از راننده شخصی و خودرو لاکچری تا سفر به آمریکا و کانادا

افزایش 400 درصدی دستمزد مدعیان شفافیت و خدمت به جامعه صنفی

راننده شخصی, خودرو لاکچری, سفر به آمریکا, سفر به کانادا, مدعیان شفافیت, مدعیان خدمت, جامعه صنفی, اصناف

هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران ماهانه قریب به 110 میلیون تومان دستمزد، مزایا و هزینه اسکان و رفت و آمد دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آفتاب، هفت عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران در مجموع به صورت ماهانه 90 میلیون تومان دستمزد دریافت کرده و به این مبلغ 20 میلیون تومان نیز هزینه بلیط هواپیما، اسکان در هتل و راننده در اختیار در تهران اضافه می‌شود.
هیأت رئیسه جدید اتاق اصناف ایران در حالی ماهانه 110 میلیون تومان هرینه بر جامعه صنفی تحمیل می‌کنند که در دوره قبل این عدد برای هر ماه کمتر از 40 میلیون تومان و در بسیاری از اوقات کمتر از 30 میلیون تومان بوده‌است.

هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در شرایطی برای خود برنامه‌ریزی تشریفاتی یا به قولی لاکچری دارند که در زمان تبلیغات انتخاباتی شعار شفاف‌سازی را برای خود انتخاب کرده‌ بودند و در نهایت بی‌انصافی رئیس وقت اتاق اصناف ایران را مورد هجوم اتهاماتی چون تحمیل هزینه بر جامعه صنفی قرار می‌دادند، حال آنکه گذشته از هزینه‌های دیگر، حقوق و مزایای هیأت رئیسه چندین برابر شده‌است.

هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران که در دوران انتخابات و همچنین سخنرانی‌های پس از به دست گرفتن اختیار اتاق مدعی خدمت به جامعه صنفی هستند، تا امروز نشان داده‌‌اند که منافع شخصی در مقام نخست اولویت‌های ایشان قرار دارد.

در شرایطی که علی فاضلی رئیس پیشین اتاق اصناف ایران ماهانه 8 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد و دراین دوره حقوق و مزایای سعید ممبینی رییس فعلی اتاق اصناف ایران با حدود ۴۰۰ درصد رشد به 29 میلیون تومان شامل 26 میلیون تومان حقوق و 3 مییون تومان مزایا افزایش یافته‌است.

همچنین دیگر اعضای هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران بی‌توجه به صورت ثابت ماهانه 10 میلیون و 600 هزتار تومان حقوق دریافت می‌کنند که با اضافه شدن مزایا، عدد دریافتی ایشان به 15 میلیون تومان می‌رسد.

نکته قابل توجه اینکه این حقوق و مزایا برای حضور چند روزه در اتاق پرداخت می‌شود و ایشان از اتاق‌‌های شهرستان‌های خود نیز حقوق قابل توجهی دریافت می‌کنند.

به عنوان‌ مثال ابراهیم‌درستی عضو هیات رئیسه اتاق‌های اصناف تهران و ایران، علاوه بر دریافتی از اتاق اصناف ایران، ماهانه ۱۳ میلیون تومان نیز حقوق از اتاق اصناف تهران دریافت می کند.

حقوقی که اعضای هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران برای خود تعیین کرده‌‌اند، بخشی از امیتیازات مالی ایشان است که به عنوان معتمدان جامعه صنفی برای خود در نظر گرفته‌اند، چنانکه می‌توان از ‌خودرو تویوتای راوفور و راننده در اختیار و همچنین سهم در نظر گرفته شده از محل برگزاری نمایشگاه‌‌ها برای هیأت رئیسه به عنوان دیگر امتیازات ویژه ایشان یاد کرد.

با اغماضی خوش‌بینانه می توان گفت 7 عضو هیأت رئیسه اتاق اصناف در مجموع ماهی 200 میلیون تومان حقوق و مزایا دریافت می‌‌کنند و این در حالی است که در شهر‌های کوچک بسیاری واحدهای صنفی در صورتیکه ماهی 2 میلیون تومان سود داشته باشند می‌توان حیات خود را حفظ کنند.

در این خصوص علاوه بر هیأت رئیسه‌ای که با شعار شفافیت و خدمت به سر کار آمده‌اند، باید از مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت سؤال پرسید که این میزان دست و دلبازی بر اساس کدام معیار حقوقی و قانونی تعیین شده‌است و اصولا این مرکز بر امور اتاق اصناف ایران چگونه نظارت دارد؟

سؤال دیگر اینکه در شرایطی که اقتصاد کشور و خصوصا جامعه صنفی با مشکلات عدیده‌ای روبرو است، اصولا دورکاری چه تعریف و تعبیر در هیأت رئیسه اتاق ایران دارد؟

در شرایطی که پیش از این نیز در ایام عید نوروز که چندی استان کشور دچار سیل ویرانگر شده و تعداد زیادی از واحدهای صنفی آسیب و خسارت جدی دیده بودند، رئیس، دبیر و نماینده هیأت عالی نظارت بر سازمان صنفی کشور در هیأت رئیسه اتاق اصناف در سفر خارجی در کشورهای آمریکا، کانادا و مکزیک حضور داشتند،‌ در حال حاضر در شرایطی که جامعه صنفی چند اتفاق ویژه چون ایام محرم و نیاز به تأمین کالا برای تکایا و هیأت‌های مذهبی و فروش ویژه پاییزه پیش رو دارد، بازهم رئیس اتاق اصناف ایران سفر به کشور کانادا برای انجام امور اقتصادی شخصی را به ماندن در محل خدمت به جامعه صنفی ترجیح داده‌است.


محمد پیروزرام

کد N2233548