6 نکته کاربردی برای خرید دستگیره و قفل درب های ورودی

فامیلا کالا,قفل کتابی,دستگیره درب, یراق آلات,قفل درب,خرید دستگیره و قفل درب های ورودی

به نظر شما پس از ورود به منزل یا دفتر جدید چه کاری در اولویت قرار دارد؟ احتمالا پاسخ تعویض قفل درب ورودی محل است. زیرا قفل و دستگیره درب ورودی تامین کنندۀ امنیت آنجا هستند و با این کار مانع داخل شدن افراد غریبه یا ساکنین قبلی خواهیم شد.

اهمیت خرید این یراق آلات باعث شد که در اینجا به نکات مهمی که در انتخاب بهتر آن ها تاثیر گذار هستند، اشاره کنیم. با ما همراه باشید تا مواردی که در هنگام فروش دستگیره و قفل درب ورودی فروشندگان فامیلا کالا از خریداران می پرسند را مطرح کرده و پاسخ دهیم.


1 - به جهت باز شدن درب ورودی ساختمان توجه کنید

پیش از مراجعه به مراکز فروش قفل و دستگیره یا جستجو در سایت های مرتبط حتما به جهت باز شدن درب ورودی مورد نظر توجه کنید. اینکه درب ورودی ساختمان از سمت چپ باز می شود یا راست در انتخاب دستگیره اهمیت دارد. زیرا باید برای هر جهت دستگیرۀ مناسب خریداری شود.

این مورد در مشخصات فنی هر دستگیره درب با عنوان چپ بازشو و راست بازشو نوشته شده است. در واقع هرکدام از این دستگیره ها (چپ بازشو – راست بازشو) محصولی مجزا محسوب می شوند. پس به نحوۀ باز شدن درب ورودی دقت داشته باشید.


2 - آیا درب ورودی قبلا قفل و دستگیره داشته ؟

یکی از مواردی که در هنگام خرید قفل و دستگیره درب ورودی از شما پرسیده می شود، نو و یا کهنه بودن درب است. دانستن این موضوع در  خرید مدل قفل و دستگیرۀ جدید تاثیر گذار است. همانطور که میدانید کلیۀ دستگیره های موجود در بازار با استفاده از پیچ به درب متصل می شوند.

معمولا فاصلۀ بین پیچ ها در دستگیرهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. زیرا استانداردی برای این فاصله وجود نداشته و تولید کننده گان اندازه های دلخواه خود را در نظر می گیرند. به همین دلیل اگر قبلا مکان پیچ ها بر روی درب سوراخ شده باشد ممکن است برای نصب دستگیره جدید نیاز به سوراخ های جدید داشته باشیم. پیشنهاد می کنیم که فاصلۀ سوراخ مربوط به دستگیرۀ قدیمی را اندازه گرفته و به خاطر داشته باشید.

3 - به جنس درب ورودی دقت کنید

اینکه درب ورودی آپارتمان ما از آهن یا چوب تشکیل شده در خرید دستگیره و قفل تاثیر گذار است. در رابطه با درب های آهنی باید به اندازۀ پروفیل دقت کنید. معمولا برای این نوع درب ها از قفل های سوئیچی با عرض کم استفاده می شود. پهنای مناسب برای درب های آهنی 2.5، 3.5 و 4.5 سانتی متر است. در کنار این قفل ها از دستگیره های سوئیچی استفاده می شود. همچنین جهت افزایش امنیت می توانید با جوش دادن قلاب به درب از انواع قفل های کمکی مانند قفل کتابی و آویز کمک بگیرید.

4 - اولویت را به سیلندرهای آپارتمانی بدهید

پس از انتخاب دستگیره سوئیچی و قفل برای درب ورودی باید سیلندر مناسب برای آن را خریداری کنیم. در اینجا پیشنهاد می کنیم که سیلندر را از نوع آپارتمانی انتخاب کنید.

سیلندر های آپارتمانی دارای یک زبانه از داخل هستند و در قسمت خروجی تنها با کلید باز می شوند (مشابه سیلندر سرویس بهداشتی). این مزیت باعث امنیت بیشتر درب خواهد شد، زیرا درب از خارج منزل یک دستگیرۀ ثابت داشته و بدون کلید باز نمی شود. همچنین برای قفل کردن آن از داخل نیازی به کلید نداشته و کافیست زبانۀ سیلندر را بچرخانید.


5 - نوع دستگیره با قفل سازگار باشد

گاهی ممکن است که دستگیره درب ورودی سالم باشد، اما قفل آن دچار مشکل شود یا بالعکس. در این مورد حتما باید نوع قفل و دستگیره را متناسب با هم انتخاب کنید. به عنوان مثال برای درب های سوئیچی حتما باید قفل سوئیچی و سیلندر یا توپی مناسب خریداری کنید. یک قفل سوئیچی 7 سانت نیاز به توپی 7 سانتی متری دارد. این اعداد در مشخصات فنی کالا نوشته شده اند، به آنها توجه کنید.

6 - قفل های دیجیتال، بهترین گزینه برای دفاتر و هتل ها هستند

امروزه استقبال از قفل های دیجیتال در بازار افزایش یافته است. این قفل ها معمولا با کارت، ورود رمز به صورت دستی و اثر انگشت باز و بسته می شوند. از دستگیره و قفل های دیجیتال اغلب برای درب های ورودی دفاتر اداری و اتاق های هتل استفاده می شود.

این قفل ها بدون شک از نظر امنیتی در سطح بالایی قرار دارند و برای مکان های حساس مناسب هستند. البته در سالهای اخیر شاهد نصب آن ها بر روی درب های ورودی آپارتمان های مسکونی نیز هستیم.  


سخن پایانی

انتخاب نوع و جنس دستگیره درب ورودی به سلیقه، بودجه و چیدمان فضای شما بستگی دارد. اما همواره به خاطر داشته باشید که برای درب های ورودی معمولی حتما اولویت را به دستگیره و قفل های سوئیچی داده و سیلندر یا توپی را از نوع ضد سرقت خریداری کنید.

از طرفی این باور در برخی از خریداران وجود دارد که قفل هایی با کلید کامپیوتری امنیت بالاتری دارند. در صورتی که این ذهنیت کاملا غلط بوده و به لحاظ امنیت تفاوتی بین کلیدهای کامپیوتری و معمولی وجود ندارد. همچنین اگر درب ورودی ساختمانتان ضد سرقت است، احتمالا قفل و دستگیرۀ مخصوص شرکت بر روی آن نصب شده و نیازی به خرید مجدد نخواهید داشت.
کد N2250989