمال بکشید تا مانند روز اول درخشندگی خود را داشته باشد.
3. برخلاف بسیاری از ظروف آشپزخانه، لگن های بن ماری رنگ، بو و طعم غذا را به خوبی حفظ میکنند و مانع از تغییر این ویژگی ها میشوند. در نتیجه به هنگام صرف غذا لذت تازگی را همچنان میتوان چشید.

قیمت لگن بن ماری
قیمت لگن بن ماری با یکدیگر متفاوت است. عواملی مانند عمق، ضخامت، جنس و ابعاد در قیمت تاثیر گذار است.

عمق  لگن بن ماری
لگن بن ماری با عمق های 50 تا 200 میلیمتر در بازار به فروش میرسند. اگر این عمق ها برای کار شما مناسب نیستند میتوانید عمق دلخواه خود را سفارش دهید تا برای شما تولید شود.

رنگ لگن بن ماری
لگن بن ماری در رنگ های سفید، مشکی، شفاف و نقره‌ای در بازار به فروش میرسد.
,,,,,,,,,,,,,,,,,

فر پیتزا

فر پیتزا یکی از دستگاه‌هایی است که بین فست فودی ها و رستوران‌دارها پرمصرف بوده و حتی در آشپزخانه‌های صنعتی محبوبیت ویژه‌ای دارد.
پیتزا پز یا فر پیتزا به دستگاهی اطلاق می‌شود که همه مواد لازم برای آماده کردن پیتزا را بعد از آمیختن آن‌ها روی خمیر پیتزا در آن قرار داده و با دادن زمان معین برای مدت طبخ، موجب پخت پیتزا میشود. قیمت فر پیتزا به مدل فر، ظرفیت آن، و جنس فر پیتزا ارتباط دارد.
لازم است که نحوه استفاده از دستگاه پیتزا پز و یا همان فر پیتزا را در ابتدای کار به‌طور کامل یاد بگیرید.
برای این کار باید انواع فر پیتزا که جز اساسی تجهیزات صنعتی آشپزخانه است را  بهتر بشناسید و ویژگی‌های هرکدام از آن‌ها را با توجه به سرمایه خود بدانید و کار کردن با آن را یاد بگیرید. برای تعیین فر پیتزا باید بدانید چند نوع از فر پیتزا پز موجود است و ویژگی‌های هر پیتزا پز و قیمت پیتزا پز چقدر است.
در بیشتر نواحی جهان فرهای پیتزا به‌صورت برقی تهیه و به فروش می‌رسند ولی در کشور ما یعنی ایران به دلیل پایین بودن نرخ گاز به نسبت برق بیشتر کارفرماها  ترجیح می‌دهند که نوع گازی آن را تهیه نمایند. طبخ پیتزا دورن فرهای برقی به نسبت گازی بهتر می‌باشد و این امر صد درصد هم نیست و بعضی از افراد خبره نیز هستند که پیتزای گازی را بهتر از نوع برقی آن می‌دانند.
عملکرد فر پیتزای ریلی چیست؟
می‌توان گفت که فرهای پیتزای ریلی معمول‌ترین نوع فر پیتزا در جهان می‌باشند، اما سادگی در استفاده از این فر باعث شده که نیاز کارفرمایان به کارگران پیتزا پز را به حداقل برساند. باید توجه داشت که ظرفیت پخت به حرارت و زمان نیز وابسته است. هر چه مدت پخت را بیشتر کنیم، حرارت را کمتر، پیتزایی باکیفیت بهتر خواهیم داشت.

تفاوت فر صندوقی و فر ریلی در  چیست؟
ازلحاظ بازه زمانی فر صندوقی پیتزا  قدیمی‌تر از فر ریلی پیتزا می‌باشد و فست فودهای سنتی و قدیمی‌تر از این نوع فر استفاده می‌کنند.
شیوه طبخ  پیتزا در فرهای صندوقی پیتزا به این روش است که پیتزا در محفظه فر قرار می‌گیرد و بدون جابه‌جایی  پخت را شروع می‌کند و به اتمام می‌رساند. در این فر زمان پخت پیتزا بیشتر می‌باشد و اگر شما درآن‌واحد تعداد بیشتری پیتزا برای پخت نیاز داشته باشید، میتوانید تعداد واحدی در زمان مشخص به دستگاه بدهید.
نحوه استفاده از فر پیتزا به چه صورت است؟
قبل از استفاده از فر پیتزا شیر گاز را بازکنید و فر را به برق وصل کنید. حتماً تهویه فر را روشن کنید. بعد از خاموش کردن دستگاه یک ساعت بعد می‌توانید دستگاه را روشن کنید.
دما و زمان پخت پیتزا را تنظیم می‌کنیم تا در زمان معین پیتزا پخته شود. بعد از تمام شدن کار حتماً شیر گاز را ببندید.
چگونه یک فر پیتزا خوب انتخاب کنیم؟
در فست فود ها و رستوران‌ها از فر پیتزای گوناگونی استفاده می‌شود که با توجه به کاربرد آن‌ها در تجهیزات صنعتی آشپزخانه مصرف می‌شوند. بیشتر رستوران‌ها از فر ریلی و صندوقی استفاده می‌کنند. انتخاب یک فر پیتزای باکیفیت نقش مهمی در راه‌اندازی رستوران و فست فود دارد. باید به موارد گنجایش و دسترسی آن نیز توجه داشت.
امروزه مردم به دلیل کم بودن وقت و پختن سریع بیشتر به غذای فست فودی روی می‌آورند که محبوب‌ترین این نوع غذاها پیتزا می‌باشد.
برای پخت انواع پیتزا کدام فر پیتزا کاربرد دارد؟
فر پیتزا در مدل‌های مختلف وجود دارد، مانند: فر ریلی، صندوقی، گردان و آجری. پیتزاهایی که به روش ایتالیایی و آمریکایی پخت می‌شوند از فر ریلی استفاده می‌کنند. موارد استفاده این نوع فرها در فست فودهای کوچک، مدارس، بوفه‌ی ورزشگاه‌ها و یا برای پخت پیتزاهای مخصوص ایتالیایی می‌باشد. در پخت پیتزا به روش ایتالیایی از فر پیتزا گردان استفاده می‌شود. فر صندوقی برای انواع پیتزاها کاربرد دارد.
فر پیتزا آجری چیست ؟
طرح اولیه فر آجری از طبخ و پخت غذا از گذشته الهام گرفته است. فر پیتزا آجری از کف گنبدی تشکیل‌شده است که در مقابل دمای بالا مقاوم هستند. فر پیتزا آجری سوخت آن از چوب است که می‌توان از گاز و زغال هم استفاده کرد.
فر پیتزا از سه شیوه برای حرارت دادن استفاده می‌کند : رسانشی، جابجایی، انعکاسی
فر پیتزا شش بشقابه چیست؟
فر پیتزا شش بشقابه از نوع صندوقی است که گنجایش آن شش‌تایی است و در دو نوع یک طبقه و دوطبقه وجود دارد.
گنجایش فر پیتزا در یک طبقه به‌صورت شش‌تایی و نه‌تایی و دوازده‌تایی می‌باشد و برای دوطبقه آن به‌صورت دوازده‌تایی و هجده‌تایی و بیست‌وچهار تایی می‌باشد. این فر روی میز و پایه قرار می‌گیرد. کار کردن با آن به دلیل داشتن دستگیره چوبی آسان است.
چه نکاتی هنگام تمیز کردن فر پیتزا باید رعایت کنیم؟
ابتدا باید صبر کنیم تا فر سرد شود و بعد اقدام به تمیز کردن آن کنیم. برای تمیز کردن فر ریلی ابتدا باید بررسی کنیم که از برق کشیده شده باشد و سپس نوار نقاله را برداشته و از یک تمیزکننده استفاده کنید و روی فر ریلی اسپری کنید و بعد از اتمام کار اجزای فر را سر جای خود بگذارید. زمانی که فر پیتزا گرم است از مواد شوینده و آب ریختن بر روی فر حتماً خودداری کنید. برای تمیز کردن بدنه فر از دستمال می‌توانید استفاده کنید.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
دستگاه گریل

دستگاه گریل که اکثراً در رستوران‌ها و فست فود ها کاربرد دارد و جزو مهم‌ترین تجهیزات صنعتی  آشپزخانه است، برای پخت غذاهای گوشتی بدون روغن نظیر استیک، همبرگر و …  از نوع زغالی استفاده می‌شود، و برای طبخ غذاهایی مانند سوسیس بندری که به روغن نیاز دارند می‌توان از نوع تخت آن استفاده کرد تا این غذاها با بهترین کیفیت طبخ شوند.
یک شیوه پخت سالم گریل کردن است که عموماً قبل از اینکه گوشت سرخ شود مزه دار شده و روی دستگاه قرار می‌گیرد تا طبخ شود. اکثر فست فود ها  از دستگاه گریل استفاده می‌کنند، به دلیل اینکه مهم‌ترین دستگاه در فست فود که برای طبخ غذا استفاده می‌شود دستگاه گریل است و به همین علت باید دستگاهی تهیه شود که طول عمر بالایی داشته باشند تا بتواند برای شما به‌خوبی و سالها بدون هیچ نقصی کار کنند.
تفاوت گریل کردن و سرخ کردن در چیست ؟
گریل کردن به سرخ کردن شباهت دارد، در هر دو روش طبخ  از حرارت مستقیم استفاده می‌شود اما هنگام گریل کردن حرارت از بالا احاطه می‌شود و در زمان سرخ کردن حرارت از پایین منتقل می‌شود.
کاربرد دستگاه گریل گازی چیست ؟
به دلیل استفاده زیاد از این نوع  دستگاه گریل در فست فود ها  و آشپزخانه‌های صنعتی  روزانه غذاهای زیادی استفاده می‌شود و انواع مختلفی نیز موجود است.
گریل ساده گازی که برای فست فود ها استفاده می‌شود، این فرصت را فراهم می‌کند که برای غذاهایی که نیاز به روغن دارند تا سرخ شوند، ازجمله سوسیس بندری و یا برای پخت گوشت و مرغ از آن استفاده می‌شود.
گریل میکس چیست ؟
گریل میکس برای بهینه‌سازی در زمان و هزینه برای مشتری تولید شده است. که بخشی از آن روغنی و بخش دیگر آن زغالی است که در میان سرآشپزان محبوبیت دارد.
دستگاه گریل صنعتی چیست ؟
برای گریل کردن استیک پرکاربردترین ابزار استفاده از گریل صنعتی می‌باشد و در دو نوع زغالی و روغنی وجود دارد، در گریل صنعتی صفحه گریل چدنی استفاده می‌شود  که منجر به آسان‌تر گریل شدن گوشت می‌شود.
در تمیز کردن دستگاه گریل چه نکاتی را رعایت کنیم؟
با استفاده از برس ها می‌توانیم دستگاه گیریل را تمیز کنیم. برس های برنجی با دسته‌ی فلزی  ضدزنگ است.
راه دیگر تمیز کردن دستگاه گریل استفاده از فویل سرکه سفید و آلومینیوم  است. خاصیت اسیدی سرکه ضد چربی‌ها عمل می‌کند.
ابتدا سرکه‌ی سفید را داخل یک شیشه‌ی آب‌پاش تمیز بریزید، سپس سرکه را بر سطح گریل اسپری کنید و اجازه بدهید برای چند دقیقه روی آن باقی بماند و فویل آلومینیوم به‌جای ساینده استفاده می‌شود.
هزینه شما ممکن است در انتخاب مورد غذای موردنظرتان تعیین‌کننده باشد، اگر شما گاهی وقت‌ها مقادیر کمی از گوشت و مواد غذایی را گریل می‌کنید، یک گریل زغالی قابل‌حمل می‌تواند کارساز باشد.
غذا به‌طور یکسان طبخ شده و مرطوب باقی خواهد ماند، زمانی که از گریل درب دار استفاده کنید در این صورت  این گریل ها به گرما اجازه می‌دهند که در فضای داخل باقی بماند.
دستگاه گریل گازی، جز بهترین دستگاه گریل است. چراکه کنترل حرارت دقیقی دارند، آن‌ها به‌سرعت روشن و آماده می‌شوند، و همچنین پخت‌وپز و تمیزکاری آن بسیار آسان است.

کد N2267429

وبگردی