آفتاب

واکنش‌ها به اقدام خصمانه آمریکا علیه ظریف

واکنش‌ها به اقدام خصمانه آمریکا علیه ظریف

سخنگوی وزارت امور خارجه و همچنین کارشناسان مسائل بین الملل به اقدام خصمانه آمریکا در تحریم وزیر خارجه کشورمان واکنش نشان داد.

خبرآنلاین: سخنگوی وزارت امور خارجه در پیامی در توئیتر نوشت:

اوج تناقض و حماقت رهبران آمریکا آنجاست که بارها دکتر ظریف را در سیاست ایران کاره ای نمی دانند اما با نابخردی محض دست به تحریم او می زنند! آمریکایی ها از منطق دکتر #ظریف و هنر مذاکراتی او به شدت واهمه دارند.


در همین حال دیاکو حسینی کارشناس ارشد مسائل بین الملل نیز در واکنش به تحریم وزیر خارجه از سوی آمریکا در توئیترش نوشت:

تیم بی در ابتدا سعی کرد تا با تحریم مردم ایران را به زانو دربیاورد اما موفق نشد. در حال حاضر نیز آنها در تلاشند تا ظریف، صدای مردم ایران در تحریم ها را خاموش کنند. اما دوباره ناامید خواهند شد. از حالا به بعد صدای او بلندتر و رساتر شنیده خواهد شد.


حسینی در توئیت دیگری نوشت: ظریف در همه مذاکرات چهار دهه اخیر که به گفته ترامپ، ایران هرگز در آنها شکست نخورده، نقش محوری داشته است. تحریم ظریف، کینه و انتقام چهل سال شکست دیپلماتیک آمریکاست اما نمی دانند که حتی اگر ظریف و رهبری را هم تحریم کنند، ایران در هیچ مصافی شکست نخواهد خورد.


در همین حال رضا نصری حقوقدان بین الملل نیز در واکنش به اقدام خزانه داری آمریکا علیه ظریف در توئیترش نوشت: «سند وحشت و کینه آمریکا از جواد ظریف برای تاریخ به ثبت رسید.»

https://www.aftabir.com/news/extra/2019/08/01/5235210.jpg

گفتنی است که حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند محمدجواد ظریف را تحریم کنند ولی برخی از رسانه‌های غربی در آن موقع گزارش دادند که آمریکا احتمالا به خاطر عواقب این موضوع در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد ولی روز چهارشنبه به وقت محلی آمریکا وزیر امور خارجه کشورمان را در لیست تحریمی خود قرار دادند.

آمریکایی‌ها همچنین در سفر اخیر ظریف به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل محدودیت‌هایی را برای تردد او وضع کرده بودند. چنانکه او فقط می‌توانست به دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، ساختمان سازمان ملل و همچنین محل اقامت خود در نیویورک تردد داشته باشد.

این اقدام آمریکا با واکنش وزیر امور خارج کشورمان نیز مواجه شد. ظریف در توئیترش نوشت: دلیل اینکه آمریکا مرا تحریم کرده این است که من «سخنگوی اول ایران در سراسر جهان هستم.این حقیقت واقعا دردناک است؟ این اقدام تاثیر روی من یا خانواده‌ام ندارد. چون من دارایی یا منافعی خارج از ایران ندارم. از شما تشکر می‌کنم که مرا به عنوان چنین تهدید بزرگی برای اهدافتان محسوب می‌کنید.

وی در توئیت دیگری نوشت: «ما می‌دانیم که دعوت به گفتمان و صلح برای موجودیت تیم "ب" یک تهدید به حساب می‌آید. از آن‌جا که دلیل تحریم شدن من کلماتم هستند، آیا «اشخاص آمریکایی» برای «سروکار داشتن» با من از طریق خواندن نوشته‌هایم و گوش کردن به مصاحبه‌هایم به مجوز اوفک احتیاج خواهند داشت؟»
کد N2220076

اخبار مرتبط

تازه های خبری