یک گام به چاپ بافت‌های زیستی نزدیک‌تر شدیم

چاپ بافت‌های زیستی

رئیس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری از اقدامات این مرکز برای توسعه چاپ بافت‌های مختلف همچون پوست و استخوان خبر داد تا از ظرفیت نیروی نوآور در این حوزه بهره برده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی محمد سلطانی گفت: برای توسعه حوزه چاپگرهای زیستی سه بعدی برنامه های مهمی در این مرکز در حال انجام است و تیم های توانمندی نیز کسب و کارهایی را راه اندازی کرده اند. البته شرکت های فناور با ظرفیت بالا در حوزه ساخت چاپگرهای زیستی در کشور فعال هستند که از دو سال پیش نخستین گام ها برای تسریع در شکل گیری زنجیره ارزش کسب و کار در این حوزه برداشته شد.

رئیس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  ادامه داد: در گذشته مشکلاتی همچون عدم آگاهی متخصصان حوزه مهندسی بافت و نبود این چاپگرها توسعه آن را با مشکل مواجه کرده بود. با برنامه های مختلف تصمیم به حرکت در مسیر گسترش این حوزه در کشور گرفتیم. بنابراین در سال ۹۷ رویدادی برگزار شد تا موانع زیرساختی چاپ بافت های زیستی رفع شود.  در حال حاضر نیز توسط دو شرکت دانش بنیان محصولاتی وارد بازار شده است که با این محصولات مراکز نحقیقاتی و علمی نیز نجهیز شده اند. پس حرکت برای توسعه این حوزه در کشور با اتکا به توانمندی نیروی انسانی خلاق و کارآفرین آغاز شده است.

به گفته سلطانی، حال در زمانی قرار گرفته ایم که تجربه لازم در زمینه استفاده از فناوری چاپگرهای زیستی را کسب کرده ایم و تیم هایی متشکل از متخصصان حوزه های مختلف در این حوزه مشغول فعالیت هستند و باید برای توسعه چاپ بافت های مختلف همچون پوست و استخوان اقدام کنیم که این از برنامه های مهم مرکز در سال جاری است.
کد N2232682