تبديل درختان خشكيده به مجسمه در تهران

جمشيد مراديان, مجسمه‌ساز, درختان خشكيده, شهرداري تهران

جمشید مرادیان در یک‌ونیم ماه گذشته با حمایت بخش خصوصی از یک درخت نارون خشکیده هفت متری را در محله دزاشیب تهران، مجسمه ساخته است.

به گزارش آفتاب، جمشید مرادیان که نامی آشنا در عرصه مجسمه‌سازی با چوب است و در 15 سال گذشته درختان خشکیده متعددی را در شهرهای مختلف ایران و جهان به مجسمه تبدیل کرده است، پیش‌تر پنج تنه خشکیده درخت به ارتفاع پنج متر را در بلوار ماهان کرج، چهار درخت در محوطه باغ موزه ایرانی، دو درخت در محوطه دانشگاه امیرکبیر، یک درخت درکرمان، یک درخت در سمنان و هفت درخت در ایتالیا و دو درخت در فرانسه را به مجسمه تبدیل کرده است. او برای نخستین‌بار با حمایت بخش خصوصی، یک درخت خشکیده را در منطقه 1 شهرداری تهران تبدیل به مجسمه کرد و دوست دارد، امکان ساخت مجسمه از درختان خشکیده شهرهای دیگر ایران نیز برایش فراهم شود. پروسه شکل‌گیری این تنه خشکیده به مجسمه حدود یک‌ونیم ماه طول کشید.
مجسمه بايد به مردم تمرين بصري بدهد
او درباره چرایی گرایش خود به ساخت مجسمه از تنه خشکیده درختان در فضای عمومی گفت: مجسمه باید با مردم آغشته شود و تمرین بصرى به آن‌ها دهد. درآن صورت است که هنر مجسمه‌سازى رشد پیدا مى‌کند و ادامه مى‌یابد. اگر مخاطب وقت ندارد که به گالرى برود و مجسمه ببیند، من مجسمه‌ام را سر راه او قرار مى‌دهم تا با هنرم درگیر شود. اگر چنین دیدى داشته باشیم، ضرورت مجسمه در جامعه شهرى نابسامان امروز را درک خواهیم کرد.
يك درخت چطور مجسمه مي‌شود؟
اين هنرمند درباره چگونگی شیوه کارش برای ساخت مجسمه از تنه خشکیده درختان، توضیح داد: شیوه کار من به این شکل است که در ابتدا، درختی را که به واسطه باکتری‌ها و کرم‌ها خشک شده است، آفت‌زدایی می‌کنم. درخت را سم‌پاشی و به آن آنتی‌باکتری تزریق می‌کنم و پس از ساخت مجسمه، با لایه‌های مختلف پتروشیمی قیر و بنزین درخت را ایزوله مي‌كنم و این دو ماده پتروشیمی موجب می‌شوند که حشرات دیگر نتوانند در درخت رشد کند و سمی هم که به درخت تزریق کرده‌ایم در مدت دوماه به گاز تبديل می‌شود و این گاز با بویی که دارد موجب می‌شود، کرم خراطی که به جان درخت افتاده است، بمیرد و با این روش امکانی برای این درخت خشکیده به‌وجود می‌آید تا سال‌ها در منظر شهروندان باقی بماند و به نوعی دیگر از حیات خود ادامه بدهد. در واقع با این روش، من چوب را از بی‌قراری به آرامش رساندم و سپس روی آن مجسمه می‌سازم.
این مجسمه درباره فرمی که از دل این درخت خشکیده تراشیده است، گفت: پیش‌تر قرار بود فرم دیگری از دل این درخت نارون بتراشم، اما به واسطه تخریب کرم‌های خراط، روند کار من نیز تغییر کرد. در نمای ظاهری، مخاطب با تکه‌های چوبی که روی هم طبقه طبقه سوار شده‌اند، روبه‌رو می‌شود، با ساخت این اثر به نوعی خواسته‌ام حس تعلیق را به مخاطب منتقل کنم. البته همان گونه که شیوه کارم را می‌دانید این طبقه طبقه شدن تنه درخت را با کم کردن از بافت درخت به وجود آورده‌ام. ما ایرانی‌ها در روند زندگی‌مان همواره با مقوله تعلیق و سردرگمی روبه‌رو هستیم  و این موضوع بر تمام مناسبات اجتماعی، فردی و بین‌المللی ما ایرانی‌ها نمود بارزی پیدا کرده است.
این هنرمند پیشکسوت درباره چرایی انتخاب این درخت نارون گفت: این درخت در مکان بسیار پر ترددی قرار دارد و چهره خشکیده آن، تصویر خوبی در ذهن مخاطب نمی‌گذاشت و با انتخاب آن تلاش کردیم گونه دیگری از زیبایی را به این منطقه هدیه کنیم و زمینه‌ای را فراهم کنیم تا افراد بیشتری با روند مجسمه شدن آن روبه‌رو شوند. البته نوع درخت هم برای ساخت مجسمه برای من اهمیت دارد.
درخت‌هاي خشك بيشتري مجسمه مي‌شوند
مرادیان درباره چگونگی وارد شدن حامی مالی از بخش خصوصی به این پروژه هنری، گفت: شیوه کار من همیشه به این شکل بود که با حضور در سمپوزیوم‌ها یا همکاری با سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری مناطق، اقدام به ساخت مجسمه‌های درختی می‌کردم؛ اما این‌بار از سوی يك شرکت خصوصي، اجرای این پروژه به من پیشنهاد شد و تمام هزینه و کارهای اجرایي این پروژه نیز از سوی این شرکت خصوصی که فعالیتش در حوزه تولید محصولات غذایی است، صورت گرفت و سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری منطقه 1 نیز تمام حمایت‌های لازم برای اجرای این پروژه را از ما کردند. البته با صحبت‌هایی که شده، قرار است توسط این شرکت این پروژه تداوم داشته باشد و من درختان خشکیده دیگری را در سطح شهر تهران مجسمه کنم.
کد N2226688