آفتاب
/مذاکره مجدد با آمریکا، راهگشا یا بن‌بستی دیگر/

دستمالچیان: از نظر ایران باید تمام تعهدات درون و برون برجام اجرا شوند

دستمالچیان: از نظر ایران باید تمام تعهدات درون و برون برجام اجرا شوند

سفیر پیشین ایران در لبنان گفت: به شرط آن‌که تحریم‌ها کنار گذاشته شود شاید حرکت به سمت مذاکرات امکان‌پذیر باشد.به گزارش ایسنا، احمد دستمالچیان، سفیر پیشین ایران در لبنان در نشست خبری تحلیلی "مذاکره مجدد با آمریکا، راهگشا یا بن بستی دیگر" که در محل دفتر مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد گفت: اروپایی ها نیازمند آن هستند که برجام حفظ شود چون مسائل امنیتی برای آنها مهم است و این نگرانی برای آنها جدی است از این رو مکرون سعی دارد برجام و ساختار آن را حفظ کند.

وی ادامه داد: اما آنچه برای ایران مهم است اینکه تمام تعهدات درون و برون برجام اجرا شوند از جمله بندهایی که مهم است فروش نفت ایران است و دریافت پول و نقل و انتقال مالی. البته هنوز نتایج این مذاکرات مشخص نیست اما مذاکرات وسیعی در حال انجام است که اگر به نتیجه برسد احتمالا ادامه جلسات در نیویورک خواهد بود و پیش بینی شده ملاقات هایی باشد.

این دیپلمات پیشین کشورمان اظهار کرد: برجام یک توافق دو طرفه است و ایران تمام تعهداتش را نجام داده اگر دیگران تعهداتشان را نجام دهند ایران هم باقی می ماند اما اگر این اتفاق نیفتاد ایران هم به طور تدریجی از برجام خارج خواهد شد.

وی گفت: ترامپ از دیدار با روحانی صرفا دنبال گرفتن عکس یادگاری است مثل آنچه درباره کره شمالی اتفاق افتاد.

این دیپلمات پیشین کشورمان در رابطه با احتمال هرگونه مذاکره میان ایران و آمریکا گفت: آمریکا به دنبال شناساندن رژیم صهیونیستی در منطقه است و کشورهای مختلف را به عنوان برده خود در این مسیر می خواهند، مثل نگاهی که امروز به عربستان سعودی دارند. آمریکا از مذاکره با ایران هم به دنبال استیلای همین هدف است. اما در مقابل آنها جبهه مقاومت وجود دارد و این دو محور برای تعیین سرنوشت آینده منطقه در جنگ هستند. آمریکا دنبال تقسیم کشورهای منطقه است تا به هر شکل آن را در اختیار بگیرد اما جبهه مقاومت تلاش دارد تا کشورها مستقل از آمریکا و جنایت‌های رژیم صهیونیستی باشند.

وی ادامه داد: عراق بعد از صدام روز به روز مستقل و توسعه یافته تر می شود و همین مساله درباره سوریه نیز اتفاق افتاد. الان در دوران گذار به سر می بریم و این مستلزم این است تمام کنشگران در این مساله درگیر باشند و خوشبختانه هستند. بهترین زمین‌های سوق الجیشی در اختیار محور مقاومت است و بدون در نظر گرفتن این محور و در راس آن ایران هیچ گاه تحولی در منطقه رخ نخواهد داد. در آینده نه چندان دور قدرت های منطقه در برابر واقعیت های ترسیم شده در منطقه سر تسلیم فرود می آورند و قدرت های بزرگ نیز در برابر اراده ایران تسلیم خواهند شد.

دستمالچیان خاطرنشان کرد: تنها چیزی که اهمیت دارد مقاوم سازی در داخل ایران است. باید تلاش کرد تا در برابر تحریم ها مقاومت کنیم چون یکی دو گام تا پیروزی بیشتر باقی نمانده است. تحریم آخرین سلاح دشمن است که به کار گرفته و باید در این راه مقاومت کرد.
کد N2245457

وبگردی