آفتاب

«ازدواج سه‌ساله‌ها!»

«ازدواج سه‌ساله‌ها!»

درپي لاينحل ماندن مسائلي همچون ازدواج، در سال ۱۳۸۴ مسئولان وقت و دلسوز! پا پيش نهاده و قانوني را در مجلس براي تحقق عملي «ازدواج آسان» به‌تصویب رساندند که همهٔ دستگاه‌های زیرمجموعه قوای سه‌گانهٔ کشور، موظف به اجرای آن شده بودند و سه وزیر دارایی، کشور و مسکن و شهرسازی هم، مسئول پیگیری و نظارت و طبعاً پاسخگوی خط مقدم دیگر دستگاه‌ها شده‌اند.

در این قانون که نظام! متعهد به تأمین سکونت و شغل درآمددار سه‌ساله، برای همهٔ تازه‌مزدوجین است، گفته شده در صورت عدم تأمین شغل، دولت موظف به پرداخت نقد هزینه زندگی مزدوجين از صندوق معهود و موعود! به مدت سه سال شده است و همه دستگاه‌هاي امكانات‌دار اجرايي قواي سه‌گانه هم مكلف شده‌اند كه با جان و جاي و مال‌شان! از این دعوت الهی نظام به ازدواج آسان، حمایت و استقبال کنند، و از آن جمله باید باشگاه‌ها، سالن‌ها، آشپزخانه‌ها و ... خود را رایگان در اختيار مراسم‌هاي مزدوجين قرار دهند!

اکنون سال ۹۸ و ۱۴ سال از بی‌توجهی قواي مندرج در قانون و دستگاه‌های متبوع آنها، نسبت به اجراي این قانون گذشته و قاعدتاً هیچ دستگاهی گزارش عملکردی براي ارائه در دست ندارد، آن‌سان‌که هیچ دستگاه نظارتی ذكر شده در قانون هم، دغدغه‌ای در پیگیری و اعلام نام دستگاه‌های متخلف، نداشته است، از این رو پیشنهاد می‌کنم که مسئولان مجري اين قانون در اين ١٤ سال براي نخستين بار «جشن شرم» برگزار و در برابر مردم، اعتراف به قصور و تقصير نموده و قول جمعي دهند كه نسبت به اجراي دقيق قانون و جبران خسارت‌هاي وارده از تأخير، اقدام كنند!

شاید این اقدام که ان‌شاءالله موجبي براي پیگیری‌های اجرای این قانون و قوانین خفته نظیر آن، خواهد شد، سبب بازگشت بخشي از اعتماد اجتماعي سوخته‌شده مردم، و تسكين‌سوز همه خانواده‌ها و عروس و دامادهایی گردد که در این ۱۴ سال به‌خاطر  عدم اجرای این قانون، فرصت ازدواج شان، از دست رفته و یا زندگی‌‌شان در سه سال نخست ازدواج به‌دلیل مشکلات مالی از هم گسيخته است!

محمد پیروزرام
کد N2241998

وبگردی