آفتاب

وزیر کشور: جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در قبال پناهندگان عمل کند

وزیر کشور: جامعه جهانی باید به مسئولیت خود در قبال پناهندگان عمل کند

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نشست چهارجانبه ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان گفت که جامعه جهانی باید به مسئولیت بین المللی خود در قبال پناهندگان عمل کند.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت کشور، نشست چهارجانبه ایران، افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی پناهندگان عصر سه شنبه با حضور وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در ژنو برگزار شد.


در این نشست علاوه بر پیگیری اهداف تعیین شده از سال‌های گذشته، مقرر شد برای مجمع جهانی پناهندگان که در آذرماه در ژنو برگزار می شود، برنامه ریزی شود.


رحمانی فضلی در این نشست با بیان اینکه باید مساله پناهندگان آسیب شناسی و ریشه‌های مشکلات بررسی شود گفت، در ادامه براساس جمع آوری اطلاعات، کمیته ای تشکیل شود که برنامه، شرح وظایف و تعهدات کشورهای مختلف را تهیه کند تا در زمان مشخص اجرا شود.


وی گفت: در صورتی که ارزیابی صحیح از کل منطقه وجود نداشته باشد، سیل پناهندگی و مهاجران جدید به سمت سایر کشورها ادامه خواهد داشت.


وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: باید نقش، نظرات و دیدگاه‌های کشورهای منطقه مدنظر قرار گیرد و در صورتی که ارزیابی صحیح از کل منطقه وجود نداشته باشد، سیل پناهندگی و مهاجران جدید به سمت سایر کشورها ادامه خواهد داشت.

وی یادآور شد: برگزاری نشست بدون نتیجه و برنامه و اقدام عملیاتی مورد نیاز منطقه به نتیجه ای نخواهد رسید و جامعه جهانی باید به مسئولیت بین المللی خود در قبال پناهندگان عمل کند، به طور مثال کل کمک‌های جامعه جهانی به ایران در امور پناهندگان ۶درصد هزینه های جاری هم نمی شود.

سه کشور حاضر در این نشست اعلام کردند که نظرات کشورهای منطقه باید در نحوه ارائه کمک‌ها، برنامه ها و اقدامات دخیل شود و براساس موقعیت‌ها و واقعیت‌های منطقه، اقدامات؛ تعریف، کمک‌ها جذب و هزینه ها مدیریت شود.

همچنین باتوجه به اینکه اولین نشست مجمع جهانی پناهندگان برگزار و کشورهای متعددی در آن شرکت خواهند کرد، مقرر شد که وضعیت منطقه بررسی و برنامه کاری تدوین شود و چهار عضو این کمیته چهارجانبه واقعیت‌های منطقه و پناهندگان را برای جامعه جهانی توصیف کنند.

قرار است در اجلاس مجمع جهانی پناهندگان از تمامی کشورها دعوت شود تا ضمن بررسی وضعیت جهانی پناهندگان، کمک‌ها و پیش بینی‌های لازم برای بازگشت داوطلبانه آنان به کشورشان انجام دهند.


کد N2261352

وبگردی