آفتاب
عضو شورای شهر تهران:

شهر را باید به مردم بسپاریم

شهر را باید به مردم بسپاریم

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر لزوم مشارکت مردم برای حفظ فضای سبز و احیای بافت‌های تاریخی گفت: باید شهر را به مردم بسپاریم.

به گزارش ایسنا، احمد مسجدجامعی در آئین بهره‌برداری از پنجمین نشان ویژه بانوان که به نام مرضیه حدیدچی (دباغ) نامگذاری شده است، گفت: در مدیریت جدید شهری موضوع باغات مورد توجه قرار گرفته است و در تهران‌گردی‌ها نیز زمانی که به باغات مشجر کن سر زدیم.،مشاهده کردیم که درختان میوه بسیاری بود و زمانی این محدوده میوه تهران را تامین می‌کرده و به نوعی کن تولید کننده میوه بوده است و در طرشت فعلی این میوه‌ها به بازار تهران عرضه می‌شده است.

وی افزود: فضای فعلی طرشت همچنان مشجر مانده البته آسیب‌های بسیاری ظرف سال‌های گذشته به آن وارد شده است. سال‌های گذشته در کمیسیون محیط زیست حفظ این فضاها در قالب مصوبه‌ای به شورای عالی شهرسازی ارسال شد و در آنجا نیز به تصویب رسید.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بی‌تردید ما باید شهر را به مردم بسپاریم، نه اینکه شهر را از مردم بگیریم و باید در مقابل آنان پاسخگو باشیم. امروز خانه‌های تاریخی توسط خود مردم احیاء و مرمت می‌شود و مردم در جهت حفظ آنها گام بر می‌دارند؛ سیاستی که به درستی باید آن را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: وقتی در شهر تهران مجوز ساخت و ساز داده و در آن هفت طبقه زیرزمین در نظر گرفته می‌شود، در حقیقت به زمین سیمان تزریق می‌کنیم و به تبع آن شبکه‌های قنات و آبیاری در تهران از بین می‌رود و ریشه درختان همانند چنار تهران که در خیابان ولیعصر و پیرامون آن قرار گرفته‌اند باید میان آهن و سیمان رشد کنند و بر همین اساس به آن‌ها آسیب وارد می‌شود.

مسجدجامعی تاکید کرد: باید مدیریت شهری به گونه‌ای عمل کند که برای شهروندان تسهیل‌گر باشد تا آنان نسبت به حفظ باغات و احیای خانه‌های تاریخی و بافت‌های تاریخی فعال شوند. این مشارکت قطعا در توسعه و رونق تهران نقش بسزایی خواهد داشت و سیاست مناسبی است که امیدوارم پیگیری شود و از این طریق آینده بهتری برای ایران ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، زهرا صدراعظم نوری - عضو شورای شهر تهران - در بخش دیگری از این مراسم گفت: بحث حجاب در جامعه ما به عنوان یک جامعه دینی قطعا باید رعایت شود و همه بانوان ما در جهت حفظ ارزش‌ها تلاش می‌کنند اما این موضوع نباید به گونه‌ای باشد که این حجاب مانع فعالیت‌های مثبت آن‌ها شود.

وی ادامه داد: نمونه بارز این رویکرد سرکار خانم دباغ است که همگان در زندگی او مشاهده می‌کنند که این بانو حجاب دارد اما فرمانده سپاه می‌شود و در عرصه‌های نظامی فعالیت می‌کند. باید تلاش کنیم شرایطی فراهم شود که زنان ما به‌راحتی در عرصه‌های مختلف حضور داشته باشند. نباید حجاب به گونه‌ای باشد که محدودیت برای زنان تلقی شود.

صدراعظم نوری افزود: بر اساس مسائلی که به‌درستی تعبیر نمی‌شوند زنان از برخی فعالیت‌ها و امکانات در جامعه محروم می‌شوند. در حقیقت نوع اختصاص دادن فضاهای ما به گونه‌ای است که بعضا بانوان ما از برخی فعالیت‌ها محروم می‌شوند. نبود امکانات لازم برای زنان ما باعث شده که میزان زیادی بیماری‌های پوکی استخوان و کمبود ویتامین D در آنان دیده شود. فضاهای ما به گونه‌ای است که بانوان باید حجاب داشته باشند. بانوان حتی در خانه‌ها نیز به دلیل مشرف بودن سایر خانه‌ها باید با حجاب باشند.

وی ادامه داد: از ۲۲۶۸ پارکی که در سطح شهر تهران وجود دارد تنها پنج پارک به بانوان اختصاص داده شده که می‌توانند آزادانه و بدون حجاب در آنها حضور پیدا کنند. باید تلاش کنیم امکانات عادلانه توزیع شود تا بانوان هم بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: امیدوارم با سیاست‌های مناسبی که شورا در پیش گرفته بودجه‌هایی برای احداث بوستان‌های ویژه بانوان در مناطق ۲۲ گانه اختصاص پیدا کند و به روزهایی برسیم که زنان از حقوق حقه خود برخوردار شوند و از ظرفیت آنان حداکثر استفاده را داشته باشیم.
کد N2260281

وبگردی