آفتاب

روحانی: سرنوشت و ‌آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند

روحانی: سرنوشت و ‌آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند

رئیس جمهوری با بیان این که سرنوشت و آینده کشور را انتخابات تعیین می‌کند، گفت:‌ با وجود همه نقص و اشکالات بهترین راه برای اصلاح جامعه و برای اینکه افکار به حق مردم حاکم شود، صندوق است.

حجت‌الاسلام والسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم آغاز سال جدید تحصیلی دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی در دانشگاه تهران  با اشاره به نزدیک شدن کشور به انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: در پایان امسال ما انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی را داریم. دانشگاه‌ها همیشه در همه انتخابات‌هایی که داشتیم، نقش بسیار ارزشمندی داشته‌اند، هم اساتید، هم دانشجویان و فضای دانشگاه. این دانشگاه است که فضای جامعه را گرم می‌کند. در انقلاب هم دانشگاه فضای انقلاب را گرم می‌کرد. البته فضاهای دیگری هم بودند. حوزه‌ها، حسینیه‌ها ، بازار و... اما دانشگاه‌ها پیشتاز بودند.


روحانی با بیان اینکه موکدا می‌گویم سرنوشت و آینده کشور ما را انتخابات‌ها نشان و تعیین می‌کند، اظهار داشت: با وجود همه نقص و اشکالات، بهترین راه صندوق است. برای شکستن افراط صندوق است. برای اصلاح جامعه صندوق است. برای شایسته‌سالاری صندوق است. برای اینکه افکار به‌حق مردم حاکم شود، صندوق است. ما راه دیگری نداریم. اینکه راه دیگر نداریم براساس تجربه است به عنوان فردی که بیشتر عمرم را در تجربه سیاسی، اجتماعی و علمی بوده‌ام.


وی ادامه داد: راهی جز فضای انتخابات پرشکوه نداریم کما اینکه بگویم این انتخابات فلان بخش آن ناقص است و اشکالاتی داشته باشد ولی جامعه و دانشگاه‌ها خود را باید در انتخابات آماده کنند.


رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد:بر اینکه هرکس که بهتر است، هرکس که شایسته است، هرکس که عاقل‌تر است، هرکس فهیم‌تر است، هر کس که از افراط دورتر است، هرکس برای کشور آماده فداکاری است، هرکس که دانش لازم دارد، مرد یا زن، آنها را انتخاب کنیم.

روحانی اضافه کرد: هرکس خود را هم شایسته می‌داند؛ خود را کاندیدا کند. اگر هم مشکلی برایش پیش آید، اشکال ندارد. این در راه خدا است. اشکال ندارد کسی که خود را لایق می‌داند و کاندیدا کند، چه انتخاب شود و چه انتخاب نشود، چه بگویند صالح هستی یا نیستی. این وظیفه بزرگ ملی ماست و یکی از مهمترین مسائل ما امسال را باید انتخابات بدانیم.

وی با بیان اینکه اگر یک انتخابات پرشکوه، با نشاط و پر رونق با حضور اکثریت مردم در کشور شاهد باشیم، قدرت سیاسی ما در دنیا بالا می‌رود، خاطرنشان کرد: آنگاه دشمنان ما از ما می‌هراسند، می‌فهمند تحریم و فشارها اثرگذار نبوده است.

رئیس جمهوری ادامه داد: مردم معتقد به نظام، کشور بوده و به آینده‌شان امید دارند.‌ اولین پرچم انتخابات، پرچم امید است. هر کس امید نداشته باشد، در انتخابات شرکت نمی‌کنند. ما به آینده امید داریم و همه چیز ما از امید نشات می‌گیرد. اگر به آینده امید داشته باشیم، راه و مسیر ما به نتیجه می‌رسد.


رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مجموعه دانشگاه و حوزه‌، اداره آینده جامعه را برعهده دارد، اظهار داشت: آنهایی که در دانشگاه درس می‌خوانند، مسئولیت اجرایی را برعهده ندارند و بیشتر می‌خواهند بیاموزند ولی وقتی وارد دانشگاه می‌شوند، احساس می‌کنند از مدیران آینده هستند لذا اگر شغلی برای فارغ‌التحصیلان یافت شود، او راضی نیست بلکه به دنبال سمتی است که مدیریت بخشی از کار را برعهده داشته باشد یا سمتی متناسب با تحصیلاتش داشته باشد.


روحانی اضافه کرد: دانشگاه‌ها مسئولیت سنگینی را برعهده دارند و جامعه و دولت هم در برابر دانشگاه مسئول هستند. اینکه خدمات دولت به اندازه کافی هست یا نیست یا از نظر سلامت، تغذیه، خوابگاه، امکانات رفاهی و فرهنگی و... برای دانشجویان، امکاناتشان کافی است یا خیر، اعتراف می‌کنم نواقصی وجود دارد ولی تلاش می‌کنیم مسائل‌شان را رفع کنیم.


وی با اشاره به خاطره‌ای از دوران دانشجویی خود در دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: فضای ورزش و زمین چمنی در دانشگاه تهران بود که ما هم همانجا می‌آمدیم. اکنون آن زمین به مرکز عبادت و نمازجمعه تبدیل شده است. به وزیر و روسای دانشگاه‌ها تاکید می‌کنم که به ورزش، رفاه و تغذیه و... دانشجویان به همان اندازه که برای سیاست، یادگیری و... دانشجویان وقت می‌گذاریم، وقت بگذارند چراکه دانشجوی سالم، عالم، با نشاط، فعال و شیفته کشور نیاز داریم که تا ما به وظیفه خودمان عمل کنیم.


رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در ۴۱ سال بعد از انقلاب، جنگ، مشکلات و فشارهای اقتصادی داشتیم اما دانشگاه در رشته‌های مختلف به رسالت خود عمل کرده است، ابراز داشت: ما نسبت به دنیا و جوامع پیشرفته عقب نیستیم و حرکت‌های خوبی در عمل و دانش داشته‌ایم. من در سه، چهار ماه اخیر نمونه‌هایی دیده‌ام که فردی که پزشک متخصص است و در آلمان بخشی از مسئولیت یک مرکز پزشکی را برعهده دارد، وقتی یک از اقوامش نیاز به عمل جراحی دارد، او را به تهران می‌آورد و جراحی می‌کند.


روحانی افزود: من از او در این باره پرسیدم مگر آلمان بهتر نیست؟ او را در آنجا عمل کنید. او گفت از نظر کیفیت ایران پایین‌تر نیست و از لحاظ رسیدگی هم پایین‌تر نیست. او اینها را گفت. او گفت از لحاظ بهداشتی مراکز درمانی ما بهتر از اروپا است. این حرف‌ها را کنار بگذاریم. اینکه ترجیح می‌دهد در ایران عمل شود، نشان می‌دهد کشور ما در علوم مختلف پیشرفته است.  

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگر از سخنانش با بیان اینکه این همه اساتید و پژوهشگران برای ما جای افتخار است،گفت: اینکه دانشگاه ما باید به دانشگاه مهارت‌محور تبدیل شود و اینکه محور ما نباید علم باشد. البته علم در بسیاری از امور پایه مهارت است. علم پایه پیشرفت و توسعه است اما نباید به علم اکتفا شود.

روحانی ادامه داد: علم باید در کنار مهارت و نیازمندی‌های جامعه و تربیت دانشجو برای ورود به اجتماع و برای به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال و مدیریت آماده بشود والا یک فردی در اینجا درس خوانده و باسواد شده چرا وقتی فارغ‌التحصیل می‌شود شغل به اندازه کافی نیست.

رئیس جمهوری بیان کرد: ممکن است شما بگویید این به دلیل مشکل اقتصادی است یا به دلیل اینکه توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور به اندازه کافی نیست. همه اینها سر جای خودش درست، اما یک فارغ‌التحصیل با مهارتی که می‌تواند بلافاصله یک مسئولیت را بر عهده بگیرد زودتر به شغل و کار زندگی می‌رسد تا یک عالمی که علم را خوب آموخته تئوری را خوب بلد است دانشگاه وی حافظه محور بوده و در مغز وی بسیاری از مطالب لازم علمی انباشته شده است اما نمی‌تواند وارد کار بشود و کاری را انجام دهد.

روحانی عنوان کرد: ما در سال ۵۱ که ما برای کارآموزی امور قضایی به دادگاه های مختلف می‌رفتیم لیسانس گرفته بودیم و به ظاهر دانشی که لازم بود برای یک وکیل و یک قاضی را یاد گرفته بودیم اما وقتی به دادگاه رفتیم، دیدیم که چیزی بلد نیستیم و نمی‌دانیم باید چه کار بکنیم. حتی رئیس دفتر یک دادگاه از این فرد لیسانسه، بهتر بلد بود که باید چه کار کرد. آن فرد در آنجا بوده و تجربه آموخته بوده البته گاهی افراد لیسانسه هم در میان رئیسان دفتر بودند ولی رشته دیگر هم بود.

رئیس جمهوری افزود: ما مهارت لازم را یاد نگرفته بودیم در کارآموزی قضایی بود که ما یاد گرفتیم. حتی ما چند واحد پزشکی قانونی را گذرانده بودیم وقتی به پزشکی قانونی تهران روبروی پارک شهر رفتیم حدود۲۰ دانشجو بودیم که به آن مکان وارد شدیم سه چهار نفر در لحظه اول غش کردند چرا که در لحظه اول برای افرادی که آشنا نباشد، دیدن جنازه ها وحشتناک است یکی جنازه‌ها را می‌شکافت و یک می‌دوخت کار بسیار سخت و مشکلی بود.ما آنجا فهمیدیم که پزشک قانونی یعنی چه و آن روزهایی که ما آنجا بودیم بالای سر جسدی که بود اقداماتی که انجام می گرفت. آنجا فهمیدیم که پزشکی قانونی آن چیزی نیست که در سر کلاس خواندیم. البته آن هم سر جای خودش درست است ولی بیشتر آن چیزی است که لمس و دیده می‌شود.

روحانی با بیان اینکه باید مهارت لازم را یاد بدهیم اظهارداشت: نکته ‌ای که گفته اند علم در گذشته چند سال می گذشت تا دو برابر بشود امروز باید گفت که چند روز می‌گذرد تا ۲ برابر شود. ممکن است زمانی هم برسد که در عرض چند ساعت ۲ برابر بشود.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: پیشرفت دانشگاه ما باید منطبق شود با پیشرفت علم، ما در دانشگاه کتاب امروز را به دانشجو درست نمی‌دهیم این کتاب حداقل برای ترم یا سال قبل است. حتی گاهی برای ۱۰ یا ۲۰ سال گذشته است پس ما به روز نیستیم و از روز عقب هستیم. استادی را هم که داریم دانش و علم وی برای ۵ ، ۱۰ یا ۲۰ سال گذشته است هر چه هم مقاله بخواند و مطالعه بکند باز هم از علم روز عقب است.

وی اظهارداشت: ما نمی‌خواهیم دانشجو را برای امروز تربیت کنیم برای می‌خواهیم حداقل برای ۶ یا ۱۰ سال آینده تربیت کنیم. همین زمانی که ما در کلاس درس می‌دهیم یا درس می‌خوانیم، علم به سرعت در حال پیشرفت است پس کار ما مشکل می‌شود که چگونه به این دانشجو، مهارتی یاد بدهیم که وی ۴ یا ۱۰ سال بعد نه تنها بتواند برای جامعه فعال باشد حتی بتواند حتی بتواند در یک بخشی مدیر باشد و اداره بکند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز کار ما آسان است . چرا که با همین تبلت و موبایل و ... به راحتی ‌آخرین اطلاعات علمی را می گیریم کتاب موردنظر را مطالعه می‌کنیم. گاهی فرزندان یا نوه‌های ما، آیه قرآن را زودتر از ما و در عرض چند ثانیه با همان موبایل هوشمندی که در اختیار دارد پیدا می‌کند ولی اگر ما بخواهیم آیه‌ای از قرآن را پیدا کنیم خیلی زمان می‌برد. پس شرایط امروز با گذشته کاملا متفاوت شده است.

روحانی اظهارداشت: ما باید دانشجویان خودمان را آماده کنیم برای دنیای فردایی که با امروز بسیار متفاوت است. ماشین خوب یا بد آمده جای موجودات زنده را می‌گیرد حال اینکه این کار خوبی است یا خیر من اطلاعی ندارم. ما با اسب و شتر و اینها مسافرت می کردیم چرا که مرکب ما در گذشته اینها بودند. البته قرآن می‌گوید که مرکب‌هایی هم هست که در آینده می‌آید. امروز این موجود زنده ای که خوراک و مکان و استراحت و سرعت آن مخصوص بود جای این اسب تندرو را یک ماشین گرفته یعنی آهن آمده و جای آن موجود زنده را گرفته و خوراک آن هم جو و کاه و غیره نیست و بنزین نیاز دارد.
کد N2265797

وبگردی