نگاهی به عملکرد تیم ملی؛

به صدا درآمدن زنگ خطر برای والیبال ایران و انتظاری که برآورده نشد

تیم ملی والیبال ایران, جام جهانی والیبال,چهاردهمین دوره رقابت‌های جام جهانی والیبال

سرمربی مونته نگرویی والیبال ایران با اصرار و پا فشاری خود از تیم خسته در جام جهانی استفاده کرد و برخلاف انتظاری که وجود داشت نتوانست جایگاه مناسبی را کسب کند.

به گزارش خبرنگار مهر، چهاردهمین دوره رقابت‌های جام جهانی والیبال پایانی تلخ و نا امید کننده برای والیبال ایران داشت و در سالی که ایران بهترین شانس را برای روی سکو رفتن داشت با ۷ شکست، ۴ پیروزی و ۱۲ امتیاز به کارش پایان داد.

تیم خسته ایران پس از پشت سر گذاشتن تورنمنت‌های پرفشار بازی‌های آسیایی، قهرمانی جهان، لیگ ملت‌ها، مرحله نخست انتخابی المپیک و قهرمانی آسیا بار دیگر با تیم اصلی راهی جام جهانی شد. کولاکوویچ با آغاز جام تیم اصلی را روانه زمین کرد تا دو شکست مقابل تیم سوم روسیه و تیم نه چندان مطرح مصر داشته باشد. پس از این شکست کولاکوویچ لب به اعتراف گشود و در نشست خبری اعلام کرد تیم خسته است و نیاز به انرژی دارد!

سرمربی مونته نگرویی ایران زمانی حقیقت را پذیرفت که دیر بود. کولاکوویچ علی رغم توصیه کارشناسان و خبرگان والیبال اعتنایی به استفاده از جوانان در لیگ ملت‌ها و قهرمانی آسیا نداشت تا پس از دو شکست در آغاز جام جهانی آن هم مقابل تیم سوم روسیه و تیم مصر بپذیرد که تیم اصلی نیاز به استراحت دارد.

همین دو شکست کافی بود تا توفیق اجباری نصیب بازیکنان جوان و آینده دار والیبال ایران مانند علی اصغر مجرد، پوریا یلی، جواد کریمی و امیر حسین اسفندیار شود و حتی مجرد ۲۲ سال بتواند در رده دوم برترین مدافعان جام قرار گیرد.

بازیکنان جوانی که در سومین بازی جام مقابل کانادا قرار گرفتند و نخستین برد ایران را کسب کردند. دومین برد نیز مقابل استرالیا با همین جوانان کسب شد. جوانانی که اگر در قهرمانی آسیا هم مقابل استرالیا قرار می‌گرفتند توانایی پیروزی و قهرمانی در آسیا را داشتند.

جوانان والیبال ایران با وجود توانایی بالای فنی اما گاهی دچار اشتباهاتی نیز شدند، اشتباهاتی که در بازی مقابل تیم قدرتمند برزیل مشاهده شد و حسرت اینکه اگر بازیکنان جوان در لیگ ملت‌ها به کار گرفته می‌شدند شاید با پختگی بیشتر حتی توانایی شکست تیم برزیل و دیگر قدرت‌های والیبال را نیز داشتند.

در سالی که والیبال ایران با وجود ترکیب اصلی و بازیکنان با انگیزه و آینده دار شانس کسب سکو داشت اما عدم وجود سرمربی با جسارت باعث شد تا والیبال ایران شکست‌های بدی داشته باشد. شاید بدترین شکست مقابل ژاپن رقم خورد و زنگ خطر در آسیا نیز برای ایران به صدا در آمد.

تیم ملی والیبال ایران دی ماه سال جاری باید در مرحله پایانی انتخابی المپیک برای کسب سهمیه با رقبای آسیایی بجنگد تا برای دومین بار جواز حضور در المپیک را به دست آورد. در فاصله ۳ ماه تا انتخابی المپیک بازیکنان باید ریکاوری خوبی انجام داده و از نظر روحی مهیا شوند تا ماه های پایانی سال ۹۸ با کسب جواز المپیک به شیرینی برای هواداران و جامعه والیبال همراه شود.

والیبال ایران جام چهاردهم را به سرمربی خود باخت و امید می‌رود کولاکوویچ با داشتن مهره‌های خوبی که در اختیار دارد کمی جسارت به خرج داده و در زمان‌هایی که تیم به کمک مربی خود نیاز دارد با تعویض‌ها و تایم اوت‌های به موقع به کمک تیم بشتابد نه اینکه همچون یک تماشاگر نظاره گر بازی باشد. کولاکوویچ در این مسابقات از تیم خسته ایران در جهان والیبال رونمایی کرد و این تنها کاری بود که انجام داد.
کد N2265410