آفتاب

آغاز ثبت‌نام اربعین از امروز

آغاز ثبت‌نام اربعین از امروز

مشرق نیوز نوشت: جانشین کمیته اعزام ستاد اربعین حسینی استان مازندران گفت: ثبت‌نام زائران اربعین از ساعت ۱۰ صبح روز جمعه یکم شهریور ماه امسال در سامانه سماح آغاز می‌شود.

مصطفی جعفری امروز درباره جزئیات ثبت‌نام زائران اربعین اظهار کرد: ثبت‌نام زائران اربعین از ساعت ۱۰ صبح روز جمعه یکم شهریور ماه امسال در سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سامانه سماح در دسترس عموم مردم است، افزود: زائران می‌توانند رأساً نسبت به ثبت‌نام در سامانه اقدام کرده و لزومی به مراجعه حضوری به دفاتر زیارتی ندارند.

جانشین کمیته اعزام ستاد اربعین حسینی استان مازندران اضافه کرد: چنانچه زائری به هر دلیلی اعم از عدم آشنایی با سامانه، عدم دسترسی به اینترنت و برای ثبت‌نام به دفاتر مراجعه کندمبلغ ۳۰هزار  ریال بر هزینه خدمات درمانی و بیمه‌ای وی افزوده شده و در مجموع مبلغ ۲۵۰هزار ریال باید پرداخت کند که پرداخت آن نیز صرفاً به‌صورت الکترونیک و از طریق درگاه پرداخت الکترونیک سامانه سماح است.

جعفری یادآور شد: دریافت هرگونه وجهی خارج از نرخ مصوب توسط کارگزاران چه به صورت نقد و یا از طریق دستگاه کارت‌خوان دفتر زیارتی ممنوع بوده و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی بیان کرد: زائران از تاریخ ۱۹ شهریور ماه امسال (۱۰ محرم ۱۴۴۱) تا هفتم آبان ماه امسال (۳۰ صفر ۱۴۴۱) بدون نیاز به گرفتن روادید و به شرط ثبت‌نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر برای زیارت اربعین وارد کشور عراق می‌شوند که مدت اقامت در خاک عراق همچون گذشته یک ماه از تاریخ ورود است.

جانشین کمیته اعزام ستاد اربعین حسینی استان مازندران با اشاره به اینکه سامانه سماح قابلیت ثبت‌نام گروهی را دارد، گفت: توصیه می‌شود با توجه به ماهیت سفر اربعین زائران تشرف خود را همراه با یک سرگروه خبره و آشنا به کشور عراق برنامه‌ریزی کنند.

جعفری با تاکید بر اینکه با توجه به مصوبه ستاد مرکزی اربعین، داشتن بیمه نامه برای تمامی زائران اربعین ضروری است، خاطرنشان کرد: امسال بیمه ایران به‌عنوان شرکت بیمه‌گر زائران اربعین انتخاب شد، همچنین باوجود افزایش چند برابری هزینه‌های ارزی نسبت به سال گذشته با پیگیری‌ها و رایزنی‌های مستمر سازمان حج و زیارت حق بیمه زائران نه تنها افزایشی نداشته خوشبختانه توانستیم تعهدات شرکت بیمه‌گر را نیز نسبت به سنوات قبل افزایش دهیم.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه در سال جاری نیازی به روادید نیست ضرورت دارد از راه‌های مختلف نسبت به فرهنگ‌سازی موضوع بیمه اقدامات موثرتری صورت گیرد تا زائران نسبت به ثبت‌نام در سامانه سماح تشویق شوند.

جانشین کمیته اعزام ستاد اربعین حسینی استان مازندران یادور شد: تجربه سنوات گذشته نشان داده است که زائرانی که در سامانه سماح ثبت‌نام نکرده بودند متأسفانه در هنگام بروز حوادث دچار مشکلات و گرفتاری‌های بسیاری برای خود و بعضاً خانواده‌هایشان شدند.

جعفری یادآور شد: امسال با توجه به لغو روادید در ایام اربعین، دفاتر زیارتی صرفاً عملیات ثبت‌نام را انجام می‌دهند و عملیات دریافت و ارسال گذرنامه به شرکت‌های مرکزی حذف شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سال گذشته ۵۱ هزار مازندرانی به اربعین اعزام شدند که امسال پیش‌بینی‌ می‌شود زائران بیشتری به این سفر معنوی مشرف شوند.
کد N2231946

وبگردی