آفتاب
گفت‌وگوی تلفنی روحانی و مکرون

تاکید مکرون بر گفتمان برای ایجاد راهکار پایدار در منطقه

تاکید مکرون بر گفتمان برای ایجاد راهکار پایدار در منطقه

رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور ایران خواستار اجرای کامل تعهدات برجامی‌ ایران و کمک آن به صلح و ثبات منطقه شد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوآ، دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت‌وگویی تلفنی داشته‌ و به ارتباط نزدیک در روزهای آتی ادامه خواهند داد.

این بیانیه همچنین مطرح کرد که امانوئل مکرون به دنبال تبادلاتی که در طی نشست جی‌7 در بیاریتز انجام شد، بر نیروی محرک مداومی که باعث تنش‌زدایی از طریق گفتمان شده و راهکار پایدار در منطقه ایجاد کند، تاکید کرد.

طبق این بیانیه، روسای جمهور این دو کشور بر سر داشتن روابط تنگاتنگ در روزهای آتی توافق کرده‌اند و مکرون تکرار کرد که ایران باید به طور کامل به تعهدات برجامی‌اش عمل کرده و به نوبه خود اقدامات لازم را در راستای احیای صلح و امنیت در خاورمیانه انجام بدهد.

رهبران نشست جی‌7 در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که آن‌ها بر سر دو هدف راجع به ایران توافق دارند و آن این است که اطمینان حاصل شود ایران هیچ‌گاه به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکرده و از صلح و ثبات منطقه حمایت کند.

به گزارش ایسنا، این بیانیه در پی این مطرح می‌شود که هفته گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که مدت کمی پیش از برگزاری نشست جی‌7 با رئیس جمهور فرانسه دیدار کرده بود به دعوت وی برای دوباره به فرانسه و این بار بیاریتز، محل برگزاری نشست جی7 رفت که این از سوی رسانه‌های بین‌المللی اقدامی غیرمنتظره تلقی شد.

مکرون در نشست جی‌7 تاکید کرد که فرانسه خواهان مهیا کردن شرایط مذاکره میان روسای جمهور آمریکا و ایران است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد که اگر شرایط درست باشد، حتما این کار را انجام خواهد داد.

این در حالی است که رئیس جمهور ایران تاکید کرده است، آمریکا برای آغاز مذاکره با ایران باید تحریم‌هایی را که بر آن اعمال کرده، لغو کند.
کد N2237648

وبگردی