آفتاب

اکران گسترده فیلم ‌های ایرانی در جهان برای اولین بار

اکران گسترده فیلم ‌های ایرانی در جهان برای اولین بار

فیلم‌های سینمایی ایرانی معمولاً شانس زیادی برای جذب مخاطب خارجی ندارند.

برخی از فیلم‌های فیلم‌سازان قدرتمند ایرانی فرصت درخشیدن در جشنواره‌های خارجی را پیدا می‌کنند ولی اکران فیلم های ایرانی در خارج از کشور امری دشوار و هزینه‌بر است و علاوه بر سختی‌های موجود، سودی هم نصیب تهیه‌کنندگان نمی‌شود.


بسیاری از این فیلم‌ها شایستگی و پتانسیل اکران و جذب مخاطب در خارج از ایران را دارند و می‌توانند توجه مخاطبان غیرفارسی‌زبان را در جایی به جز جشنواره‌ها به خود جلب کنند. فروش فیلم های ایرانی خارج از کشور می‌تواند برای تهیه‌کنندگان و سینمای کشورمان بسیار سودمند باشد که تا چندی پیش امکان آن وجود نداشت، اما اکنون تغییرات بی‌سابقه‌ای در حوزه فناوری اطلاعات از طریق سکانس بوجود آمده است.


سینمای هند نیز تا چند سال پیش این‌چنین بود. آثار سینمای بالیوود منحصر به هند بود و به صورت جزئی در کشورهای همسایه دیده می‌شد. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، هند از سال 2005 تا 2006 به بعد بسترهایی برای اکران و فروش فیلم‌‌های بالیوودی در خارج از هند فراهم کرد و به مرور زمان طرفداران پروپاقرص اروپایی، آمریکایی، کانادایی و... پیدا کرد. موفقیت فیلم‌های بالیوودی تاحدی به صورت تصاعدی بالا رفت که در سال 2017 * فروش جهانی بالیوود در خارج از هند به 367 میلیون دلار رسید. فروش جهانی بالیوود در سال 2019 تاکنون 40 میلیون دلار بوده است.


آیا این اتفاق می‌تواند برای سینمای ایران هم رخ دهد؟ بله.


سایت سکانس برای اولین بار در ایران بستر فروش فیلم های ایرانی خارج از کشور را راه‌اندازی کرده است. تهیه کنندگان ایرانی تاکنون ابزاری نداشتند تا بتوانند فیلم‌های خود را به خارج از کشور عرضه کنند. برخی از تهیه‎کنندگان با متحمل شدن هزینه‌های بسیار زیاد، گرفتن یک سالن در یک شهر، با اکران محدود، آن هم برای ایرانیان خارج از کشور فیلم‌شان را اکران می‌کردند. اما سکانس با فراهم کردن درگاه امن پرداخت خارج از ایران، نه تنها امکان دانلود قانونی را برای هم‌وطنانمان در خارج از کشور فراهم کرده است و تهیه‌کنندگان از پرداخت آن هزینه‌های سنگین بی‌نیاز شده‌اند، بلکه با ساخت نسخه انگلیسی سایت، مخاطبان غیر فارسی زبان را هدف گرفته است.


اکنون تهیه کنندگان فیلم های ایرانی می‌توانند بدون متحمل شدن هزینه‌های هنگفت پیشین، به دیده‌شدن توسط سینما دوستان سراسر جهان و فروش بین‌المللی دست یابند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با سکانس در تماس باشید.*  منبع: سایت CNBC
کد N2251320

وبگردی