مکی در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد؛

گزینه‌های پیشنهادی ماکرون برای حفظ برجام

دیدار ظریف با امانوئل ماکرون ,رئیس جمهور فرانسه,دیدار ظریف با ماکرون,سفر ظریف به فرانسه,بسته پیشنهادی فرانسه به ایران و آمریکا

یک کارشناس مسائل اروپا گفت: فرانسه دلایل متعددی برای حفظ برجام دارد که شامل مسائل داخلی و خارجی فرانسه می‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد با توجه به اعتراضات اخیر در داخل کشور جایگاهی برای خود دست و پا کند و در خارج نیز قدرت این کشور را به نمایش بگذارد.

مرتضی مکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا در ارزیابی تلاش فرانسه برای حفظ برجام و گمانه‌زنی‌ها در خصوص پیشنهادهای امانوئل مکرون در این رابطه گفت: گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص طرح پیشنهادی رئیس‌جمهور فرانسه به ایران برای کاهش تنش‌های تهران و واشنگتن مطرح شده است که از آن بین می‌توان به حدس و گمان در خصوص پیشنهاد ماکرون به ترامپ برای برداشتن برخی تحریم‌ها در مقابل توقف روند کاهش تعهدات ایران در برجام اشاره کرد.

وی ادامه داد: گمانه‌زنی بعدی نیز این است که فرانسه یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی را ایجاد کند تا ایران بتواند از طریق آن نیازهای ضروری خود را از اروپا تامین کند؛ البته هیچ‌کدام از این دو از سوی هیچ مقام رسمی از دو کشور تایید نشده و ما کماکان نمی‌دانیم چه صحبت‌هایی میان آقایان ظریف و مکرون رد و بدل شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هم جمهوری اسلامی ایران و هم دولت فرانسه به دنبال حفظ برجام هستند و تلاش می‌کنند از همه فرصت‌ها و روزنه‌هایی که برای حفظ توافق هسته‌ای و کاهش تنش‌ها به وجود می‌آید، استفاده کنند. باید ببینیم دیدار آقای مکرون با رئیس‌جمهور آمریکا در چهارچوب اجلاس گروه هفت چه خروجی داشته که بر همان مبنا بتوانیم تحلیل جامع‌تری در خصوص پیشنهادهای فرانسه ارائه کنیم.

مکی در پاسخ به این سوال که آیا اقدامات فرانسه برای حفظ برجام در هماهنگی با سایر طرف‌های توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد و آیا آمریکا هم در جریان این اقدامات قرار گرفته است یا خیر، گفت: قطعا رایزنی‌های دیپلماتیک آقای ماکرون با هماهنگی و حمایت‌های آلمان، روسیه، چین و همه کشورهایی است که خواهان حفظ برجام هستند اما لزوما نمی‌توانیم بگوییم این اقدامات با آمریکا هماهنگ شده است.

وی ادامه داد: ماکرون نیز دلایل متعددی برای این تلاش‌ها دارد که شامل مسائل داخلی و خارجی فرانسه می‌شود. رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواهد با توجه به اعتراضات اخیر در داخل کشور جایگاهی برای خود دست و پا کند و در خارج نیز قدرت این کشور را به نمایش بگذارد.

مکی افزود: سیاست‌های خاورمیانه‌ای فرانسه ایجاب می‌کند که این کشور از افزایش تنش در روابط ایران و آمریکا جلوگیری کند و همچنان خود را به عنوان کشوری که در تاریخ تاثیر فراوانی در این منطقه داشته مطرح کند. حفظ برجام در همین چهارچوب برای فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

این کارشناس مسائل اروپا همچنین در خصوص اظهارنظر وزیر امور خارجه در مصاحبه با یورونیوز مبنی بر گفت‌وگو با فرانسه پیرامون امکان بازگشت آمریکا به برجام، در پاسخ به این سوال که آیا اساسا تمایلی از سوی دونالد ترامپ برای بازگشت به میز مذاکره وجود دارد یا خیر، گفت: مساله مشخص این است که آمریکا در اعمال سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران به اهداف و نیات خود دست پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: سخنان آقای ظریف به این معنا است که ایران علیرغم آغاز روند کاهش تعهدات همواره خواهان حل مسائل و تنش‌ها از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی است و به هیچ عنوان خواستار تصاعد تنش نیست و اینکه آمریکایی‌ها نسبت به این سیگنال‌ها چه واکنشی نشان دهند، حائز اهمیت است؛ نشانه مثبتی تا کنون از سمت واشنگتن ملاخظه نشده است.
کد N2233747