تا زمانی که زنده باشم اجازه نمی‌دهم یک قطره از آب خزر را از ما بگیرند

سفر ظریف به نروژ,سخنرانی ظریف برای ایرانیان ساکن نروژ,ظریف,محمد جواد ظریف,

وزیر امور خارجه تاکید کرد: هیچ زمانی هیچ قدرت خارجی از این کشور حمایت نکرد ولی امروز وقتی راجع به ایران صحبت می‌کنند راجع به کشوری قوی صحبت می‌کنند که پهپاد آمریکایی نمی‌تواند نزدیک خاک آن کشور شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا، محمدجواد ظریف در بدو ورود به نروژ در جمع ایرانی‌های مقیم این کشور حاضر شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این جمع گفت: ایران، امروز روی پای ایرانی‌ها ایستاده و هیچ چیز جز ایرانی، ایران را نگه نداشته است. این خیلی سخت است ولی سختی شیرینی است. اینکه هیچ قدرتی نیست که از شما حفاظت کند. هیچ قدرت خارجی نیست که به شما کمک کند. وقتی در صحنه بین‌المللی حضور می‌یابید باید تقریبا هر کاری دارید خودتان انجام دهید. فرد و قدرت و کشور دیگری این کار را برای شما انجام نمی‌دهد این سخت است.

وی ادامه داد: ایرانی‌هایی که در خارج از کشور هستند بعضی وقت‌ها این احساس را میکنند ولی اگر نگاه دقیق‌تری کنیم می‌بینیم در مقایسه با سایر ملیت‌ها ممکن است غربی‌‌ها با عربستان رابطه‌شان بهتر باشد و با کشورهای عربی منطقه ما رابطه تجاری بهتری داشته باشند ممکن است یک شهروند سعودی راحت‌تر رفت و آمد کند اما دنیا برای ایرانی‌ها احترام قائل است.

ظریف افزرد: تبلیغات علیه کشور خیلی زیاد است ولی همه تبلیغات و فشارها نشانگر عظمت مردم ماست. کشوری با ۸۲ میلیون نفر جمعیت ۴۰ سال است تحریم و فشار را تحمل کرده؛ هشت سال جنگ تحمیلی بود، هیچ زمانی هیچ قدرت خارجی از این کشور حمایت نکرد ولی امروز وقتی راجع به ایران صحبت می‌کنند راجع به کشوری قوی صحبت می‌کنند که پهپاد آمریکایی نمی‌تواند نزدیک خاک آن کشور شود.

ظریف گفت: ما همسایه‌ای داریم که سلاح هسته‌ای دارد ولی پهپادهای آمریکایی در این کشور تردد می‌کنند  وحتی آدم می‌کشند. کشورهایی در منطقه داریم که چندین برابر ما برای تسلیحات هزینه می‌کنند و برای خرید سلاح‌های پیشرفته سرمایهگذاری می‌کنند ولی همه می‌دانند این سلاح‌ها در روز مبادا به کارشان نمی‌آید و خود غربی‌ها هم این مساله را می‌دانند.

وی افزود: روی پای خود ایستادن سخت است اما این یک سختی شیرینی دارد. وقتی با شما صحبت می‌کنند نمی‌گویند اگر دو هفته از شما حمایت نکنیم به زبان دیگری سخن خواهید گفت چرا که ما ۴۰ سال است روی پای خود ایستادیم. مردم ما همه کاره بودند.

ظریف ادامه داد: امروز صبح در سیپری بودم یکی از نمایندگان مجلس گفت شما مردم را سرکوب می‌کنید من گفتم ما معتقد هستیم وضع حقوق بشر ما باید بسیار بهتر باشد چون معتقدیم اگر مردم ما نباشند ما نیستیم. رعایت حقوق مردمی که همه چیز ما از آنهاست یک ضرورت امنیت ملی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: وقتی می‌گویید ما مردممان را سرکوب می‌کنیم پس چگونه زندگی می‌کنیم. چطور است از صدام حمایت کردند ولی از سوراخ درش آوردند؟ ولی ما هنوز سرپا هستیم. چطور است شما ۴۰ سال ما را تحریم کردید ولی مردم ما هنوز حضور دارند. انواع سختی‌ها را مردم ما تحمل می‌کنند ولی ۷۲ درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: درست است ما کاستی، کمبود و اشتباه داریم، ممکن است در جاهایی زیاده‌روی و کندروی داشته باشیم، حتما داریم؛ ولی مردم می‌دانند اگر اشتباه و کمبود و تندروی هست، همه از خودشان و از داخل خودشان است. بچه‌های خودشان هستند از بیرون نیستند.

ظریف افزود: همسایه‌های ما را نگاه کنید؛ همه از ما بیشتر برای خرید تسلیحات هزینه می‌کنند؛ عربستان پارسال ۶۸ میلیارد و امارات ۲۲ میلیارد دلار سلاح خریدند.

ظریف گفت: وظیفه ما در وزارت خارجه این است که خدمت کنیم چون ما سر سفره مردم نشستیم. ما حقوقمان را از مردم می‌گیریم ولی مهم‌تر قدرتمان را از مردم می‌گیریم. اگر می‌توانم با همکاران در برابر شش قدرت بزرگ بنشینم که ترامپ می‌گوید بدترین توافق تاریخ است به خاطر این است که احساسمان این است که وقتی پشت میز می‌نشینیم ۸۲ میلیون ایرانی پشت ما هستند و برای آنها کار می‌کنیم.

وی افزود: آن چیزی که این ۸۲ میلیون به ما دادند با هیچ چیزی قابل جا به جا شدن نیست. از این تعداد، تعدادی هم خارج از کشور هستند که درصد کوچکی وابسته هستند ولی بقیه دلشان برای ایران می‌تپد، البته این افراد زمانی که ایران بودند هم با صدام معامله کردند و کردهای عراقی را به خاطر صدام کشتند و الان جرات نمی‌کنند پایشان را در عراق بگذارند چون مردم عراق از آنها متنفر هستند.

وزیر امور خارجه گفت: ما باید برای مردمی که خیلی خوب هستند و خیلی سختی تحمل کردند کار کنیم؛ این مردم حقشان نبوده این قدر سختی تحمل کنند. ما که کارمند همین مردم هستیم وظیفه داریم بیشتر از اینها به آنها خدمت کنیم. واقعیت را فراموش نکنیم؛ در نهایت امر با همه کاستی‌ها و ضعف ها، کشور متعلق به مردم است.

وی ادامه داد: امام فرمودند مردم ولی نعمت ما هستند و رهبری فرمودند رای مردم حق الناس است؛ یعنی آنها هستند که برای ما تعیین تکلیف می‌کنند امروز اگر سیاست‌های ما را انتخاب کنند ما را در آینده انتخاب می‌کنند و اگر نپسندند دولت دیگری را انتخاب میکنند.

ظریف افزود: تفاوت دولت‌ها در ایران واقعی است، صوری نیست. کسی نمی‌تواند دولت آقای خاتمی را با دولت بعد از آن مقایسه کند ولی هر دو محترم هستند چون برآمده از مردم هستند. ممکن است بنده با دولت قبلی اختلاف دیدگاه داشته باشم ولی باید این را بپذیریم. این نقطه قدرت ما است که مردم ما انتخاب می‌کنند و مردم ما صاحب اختیار ما هستند.

وی گفت: مردم ما قیم نمی‌خواهند، خودشان مردم فرهیخته و سربلند و بزرگواری هستند. بچه نیستند؛ خودشان تصمیم می‌گیرند و تا به حال نیز خودشان تصمیم گرفتند و در آینده نیز چنین می‌کنند.

ظریف ادامه داد: تنها دوره‌ای که ۴۰ سال است یک وجب از خاک ایران کم نشده، دوره جمهوری اسلامی است چون دوره جمهوری اسلامی دوره مردم بود، دوره نگاه به بیرون نبوده و هر چه گرفتیم از مردم گرفتیم.

وی افزود: خوشحال هستم که مردم اینقدر روی دریای خزر حساس هستند. تا زمانی که زنده باشم و مسئول باشم اجازه نمی‌دهم یک قطره از آب دریای خزر را از ما بگیرند. متاثر می‌شوم که برخی می‌گویند ایران خلیج فارس را به چین واگذار کرده است، نباید اجازه دهیم قبح این حرف‌های خلاف ریخته شود.
کد N2231450