آفتاب

سه بیمارستان صحرایی برای خدمات رسانی به زائران اربعین در قصرشیرین برپا می شود

سه بیمارستان صحرایی برای خدمات رسانی به زائران اربعین در قصرشیرین برپا می شود

رئیس قرارگاه اربعین استان کرمانشاه گفت: با توجه به تردد یک میلیون و ۲۰۰ هزار زائر از مرز رسمی خسروی، ارائه خدمات درمانی به این تعداد زائر یک وظیفه سنگینی است که در این رابطه سه بیمارستان تخصصی صحرایی در مرز خسروی و شهر قصرشیرین برپا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جعفر همتی روز یکشنبه در کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین استان کرمانشاه در فرمانداری قصرشیرین افزود: این بیمارستان ها با همکاری ارتش، سپاه و جمعیت هلال احمر با نظارت دانشگاه علوم پزشکی و کمیته درمان برپا می شود.

وی ادامه داد: همچنین بیمارستان شهرستان قصرشیرین و بیمارستان های سرپل ذهاب و مراکز درمانی و همچنین ۲۰ درصد تخت های بیمارستانی استان کرمانشاه با تمام توان برای ارائه خدمات لازم به زائران اربعین تجهیز و آماده هستند.

وی اظهار داشت: ۵۰ پایگاه بهداشتی و همچنین ۵۰ دستگاه آمبولانس و ۱۰ دستگاه موتورلانس و ۱۰دستگاه اتوبوس آمبولانس برای ارائه خدمات درمانی از قصرشیرین تا مرز رسمی خسروی نیاز است که استقرار یابند.

رئیس قرارگاه اربعین استان کرمانشاه گفت: همچنین سه فروند بالگرد نیز در قصرشیرین و مرز خسروی مستقر می شود تا در صورت نیاز به کارگیری شوند.

او اضافه کرد: نصب ۳۰۰ چشمه سرویس بهداشتی در مرز خسروی و مجموعه پایانه و  یک هزار چشمه سرویس بهداشتی در مسیر قصرشیرین به مرز خسروی و همچنین بهره گیری از کمک شهرداران استان کرمانشاه و شهرداری منطقه ۱۳ تهران نیز برای تنظیف و پسماند و همچنین ایجاد پست قرنظینه در مرز نیز از دیگر اقدام های صورت گرفته از سوی کمیته درمان اربعین است.

فرماندار قصرشیرین هم در این جلسه گفت: اربعین فرصتی مناسب برای تقویت زیرساخت های بهداشتی درمان این  شهرستان است و هم اکنون بیمارستان این شهرستان با امکانات مناسب فاقد پزشک و کادر درمانی متخصص است.

مرادعلی تاتار افزود: مردم قصرشیرین مرزداران وفادار نظام و دارای پیشینه مقاومت و ایثارگری در دفاع از نظام و انقلاب هستند از این رو شایسته امکانات مناسب هستند.

وی ادامه داد: با توجه به جمعیت شناور شهرستان قصرشیرین از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درخواست داریم نسبت به برطرف کردن دغدغه های درمانی مردم شهرستان توجه ویژه داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم در جلسه گفت: کمیته درمان درپنج بخش امداد فوریت ها و اورژانس پیش بیمارستانی، درمانی، بهداشت، غذا و پشتیبانی خدمات لازم را به زائران اربعین ارائه می کند که پیش بینی های لازم  در راستای استقرار بیمارستان های صحرایی و کادر تخصصی و همچنین ارائه خدمات بهداشتی در ایام ترد صورت گرفته است.

دکتر محمودرضا مرادی افزود: ۲ درمانگاه خسروی با ۱۰ میلیارد ریال تجهیز شده است و هم اکنون برای خدمات رسانی به زائران کاملا آماده است.

وی ادامه داد: ۱۰ پایگاه اورژانس در مسیر قصرشیرین به خسروی،۲ پایگاه در محل پارکینگ ها و ۲ پد بالگرد در مرز خسروی نیز از دیگر امکانات پیش بینی شده برای زائران اربعین است.

وی گفت: هم اکنون سه پشک متخصص شامل بیهوشی، اطفال و جراحی در بیمارستان شهرستان قصرشیرین مستقر هستند و تلاش می کنیم از ظرفیت اربعین برای جذب نیروهای متخصص برای استان کرمانشاه استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: بهترین امکانات در بیمارستان قصرشیرین شامل سه اتاق عمل مجهز ، چهار بخش ای سی یو و سی سی یو و ۹۶ تخت، سونوگرافی و  رادیولوژی قرار دارد که کادر تخصصی نیز به صورت موقت در ایام اربعین در این مرکز درمانی  مستقر می شود.

مرادی گفت: در ایام اربعین یک هزار تن نیرو در بحث کمیته درمان به کارگیری می شوند و نظارت بر موکب ها  و مکان های شناسنامه دارعرضه مواد غذایی و پذیرایی از زائران، نظارت بر اردوگاهها و تامین سوخت خودروها از دیگر خدمات لازم از سوی این کمیته است.

هم اکنون به طور میانگین روزانه سه هزار مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به ایران و عراق تردد می کنند.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا نیز ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
کد N2233543

وبگردی