آفتاب

عربستان سعودی، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کرد

عربستان سعودی، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کرد

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی، در یک نشست خبری، ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو معرفی کرد.

ایران اینترنشنال: الجبیر روز شنبه ۳۰ شهریور در نشست خبری خود در ریاض تاکید کرد که «حمله به  آرامكو از سمت يمن نبوده بلكه از سمت شمال بوده و آن را ثابت خواهيم كرد.»

روز شنبه ۲۳ شهریور، یک مجتمع عظیم پالایشگاهی در استان بقیق و همچنین یک میدان مهم نفتی در استان خریص عربستان سعودی هدف حملات پهپادی قرار گرفت و این اتفاق به شکل بی سابقه‌ای تولید نفت عربستان را مختل کرد.

شبه‌نظامیان حوثی در یمن بلافاصله مسئولیت این حملات را بر عهده گرفتند اما عربستان سعودی و آمریکا با در نظر گرفتن دقت و خسارت این حملات، نسبت به توان حوثی‌ها برای انجام چنین حمله‌ای ابراز تردید کرده‌اند.

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در نشست خبری خود گفت: «بارها هشدار دادیم که مقابله نکردن با ایران باعث افزایش اقدام‌های خرابکارانه این کشور شده است.»

او گفت: «عربستان سعودی تاکنون با ۲۶۰ موشک بالستیک و ۱۵۰ پهپاد که همگی ساخت ایران بوده، مورد هدف قرار گرفته است.»

وزارت دفاع عربستان سعودی نیز روز چهارشنبه گذشته، در یک نشست خبری با به نمایش گذاشتن بقایای موشک‌ها و پهپادهایی که به گفته مقام‌های این کشور در حملات اخیر به تاسیسات نفتی این کشور استفاده شده است، روی نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی خود تاکید کرد.

با این حال وزیر مشاور در امور خارجه  عربستان سعودی گفت که پیش از پایان تحقیقات نمی‌توان درباره انجام واکنش مشخصی صحبت کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گذشته حملات صورت‌گرفته به تاسیسات عظیم نفتی عربستان سعودی را «اقدام به جنگ» خواند و تاکید کرد ایران عامل این حملات بوده است.
کد N2249623

وبگردی