آفتاب

واکسن‌های ایرانی HPV و آنفلوانزا تا پایان سال وارد بازار می‌شوند

واکسن‌های ایرانی HPV و آنفلوانزا تا پایان سال وارد بازار می‌شوند

مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تولید واکسن‌های ایرانی HPV و آنفولانزا در مراحل پایانی است، اظهار امیدواری کرد که این دو واکسن تا پایان سال وارد بازار شوند.

به گزارش ایرنا دکتر حسین وطن‌پور افزود: «در حال حاضر این دو واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارند که پیش‌بینی می‌شود با تلاش محققان ما این دو واکسن تا پایان سال به بهره‌برداری برسند.»

وی با اشاره به اینکه این واکسن‌ها محصول دو شرکت دانش‌بنیان است، اظهار داشت: «شرکت‌های دانش بنیان فعالیت‌های چشمگیری در سال‌های اخیر داشتند و توانستند محصولات متعددی در حوزه سلامت تولید کنند.»

وی بر لزوم حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: «صندوق نوآوری و شکوفایی در تلاش برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است و وزارت بهداشت هم در برخی حوزه‌ها مانند ثبت اختراعات بین‌المللی و اخذ مجوز وی سی حمایت می‌کند. در تلاش هستیم تا هزینه‌های ثبت اختراعات بین‌المللی شرکت‌های نوپا در حوزه سلامت را پرداخت کنیم.»

قبلا دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نتایجی از مطالعات مرتبط با شیوع HPV در کشور اشاره کرده بود، که بر اساس آنها شیوع کلی این ویروس در جمعیت زنان را حدود ۴ تا ۷ درصد تخمین زده می‌شود.

دکتر ملک‌زاده سرطان دهانه رحم را هفدهمین سرطان شایع بین زنان ایرانی اعلام کرد و با استناد به آمارهای تخمینی، مرگ های ناشی از سرطان دهانه رحم در کشور را سالانه ۳۷۰ مورد اعلام کرده بود.

سرطان دهانه رحم یکی از خطرناک ترین بیماری‌هایی است که ابتلا به ویروس HPV  یا پاپیلوم انسانی علت اصلی آن است. علی رغم این که سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، سالانه بیش از ۵۰۰ هزار زن در سراسر جهان مبتلا به این بیماری شده و بیش از ۲۵۰ هزار زن جان خود را از دست می‌دهند.  
کد N2230828

اخبار مرتبط

تازه های خبری