آفتاب

آشنایی با خدمات هاستینگ وب ، سرور مجازی و هاست

آشنایی با خدمات هاستینگ وب ، سرور مجازی و هاست

در صورتی که قصد راه اندازی سایت و یا فروشگاه را دارید در اولین قدم باید با مبانی و زیرساخت آن آشنا بشوید.

در واقع بدون اطلاع از نحوه عملکرد سایت در فضای اینترنت ممکن است در آینده دچار خسارت هایی بشوید که به راحتی قابل جبران نباشد.به همین دلیل است که اطلاع ازاین مبانی اهمیت زیادی دارد.

دامنه چیست

دامنه (domain) همان اسم سایت شما میباشد که درواقع اولین مرحله از راه اندازی یک سایت است. دامنه یک آدرس در فضای اینترنت است که با نام دلخواه انتخاب میکنید.در صورتی که میخواهید از دوستان خود دعوت کنید که به سایت شما مراجعه کرده و از محصولات شما دیدن کنند نیاز به این آدرس دارید. این آدرس مشابه  آدرس پستی یک خانه است. با این تفاوت که به صورت مجازی و در فضای اینترنت قرار گرفته است.

هاست چیست

هاست (host) حداقل فضای اجاره شده در محیط اینترنت میباشد که توسط شرکت های هاستینگ در اختیارتان قرار میگیرد.مقدار این فضا بستگی به فضای مورد نیاز برای سایت دارد.هاست میتواند در هر نقطه جغرافیایی قرار داشته باشد.در هنگام اجاره فضای هاست به این نکته باید توجه کنید که برای راه اندازی سایت و یا فروشگاه چه مقدار فضا نیاز دارید و در آینده چقدر افزایش خواهد یافت .اگر مراجعه کنندگان سایت از کشور مشخصی هستند بهتر است که هاست را نیز از همان کشور تهیه کنید تا سایت با سرعت بالاتری بارگزاری بشود.


سرور اختصاصی و مجازی چیست

سرور(server) نوعی کامپیوتر متصل به اینترنت میباشد که با استفاده از سخت افزارهای تخصصی طراحی شده است تا در زمان پردازش بازدهی بالایی را داشته باشد.همه اطلاعات سایت ها بر روی این سرور قرار دارد.زمانی که بازدید کنندگان آدرس سایت را در مرورگر وارد میکنند اطلاعات از طریق اینترنت از این سرورها منتقل شده و در گوشی یا لپتاپ آنها بارگزاری میشوند.سرورها به وسیله نرم افزارهای مختلف کنترل و مدیریت میشوند.اینگونه سرور ها را در اصطلاح سرور های اختصاصی مینامند.سرور مجازی نیز دقیقا نوعی سرور است که به صورت نرم افزاری ایجاد میشود و بر روی سرور های اختصاصی قرار گرفته است. تفاوت سرور مجازی و اختصاصی در قدرت پردازش و منابع آنها میباشد.سرور مجازی یک نوع زیر مجموعه از سرور اختصاصی میباشد که به وسیله نرم افزاری های مجازی سازی ایجاد شده است . هدف از ایجاد سرور مجازی تقسیم کردن قدرت پردازش سرور اختصاصی به واحد های کوچکتر است تا در صورت نیاز مشتریان هزینه مناسبتری پرداخت کنند.

شرکت خدمات هاستینگ

این شرکت ها با استفاده از زیر ساختی که به واسطه سخت افزار و نرم افزارهای مختلف ایجاد میکنند اقدام به اجاره و فروش فضای هاست و سرور مجازی میکنند.این شرکت ها وظیفه دارند تا به صورت 24 ساعته از سخت افزارها مراقب کرده و در صورت بروز مشکل تدابیر لازم را دیده و مشکل را برطرف کنند.با توجه به این مورد باید در انتخاب شرکت هاستینگ توجه زیادی بشود. در صورتی که هرگونه اختلال در زیرساخت سرور های شرکت هاستینگ اتفاق افتد و شرکت هاستینگ اقدام به رفع این مشکلات نکند خسارت های زیادی به مشتریان خواهد رسید و شاید همه اطلاعات از بین برود.به همین دلیل سابقه و سرویس های این شرکت ها را با تحقیق و دقت زیادی بررسی کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
کد N2245536

وبگردی