در نشست با وزير صمت مطرح شد

گلايه هنرمندان از ناياب بودن مواد اوليه و ممنوعيت واردات مدادهاي تخصصي

ديدار هنرمندان, وزير صمت, واردات مدادهاي تخصصي, رضا رحماني, اركستر ملي, خانه تئاتر, دامون‌فر, انجمن نقاشان

جمعی از هنرمندان و روسای انجمن‌های هنری با رضا رحمانی - وزير صنعت، معدن و تجارت - ديدار و مشكلاتي را مانند قيمت بالا و ناياب بودن مواد اوليه مطرح كردند.

به گزارش آفتاب، در این دیدار هنرمندان ضمن بیان برخی دغدغه‌های خود، از وزیر صمت خواستار حضور حمایتی پررنگ صنعت از هنر ایران شدند. رحمانی نيز با استقبال از پشتیبانی همه‌جانبه صنایع از هنر، گفت: صنعت و تجارت ما برای فرهنگ‌سازی نیازمند اصحاب فرهنگ و هنر است.
در اين ديدار، كساني مانند اسماعیل آذر، شهرداد روحانی، مهدی افضلی، علی شیرازی، حمیدرضا نوربخش، حبیب‌الله صادقی، محمد معتمدی، اصغر همت، حمیدرضا آذرنگ، اسماعیل خلج، شهرام گیل‌آبادی ، سیف‌الله پویاراد و امیر راد حضور داشتند.
زمينه تعامل هنر و صنعت بايد فراهم شود
مهدی افضلی - مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر - در اين نشست گفت: مدتی است گلایه‌های متعددی درباره کمبود برخی مواد اولیه خلق آثار هنری را می‌شنوم. به موازات آن مدت‌هاست درباره نهادینه شدن همکاری‌های هنر و صنعت سلسله نشست‌هایی را برگزار می‌کنیم. از دیگر سو، از تمایل جدی وزیر صمت برای همکاری با جامعه هنری با خبر شده‌ام. از این رو، در فرصت کوتاهی که دست داد این نشست را هماهنگ کردیم تا مقدمه‌ای برای همکاری‌ها و نشست‌های بعدی باشد.
او تاکید کرد : تجربه جهانی می‌گوید هنر و صنعت پیوندی دیرین با هم دارند و کشورهای توسعه‌یافته از قدرت هنر بهره‌های بسیار می‌برند. ضروری است در ایران هم زمینه‌های تعامل هر چه بیشتر این دو مولفه زیرساختی فراهم شود.
مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر افزود: خوشبختانه سال‌هاست ورزش از موهبت حمایت‌های توسعه‌بخش صنایع بزرگ بهره‌مند شده است، اگر درصد کوچکی از این حمایت‌ها به عرصه هنر اختصاص یابد، هم گام‌هایی بزرگ در اعتلای هنر ایران برداشته می‌شود و هم صنایع ایران بر بلندای فرهنگ توانمندتر و کارآمدتر جلوه می‌کند.
اسماعیل آذر - شاعر - نيز خواهان نگاه حمایتی صنایع از ادبیات ایران شد و پیشنهاد كرد كه درپی ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره وضعیت زبان فارسی، برنامه‌های اصولی ترویجی در این‌باره با حمایت وزارت صمت تولید و اجرا شود.
يك تيوپ رنگ 480هزار تومان!
حبيب‌الله صادقي - نقاش - سخنران بعدی این جلسه بود. او با اشاره به مشكل ممنوعيت واردات اقلام مورد نيازهنرمندان تجسمي، گفت: متاسفانه شرایطی فراهم شده که هنرمندان تجسمی برای خلق آثار با محدودیت جدی مواجه‌اند. الان یک تیوپ رنگ اکریلیک 480 هزار تومان است و این برای هنرمندان، از اساتید تا جوانان، بسیار گران است. مدادهای هنر نایاب شده‌اند، زیرا با اين استدلال كه مداد در داخل توليد مي‌شود، جلوي واردات اين اقلام گرفته شده، در حالي كه در دنيا حدود 600 نوع مداد وجود دارد و در داخل فقط مداد برای تحریر دانش‌آموزی تولید می‌شود، نه مدادهای هنری حرفه‌ای.
هنرمندان نمي‌توانند مواد اوليه پيدا كنند
علي شيرازي، ديگر هنرمند تجسمي حاضر در نشست، با بيان اين‌كه در چند سال اخير به همت گالري‌داران ايراني و افرادي كه عاشقانه كار كرده‌اند، اقتصاد هنر تكان خورده است، گفت: در دوره‌هاي اخير در حراج‌هاي هنري خارج از كشور بخش اعظمي از آثار و هنرمندان شركت‌كننده از ايران بوده و همچنان ركورد ميزان فروش و بالاترين قيمت متعلق به هنرمندان ايراني است، اين در حالي است كه امروز هنرمندان كشور نمي‌توانند مواد اوليه كار خود را پيدا كنند.
وي اظهار كرد: اگر كالايي نمونه ايراني داشته باشد، ما اصلا سراغ متريال خارجي نمي‌رويم مانند جوهر خوشنويسي كه اصلا حتي مواد خارجي را هم امتحان نمي‌كنيم؛ اما در مورد نقاشی و رنگ‌های مورد استفاده، هر كدام از هنرمندان به يك نوع رنگ خاص شناخته مي‌شوند و ممكن نيست كه آن را تغيير دهند، هنر ايران در منطقه شناخته شده است، در حالي كه ما الان از رقباي كوچك‌مان در حال جاماندن هستيم.
واردات مدادهاي تخصصي هنري به اشتباه ممنوع شد
در ادامه اين نشست، سیف‌الله  پويا راد - موسس دوسالانه نقاشی دامون‌فر - با اشاره به اين‌كه به‌عنوان اولين شركت خصوصي به دليل دغدغه شخصي هفت دوره از اين دوسالانه را برگزار كرده و تاكنون بيش از ١٢ هزار هنرمند جوان از طريق اين جشنواره به جامعه هنری معرفی شده‌اند، گفت: امروز براي اين آمده‌ام تا موضوع كمبود مواد مصرفي جامعه هنري را مطرح كنم، هزينه خريد اين اقلام در مقايسه با ارزش افزوده آثار خلق‌شده بسيار ناچيز است. در ايران چهار توليدكننده مداد داريم كه تنها مداد محصلي توليد مي‌كنند، اما به اشتباه وارادت مدادهای تخصصی هنری ممنوع شده و انواع مدادهاي با كيفيت و بي‌كيفيت به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شود، امروز استدعا داريم كه گشايشي در اين زمينه حاصل شود.
امير راد - رييس هيات مديره انجمن نقاشان ايران - نيز با اشاره به اين‌كه كمبود مواد مصرفي توليد آثار هنري مي‌تواند تبعات بدي براي كشور داشته باشد، گفت: حوزه صنعت و هنر از قرن ١٩ همراهي و پويايي داشته‌اند و ما اميدواريم اين نشست آغاز حركت جديدي در اين زمينه باشد.
وي با ارائه پيشنهاداتي در اين زمينه، گفت: به واسطه حضور انجمن‌ها و خانه‌هاي هنري مي‌توان به برگزاري جشنواره‌هاي هنري ميان‌رشته‌اي صنعت و هنر فكر كرد. همچنين طراحي جوايز هنري و يا برپايي جشنواره‌هاي در حوزه صنعت مثلا صنعت خودروسازي امكان‌پذير است كه مي‌توان در اين زمينه كارگروهي را تعيين و موارد را بررسي كرد.
بايد از موسيقي هويتي حمايت كرد
در ادامه نشست، حميدرضا نوربخش - مدیرعامل خانه موسیقی - با اشاره به بضاعت محدود وزارت ارشاد در حمايت از فرهنگ و هنر، گفت: امكانات و فضاهاي گسترده‌اي در مجموعه وزارت صنايع هست كه مي‌تواند حامي فرهنگ باشد، متاسفانه حتي در بخش‌هايي از زيرمجموعه شما كه حامي رويدادهاي هنري مي‌شوند، هزينه را صرف كنسرت‌هاي پاپ و پرمخاطب مي‌كنند، در حالي كه بايد از موسيقي هويتي مانند اركسترهاي ملي و سمفونيك و موسيقي محلي حمايت كرد.
وي تاكيد كرد كه مي‌توان آشتي دوسويه‌اي بين هنر و صنعت داشت به طوري كه هنر هم بتواند ابزاري در جهت دغدغه‌هاي اين بخش مانند توليد ملي قرار گيرد.
امكان همكاري اركستر با صنعت وجود دارد
شهرداد روحاني - رهبر اركستر سمفونيك تهران - نيز در سخنانی درباره مسايل حوزه موسيقي و فعاليت اركستر سمفونيك توضيحاتي ارائه كرد.
او سپس با اشاره به اين‌كه امكان همكاري اركستر با بخش صنعت براي اجراهاي موسيقي و ساخت قطعات سمفونيك وجود دارد، افزود: ٢٥ سال پيش در پروژه‌اي در آتن شركت داشتم كه اركستر فيلارمونيك لندن، قطعه‌اي را در آكروپليس ضبط كرد. به اذعان سازمان جهانگردي يونان پخش همين قطعه به‌صورت قابل توجهي تعداد گردشگران اين كشور را افزايش داده بود، سابقه اين تجارب يا همكاري‌ها در دنيا وجود دارد و در ايران نيز قابل اجراست.
او گفت موزیسین‌ها برای به‌روزرسانی سازهای خود این روزها در بازار با کمبود مواد حرفه‌ای مانند سیم ساز مواجه هستند.
محمد معتمدي - خواننده - دیگر هنرمند حاضر در اين ديدار بود كه گفت: موسيقي ما امروز مانند تجربه ٣٠ سال پيش خانه‌هاي قديمي در كاشان است كه هنوز ارزش واقعی آن مشخص نشده است، اگر بخشي مانند صنعت به اين موضوع توجه و حمايت كند، يك سرمايه‌گذاري در جريان ايده‌آل فرهنگي است كه چندين سال بعد نتيجه مي‌دهد.
زعفران را در قالب رويدادي هنري عرضه كنيد
شهرام گيل‌آبادي - مديرعامل خانه تئاتر - نيز با بيان اين‌كه صنعت به هنر نياز دارد و هنر هم براي رشد به صنعت، اظهار كرد: هنرمندان در جامعه ايران مرجعيت ٢٦ درصدي دارند، همين ظرفيت مي‌تواند شما را در اهداف‌تان مانند همين موضوع  حمايت از توليد ملي كمك كند.
وي با اشاره به موضوع ديپلماسي فرهنگي، گفت: در اين فصل تحريم‌ها، هنرمندان به راحتي آثار هنري خود را در كشورهاي ديگر نمايش مي‌دهند و حتي فروش اثر و عايدي هم دارند، در بسياري از كشورها و مراكزي كه امكان حضور صنعت نيست، آثار هنري به راحتي عرضه مي‌شوند، به طور مثل همين زعفران ايراني را در قالب يك رويداد هنري در كشورهاي ديگر عرضه كنيد، ببينيد چه نتايجي دارد.
وي با اشاره به امتيازدهي به صنايع براساس عمل به مسووليت‌هاي اجتماعي، گفت: بخشي از اين مسووليت اجتماعي مي تواند هنر باشد، كميته صنعت و هنر را شكل بدهيد تا بسياري از اين موارد در آن قابل احصا باشد، چراكه هنر براي صنعت منافع بي‌شماري دارد.
در ادامه، حمیدرضا آذرنگ - دبیر جشنواره تئاتر مقاومت - خواستار حمایت جدی وزارت صمت از این رویداد ملی که پایگاه آن در خرمشهر است، شد.
اصغر همت و اسماعیل خلج نیز در همین راستا خواهان توجه بيشتر صنایع به مقوله فرهنگ و هنر شدند.
نهادينه كردن حمايت از توليد ملي به زبان هنر نياز دارد
در پایان این دیدار، رضا رحماني - وزير صنعت، معدن و تجارت - خطاب به هنرمندان، با بيان خاطره خود از اثر هنري سريال امام علي عليه‌السلام و اثرگذاري آن بر مخاطب، گفت: امروز تاريخي و به‌يادماندني براي من است كه در حضور اصحاب بزرگ فرهنگ و هنر هستم. زماني كه نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي بودم جمله‌اي داشتم «فرهنگ و هنر بايد به كمك صنعت بشتابد» امروز در كارم اين جمله را بيشتر از هميشه حس مي‌كنم.
وي با سپاس از موسسه توسعه هنرهای معاصر برای تشکیل این جلسه، تاكيد كرد: مسائلی مانند فرهنگ‌سازي در شرايط تحريم، توليد ملي و يا موضوعاتي از اين قبيل بدون زبان هنر ماندگار نمي‌شود.
وزير صمت ادامه داد: به طور نمونه، معدن يك نعمت خدادادي است و توليدات معدني امروز كشور ارزشي بيش از ٢٠ ميليارد دلار دارد؛ ولي مردم شناخت درستي از اين معادن ندارند، اينجاست كه زبان هنر به كار مي‌آيد.
وي با اشاره به اين‌كه برخي صنايع در كشور خود هنر هستند، افزود: اين‌كه چطور حمایت معنادار مردم از توليدات ملی را نهادینه کنیم، نیازمند زبان هنر است و این تخصص شماست، شما به صنعت كمك كنيد. در اين زمينه كميته يا كارگروه هنر و صنعت هرچه زودتر تشكيل شود.
رحماني با اشاره به برنامه در حال اجراي وزارتخانه صمت با عنوان ارتباط دانشگاه و صنعت كه اثرات محسوسي را به دنبال داشته است، گفت: مي‌توان همين كار را در حوزه فرهنگ هم انجام داد، همچنين علاقه داريم تا آثار هنري با موضوعات و دغدغه‌هاي حوزه صنعت توليد شود.
وي همچنين در رابطه با موضوع ممنوعيت واردات ملزومات حوزه هنرمندان تجسمي، گفت: معاونت بازرگاني وزارت صمت مسوول بررسي موضوع و پيشنهاد راه حلي براي رفع آن مي‌شود، البته مي‌توان همزمان براي توليد اين مواد در داخل كشور برنامه‌ريزي كرد.
کد N2221128