آفتاب

«عاشورای بی‌جنبش»

«عاشورای بی‌جنبش»

گفته‌اند طايفه بنی‌اسد وقتی در پسین روز عاشورا برای سامان‌بخشی اجساد مطهر به کربلا رسیدند، در جستجوی خود علاوه بر آسیب‌های فراوان ناشی از زخم‌های عاشورا، بر شانه‌های امام مظلوم خود، زخم‌های کهنه‌ای، مشاهده و از امام سجاد(ع) درباره آنها پرسش کردند، حضرتش فرمود این‌ها آثار حمل آذوقه‌های شبانه به خانه یتیمان و مستمندان است!

امامان، تجسم عینی آیات الهی‌اند و آنجا که خدايشان فرموده است: نخست با مال‌هایتان در راه خدا جهاد کنید تا در جهاد با جان، دچار وسوسه‌های شیطانی نشوید! و همواره چنين بوده كه بسیاري از مردمان، از مال‌گذشتن برایشان دشوارتر از جان! بوده است!


از سویی مشاهده زخم‌های کهنه بر شانه‌های حضرت امام حسین(ع) نشان تأسی ایشان به پدر بزرگوارشان بوده  که حتی در زمان حکومت‌داری از رسیدگی و امدادرسانی انفرادی! شبانه! به محرومان و بی‌پناهان غافل و جا نمانده بودند. بی‌شک این اقدام امام، افزون بر وظیفه‌ای بوده که به ایادی حکومت خود، سپارده بودند!


به‌نظر می‌رسد نخستین رسالت رهبران و امامان شیعه، رسیدگی به وضعیت معاش دنیای درماندگان و بی‌پناهان و طبعاً کاهش آسیب‌های فرهنگي و اجتماعی ناشی از فقر ایشان ‌است، چیزی که به‌رغم همه کوشش‌های نهادهای چندگانه و عریض و طویل مأموریت‌دار در جمهوری اسلامی بر خلاف همه توصیه‌های امام راحل و امام حاضر انقلاب و آن سیره و سنت حسنه علویه اثارموثر ان درجامعه ما مشاهده نمی‌شود.


اخیراً وزیر مسئولی که از او انتظار اقدام در حوزه کاستی‌های اقتصادی جامعه فقرا فراوان وجود دارد، بی‌آنکه اشاره به آمار زیر خط فقری‌هاي اكنون داشته باشد، به نقل از «ناطقان» با خيالي خوش و در كمال بي‌دردي و خونسردي افاضه فرموده‌اند كه: ۳۰ درصد از مردم جامعه نزدیک به خط فقر هستند! انگار كه در نزد ايشان اين عدد به‌مثابه همان يك درصد ناقابل است! نگفتندكه اگر این میزان، به مقدار ایکس(X)! زیر خط فقری‌های پیشین اضافه گردد، آيا جمعیتی بیشتر از ۵۰ درصد رشد!يافته زیر خط فقر است؟


مسولین  از هر وظیفه ای عدول کنند، نخواهند توانست شانه از زیر بار اصلی‌ترین مسئولیت خود که رسیدگی به امور مستضعفان و محرومان بوده است، شانه خالی کنند و مباد که بسیاری از ما این رسالت انقلاب را فراموش کرده و هزینه‌هاي آن را مصروف دیگر ارزش‌ها! می‌کنیم که فقدان آنها، معلول همين افزایش فقر و فقرا در جامعه است؟


تا دیر نشده باید فکری کرد و خودی بجنبانید! و دیگرانی را که باید بجنبند هم، بجنبانید! که بزرگداشت محرم و کربلا و عاشورای بدون تعظیم و تکریم و احیای حقوق از‌دست‌رفته مستضعفان و صاحبان‌انقلاب، بیهوده و بدون اجر و نصیب است!
کد N2243807

وبگردی