آفتاب

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

کشور ترکیه از سایر کشورهای اروسیایی می باشد که دارای 109 دانشگاه دولتی و 65 دانشگاه خصوصی می باشد. دوره ها کاردانی در ترکیه به مدت زمان 2 سال، کارشناسی 4 سال و کارشناسی ارشد 2 سال نیز طول می انجامد.

تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه رویه ای می باشد که سالانه به دلیل نزدیکی هزینه ها به ایران و فرهنگ غنی مورد استقبال متقاضیان زیادی در خصوص تحصیل به صورت عام و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به صورت خاص نیز قرار گرفته است. کشور ترکیه از سایر کشورهای اروسیایی می باشد که دارای 109 دانشگاه دولتی و 65 دانشگاه خصوصی می باشد. دوره ها کاردانی در ترکیه به مدت زمان 2 سال، کارشناسی 4 سال و کارشناسی ارشد 2 سال نیز طول می انجامد. تحصیل به زبان انگلیسی در کشور ترکیه از سایر جذابیت های حائز اهمیت در خصوص اعزام به این کشور می باشد که توانسته ذهن افراد زیادی را به خود سوق دهد. ارائه مدرک دیپلم و گواهی دال بر زبان انگلیسی از سایر مواردی می باشد که دانشجویان در خصوص تحصیل در مقاطع تحصیلی می بایست مدنظر قرار دهند. حداقل مدرک مورد نیاز در خصوص تحصیل در مقاطع دانشگاهی آیلتس 6 می باشد. هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی به میزان 2000 دلار در سال در دانشگاه های دولتی و به 25000 دلار در سال در دانشگاه های خصوصی می باشد که این اختلاف هزینه ها بسته به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه دارد. از دیگر مواردی که در خصوص تحصیل دراین کشور اروسیایی می بایست مدنظر قرار داد، هزینه های زندگی می باشد. میانگین هزینه زندگی درکشور ترکیه به میزان 500 دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا و حمل و نقل می باشد.


تحصیل دندانپزشکی در کشور ترکیه از سایر موارد پر استقبال می باشد که دانشجویانی که تمایل به این رویه دارند می بایست در ابتدای امر در آزمون های YOS یا SAT شرکت کنند و پس از قبولی در این آزمون نسبت به تحصیل در دوره های آکادمیک دانشگاهی نیز اقدام نمایند. تفاوت شایانی که در خصوص این دوره های وجود دارد، زبان تحصیل و آزمون می باشد. در دوره های YOS زبان تحصیل ترکی می باشد، در صورتی که در دوره های SAT زبان تحصیل انگلیسی می باشد. رویه این آزمون ها به دو بخش تقسیم می گردد که بخش اول مربوط به دروس ریاضی، فیزیک و هوش می باشد و بخش دوم مربوط به قسمت زبان ترکی یا انگلیسی می باشد. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 5 الی 6 سال به طول می انجامد و میزان هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی 1000 دلار و در دانشگاه های خصوصی به میزان 10000 دلار در سال می باشد. از دیگر امتیازات مثبت در خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه، دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران می باشد. لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور ترکیه عبارت است از:


• دانشگاه استانبول


• دانشگاه حاجت تپه


• دانشگاه آنکارا


• دانشگاه اژه


• دانشگاه آتاتورک


• دانشگاه خاورمیانه آنکارا


دولت کشور ترکیه سیاست را بر جذب دانشجو خارجی قرار داده است. تحصیل در دانشگاه های معتبر جهانی با رنکینگ بالا و برخورداری از بورسیه های معتبر جهانی این کشور از سایر امتیازات تحصیل در ترکیه می باشد. از سایر نهاد هایی که کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خارجی اعطا می کند، بانک توسعه اسلامی می باشد. دانشجویانی که رزومه درخشانی در طول دوره تحصیل در ترکیه دارند و از مدرک زبان انگلیسی برخوردار می باشند نیز می توانند در خصوص اخذ بورس تحصیلی اقدام کنند که در اولویت هستند. این بورسیه که بر مبنای رزومه دانشجویان اهدا می گردد و موارد ذیل را در بر می گیرد:


• شهریه دانشگاه


• هزینه های زندگی در مدت 10 ماه


• هزینه های خوابگاه


دانشگاه های ترکیه از سال 2001 به عضویت سیستم آموزشی اروپا گردید و تمامی استاندارهای آموزشی این دانشگاه ها مطابق با دانشگاه های اروپا می باشد. ترکیه مقصدی مناسب در خصوص تحصیل به زبان انگلیس با هزینه های مقرون به صرفه می باشد.  اخذ مجوز کاری به منظور پوشش هزینه زندگی در ترکیه از سایر امتیازات تحصیل در این کشور می باشد. یکی دیگر از مواردی که باعث شده ترکیه مقصدی ایده آل در خصوص تحصیل باشد، ایجاد سکوی پرتاب در خصوص تحصیل در سایر کشورهای دیگر می باشد. به طور مثال می توان گفت که تحصیل در آلمان به دلیل تقاضا بالا با وقت سفارت طولانی مدت مواجه شده است که در این میان مطابق با قوانین حقوق بین الملل، اشخاص می توانند با اخذ اقامت کشور ترکیه و سکونت حداقل 6 ماه در ترکیه، به سفارت آلمان در این کشور مراجعه نمایند که این موضوع به خودی خود یک پارامتر ویژه در خصوص تحصیل در ترکیه می باشد. تحصیل در دوره های زبان آلمانی  در کالج های زبان در کشور ترکیه با هزینه های مقرون به صرفه از سایر مواردی می باشد که توانسته در سال های اخیر با درصد بالای استقبال نیز مواجه شود. از سایر مزایا تحصیل در این کشور اروسیایی می توان به موارد زیر اشاره داشت:


• تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت و علوم


• هزینه تحصیل مقرون به صرفه


• اخذ اقامت ترکیه


• اخذ ویزا برای همراهان


• عدم محدودیت سنی


زبان اصلی کشور ترکیه، ترکی می باشد و دانشجویان این امکان را دارند که این زبان را در کلاس های آموزشی این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام این دوره های آموزشی وارد دانشگاه ها شوند. البته این امکان نیز وجود دارد که با زبان انگلیسی نیز مشغول به تحصیل شوید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از جمله موسسات معتبر حقوقی در باب اخذ پذیرش تحصیلی و روادید می باشد که مفتخر با راهنمایی شما در همین باب در کشور ترکیه و اقصی نقاط دنیا نیز می باشد.

کد N2263218

وبگردی