آفتاب

ارتش ترکیه مدعی تسلط بر شهرک "راس‌العین" شد/کردها تکذیب کردند

ارتش ترکیه مدعی تسلط بر شهرک "راس‌العین" شد/کردها تکذیب کردند

در چهارمین روز حمله نظامی ترکیه به سوریه، نیروهای شورشی سوری تحت حمایت آنکارا، امروز شنبه، کنترل مرکز شهرک رأس‌العین در استان حسکه را به دست گرفتند. اما اسکای نیوز می‌گوید نیروهای ترکیه و شورشیان سوری بر ورودی شهرک مذکور مسلط شدند. یکی از فرمانده‌هان نیروهای کرد، موسوم به "نیروهای سوریه دموکراتیک" خبر تسلط بر شهرک راس العین را تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز، یک مقام امنیتی ارشد دولت ترکیه ضمن اعلام این خبر افزود: ارتش آزاد سوریه صبح امروز کنترل این شهرک را به دست گرفته و بازرسی مناطق مسکونی آن آغاز شده است.


علاوه بر اعلام خبر تسلط ارتش ترکیه بر شهرک راس العین توپخانه‌های ترکیه شهرک تل ابیض را نیز هدف گرفتند و خبر می‌رسد ده‌ها غیرنظامی سوری در این عملیات کشته شده‌اند.


این درحالی است که یکی از فرمانده‌هان نیروهای کرد، موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک خبر تسلط بر شهرک راس العین را تکذیب کرد و افزود: رأس‌العین همچنان مقاومت می‌کند.


بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه وارد شهر شده‌اند اما نبردها در رأس‌العین همچنان جریان دارند.


نیروهای ترکیه پیش از این بمباران‌های شهرهای مرزی از جمله رأس‌العین در شمال شرقی سوریه را بامداد شنبه از سر گرفته بودند. وزارت دفاع ترکیه امروز اعلام کرد، ارتش آزاد سوریه که در عملیات چشمه صلح مشارکت دارد به جاده بین‌المللی که شهر منبج و قامشلی در شرق سوریه را به هم متصل می‌کند، رسیدند.


نیروهای ترکیه و شورشیان "ارتش آزاد سوریه" در چهارمین روز عملیات نظامی خود در شمال سوریه همچنین توانستند، بر ۲۰ روستا در شرق تل ابیض مسلط شوند.


به گزارش خبرنگار المیادین، جاده بین‌المللی حلب - رقه توسط نیروهای ارتش ترکیه بسته شد و بعد از آن گشتی‌های آمریکا در شهرک الشرکراک رویت شدند.


خبرنگار المیادین گزارش داد،‌ پیشروی ارتش ترکیه منجر به بسته شدن جاده اصلی شده که مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در حسکه را از عین العرب (کوبانی) جدا می‌کند.


در پی تشدید حملات امروز، نیروهای سوریه دموکراتیک تجهیزات و نیروهای نظامی را به دو شهرک راس‌العین و تل‌ابیض منتقل کردند.


درگیری‌ها در طول شب گذشته در مرزها از عین دیوار در مرزهای عراق تا عین العرب در جریان بود. مروان قامشلو، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک گفت،‌ درگیری‌ها در طول مرزها در جریان است.


رسانه‌های ترکیه نیز مدعی شدند، نیروهای سوریه دموکراتیک بار دیگر هتلی که خبرنگاران در مرزهای ترکیه در آنجا اقامت دارند را هدف خمپاره قرار دادند.


همچنین سازمان ملل اعلام کرده که بیش از ۱۰۰ هزار تن در حمله ترکیه به سوریه در شهرک‌های راس العین و تل ابیض آواره شده‌اند.


از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد در طول چهار روز عملیات در شمال سوریه، ۴۱۵ نفر از نیروهای کرد را کشته است. اما دیده‌بان حقوق بشر سوریه در آماری متفاوت می‌گوید که ۷۴ نیروی کرد در درگیری‌های روزهای اخیر کشته شده‌اند.


در عین حال منابع امنیتی ترکیه روز جمعه گفتند، دو نظامی ترکیه در جریان حمله "تروریست‌ها " به دو پادگان نظامی در حومه حلب در شمال سوریه کشته شدند. پیکر دو سرباز ترکیه‌ای کشته شده پس از مراسم وداع با آنها در فرودگاه غازی‌آنتپ به زادگاه‌های خود در استان‌های قونیه و بیلاچیک منتقل شد. وزارت دفاع ترکیه پیش از این مرگ یک سرباز ترکیه‌ای را تایید کرده بود.


خبرگزای آناتولی نیز تایید کرد،‌ سه سرباز ترکیه‌ای در حملات کشته شده‌اند.


ترکیه مدعی است که بنا دارد کریدوری حدود ۴۰۰ کیلومتر در منطقه مرزی ایجاد کند تا حدود دو میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا جای دهد.
کد N2263405

وبگردی