آفتاب

جنس ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت دندان

اگر بخواهیم تاریخچه جنس ایمپلنت دندان را بررسی کنیم باید بدانیم که ایمپلنت دندان اولین بار در سال 1932 از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است.

امروزه، جنس ایمپلنت دندان معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیک هایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافت های بدن سازگاز هستند. اما بهتر است بدانید که رایج ترین ماده مورد استفاده برای ساخت ایمپلنت های دندانی، آلیاژ تیتانیوم است که از آن برای ساخت فیکسچر، بریج، اوردنچر و اجزای پروتزی ایمپلنت (اسکرو و اباتمنت) استفاده می شود. البته بعضی مواقع اباتمنت را از جنس زیرکونیا می سازند. فیکسچر ایمپلنت، داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت ایمپلنت، روی آن قرار می گیرد و نهایتا روکش چینی با فرم دندان، روی آن گذاشته می شود.

ایمپلنت زیرکونیا

اخیرا ایمپلنت های تمام سرامیکی (زیرکونیا یا اکسید زیرکونیوم) نیز وارد بازار شده و محبوبیت یافته اند. ایمپلنت های زیرکونیا به رنگ سفید بوده و همرنگ دندان هستند و تمام مزایای ایمپلنت های تیتانیومی را نیز در خود دارند. جنس ایمپلنت دندان سرامیکی از اکسید زیرکونیوم ساخته می شود. مطالعات نشان داده اند که ایمپلنت های تیتانیومی و زیرکونیا هر دو از نظر برقراری تماس با استخوان و یکپارچگی استخوان بسیار مشابه هستند در واقع مقدار استخوانی که در تماس با ایمپلنت قرار میگیرد تعیین کننده ثبات و طول عمر ایمپلنت در دهان بیمار است. طبق نظر بهترین متخصص ایمپلنت زیرکونیا از نظر زیستی با بدن سازگاری داشته و از نظر مقاومت نیز عمر خوبی دارد. هیچ رنگ تیره‌ای از این ماده در دندان‌ها دیده نمی‌شود و همانند تیتانیوم، هیچ فرسودگی و سایشی در زیرکونیا به وجود نمی‌آید. هیچ جریان فیزیو الکتریکی بین فلز ناهمسان در دهان وجود ندارد و این ماده رسانای گرمایی نیست.


ایمپلنت تیتانیوم

امروزه، بیش از 95% درصد ایمپلنت‌های دندانی کاشته شده از آلیاژهای تیتانیوم هستند. مهمترین دلیل استفاده از جنس ایمپلنت دندان تیتانیوم، سازگاری بسیار خوب آن با بدن انسان می باشد و این سازگاری به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی، نارسانا بودن، شرایط ترمودینامیکی خاص، ویژگی های آن در برابر PH، ایجاد میزان کم یون، می باشد. علاوه بر این جنس ایمپلنت دندان تیتانیوم یک لایه ظریف بر روی سطح خود تولید می کند که از آن در برابر پوسیدگی محافظت می کند. این لایه در برابر اسید، ترکیبات نمک و اکسیژن مقاومت بالا دارد. بعلاوه، جنس ایمپلنت دندان تیتانیوم ضد مغناطیسی بوده و هیچ گونه ضرری برای فرد ندارد. اصلی ترین دلیل استفاده از جنس ایمپلنت دندان تیتانیوم این است که بدن انسان آن را به عنوان جسم خارجی پس نمی زند. جنس ایمپلنت دندان تیتانیوم از سطوح مختلفی تشکیل شده است که شامل اسید H ، اسپری پلاسما و پوشش هیدروکسی آپاتیت است. هیدروکسی آپاتیت ماده ای است که استخوان از آن ساخته می شود. این ماده در فرآیندی به نام اتصال زیستی به استخوان جوش می خورد. جنس ایمپلنت دندان طوری انتخاب شده است که وقتی در معرض مایعات و غذا قرار گیرد ضرری برای بیمار نداشته باشد. جنس ایمپلنت دندان جزء مواد بیو محسوب می شود. فوق تخصص ایمپلنت جنس ایمپلنت دندان را طوری انتخاب می کند که دچار خوردگی نشود و در گذر زمان زنگ زدگی برای آن رخ ندهد.

انواع تیتانیوم ایمپلنت دندان

تیتانیوم استفاده شده در جنس ایمپلنت دندان دارای 5 درجه یا گرید می باشد، که این 5 گرید از لحاظ میزان کربن، نیتروژن، آهن و اکسیژن با هم متفاوت هستند. در گرید یک ایمپلنت دندان، جنس تیتانیوم خالص است و یکبار آبدیده شده است (آبدیده کردن جهت مستحکم کردن ایمپلنت دندان انجام می شود). گرید یک ایمپلنت دندان با جنس تیتانیوم، بیشترین خلوص و انعطاف پذیری در دمای اتاق و کمترین استحکام را دارد. در گرید دو ایمپلنت دندان، جنس ایمپلنت (تیتانیوم) دوبار آبدیده می شود. ایمپلنت گرید سه، سه بار آبدیده شده و ایمپلنت گرید چهار، چهار بار آبدیده شده است. اما باید بدانیم که ایمپلنت دندانی گرید پنج اصلا آبدیده نشده است و به دلیل ساخته شدن از ترکیب آلومینیوم (شش درصد) و وانادیوم (چهار درصد) بیشترین سختی را در میان گریدهای ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم دارد و اغلب برای ساخت اباتمنت و اسکرواباتمنت استفاده می شود. هر چه گرید جنس ایمپلنت دندان بیشتر باشد، تیتانیوم آن سخت تر بوده و در برابر فشارهای آکلوزالی مقاومت بیشتری دارند و هر چه خلوص تیتانیوم بیشتر باشد، میزان استئواینتگریشن آن بیشتر می باشد. بنابراین نتیجه می گیریم که بهترین گرید ایمپلنت دندان تیتانیومی، گرید چهار تیتانیوم است چون هم تیتانیوم آن خالص بوده و هم مقاومت خوبی دارد. اغلب ایمپلنت های دندانی دارای پوشش هیدروکسی آپاتیت و سطح سابیده شده می باشند که این امر موجب افزایش میزان خلل و فرج سطح  ایمپلنت دندان شده و سطح تماس ایمپلنت با استخوان را افزایش می دهند و در نتیجه استخوان زایی بهبود می یابد.


مقایسه ایمپلنت تیتانیوم با زیرکونیا

هر دو فلز می‌توانند با یک میزان موفقیت با استخوان ترکیب و یکپارچه شوند، به شرطی که دستورالعمل‌ها رعایت شوند. برخی بیماران از جنس ایمپلنت دندان تیتانیومی استفاده می‌کنند که هنوز بعد از 20-35 سال به خوبی به کار خود ادامه می‌دهند. متخصصان ایمپلنت می‌توانند با جنس ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز به این موفقیت دست یابند، اما تا وقتی که آزمایشاتی بروی این ماده برای این مدت دوام و طول عمر ایمپلنت انجام نگرفته است، چیزی در مورد آن نمی‌دانند.


کد N2263980

وبگردی

اخبار مرتبط